Yurtdışında nasıl üniversite okuyabilirim?

Çoğu üniversitede B1-B2 yeterli oluyor hocam.

Augsburg Hochschule ile mailleşiyoruz B1 ile şartlı kabul alıyor B2 ile direk okula başlatıyor Benim seviyem A2, B1 Alıp orada dil kursuna gideceğim, Wirtschaftinformatik okumayı düşünüyorum. Eğer işletme okumayı düşünseydim C1 seviyesi isteniyordu Dil açısından epey sıkıntılı bir bölüm.

Augsburg Hochschule ile mailleşiyoruz B1 ile şartlı kabul alıyor B2 ile direk okula başlatıyor Benim seviyem A2, B1 Alıp orada dil kursuna gideceğim, Wirtschaftinformatik okumayı düşünüyorum. Eğer işletme okumayı düşünseydim C1 seviyesi isteniyordu Dil açısından epey sıkıntılı bir bölüm.
Zaten bölümden bölüme değişiyor ama salt Almanca'ya uyarlanabilen bölümler için C1 lazım.
O bölümler de çok kısıtlı.
Ben B2 İngilizce biliyorum enazından bir kurumun sınavında o şekilde çıktı. Almanca öğrenmem gerekiyor mu profesyonel ?
Almanya'ya gideceksen evet.

Zaten bölümden bölüme değişiyor ama salt Almanca'ya uyarlanabilen bölümler için C1 lazım.
O bölümler de çok kısıtlı.

Almanya'ya gideceksen evet.
Hayda , neyse onuda öğrencez bakalım. Şu ingilizce kursu bitsin 1 yılı kaldı. Sonrasında öğrenirim almancayı , almanyadan başka hangi ülkede uygun fiyatlı üniversite okuyabilirim. Maksimum 10.000 $ olacak şekilde.

Merhaba arkadaşlar, 11.sınıfı bitirmek üzereyim ve yavaş yavaş üniversite hazırlanmaya başlıyorum. İTÜ veya Boğaziçi kazanmak istiyorum fakat bir yandan aklıma yurtdışında okuma fikri geliyor. Gireceğim dil sınavları ve çeşitli sınavlarla birlikte YKS sınav sonucum bir işe yarar mı? Ne yapmalıyım? Masrafı ne kadar olur?
İELTS TOEFL var mı?

Bir şey daha sormak istiyorum bu konu ile alakalı. Üniversiteyi yurtdışında okuyabilmem için gittiğim lisenin bir önemi var mı? Her türlü lise bu imkanı sağlayabilir mi?
MEB diplomasının önemi yok. Neredeyse her okulun giriş sınavı var. Ancak, istediği not ortalamaları da olabiliyor tabi. 85 ve üzeri çok iyi bir not ortalamasıdır.

MEB diplomasının önemi yok. Neredeyse her okulun giriş sınavı var. Ancak, istediği not ortalamaları da olabiliyor tabi. 85 ve üzeri çok iyi bir not ortalamasıdır.
Anladım teşekkürler. Ben bir lisenin mezunları listesinde yabancı üniversite görüp diğerlerinde görmeyince böyle bir yanılgıya düştüm de, orada sanırım genellikle sadece ösym ile yerleşenler yazıyor belki ondandır.

Üniversiteyi yurt dışında okuyabilmem için gittiğim lisenin bir önemi var mı? Her türlü lise bu imkanı sağlayabilir mi?

Konuya Almanya için cevap veriyorum. Evet kesinlikle var meslek lisesi ile Anadolu lisesinin çok büyük farkı var. Almanya'da okumak için 10-11 tane yol var lise aşamasında:
1) meslek lıselerı ( 3 veya 4 yillik ) + 4 yillik lisans bölümü kazandi belgesi = studienkolleg, en az 1 yil okurlarsa direk üniversite.
2) 4 yillik normal lise + ÖSYM'den 4 yillik bir bölüm icin üniversite yerlestirme belgesi = direk üniversite.

Studienkolleg: Üniversiteye ön hazırlık sürecidir 1 yıl boyunca fen matematik dersleri alırsınız Almanya sizin meslek lisesinde aldığınız dersleri biliyor ve yeterisiz sayıyor bu yüzden meslek lisesi için studienkolleg yapılması zorunludur. Daha detaylı listeye buradan bakabilirsiniz.

Geri
Yukarı