Zalman ZM-NS2000 alınır mı?

3 gün önce aldım, bir parçası ne yazık ki kırık geldi ancak fanı çalışır durumdaydı, test ettiğimde oyunlarda sadece 2-3 derecelik bir düşüş yaşadım, ayrıca çalışıp çalışmadığını anlayamıyordum bile ara ara laptopu kaldırıp bakıyordum çünkü çok fazla sessiz ve o kadar da hızlı bir fana sahip değil. Ek olarak, gördüklerime göre 500 TL'den başlıyor ancak o fiyatı hak edeceğini düşünmüyorum. Ben iade ettim ve onun yerine bir soğutucu ve vakumlu fan alacağım daha mantıklı geliyor. Bir de tabii ki laptop havalandırma panellerine göre değişiklik gösterebiliyor.

Vakumlu soğutucu belirli bir süreden sonra bilgisayarın ana pervanesini bozuyor ve vakumlu soğutucu yandan havalandırma sistemi olan laptoplarda çalışıyor benimki alttan

Vakumlu soğutucu belirli bir süreden sonra bilgisayarın ana pervanesini bozuyor ve vakumlu soğutucu yandan havalandırma sistemi olan laptoplarda çalışıyor benimki alttan.

Vakumlu soğutucunun bilgisayarın pervanesini bozduğu konusunda haklısınız ancak bu durum aldığınız vakumlu soğutucu kendi bilgisayarınızdan daha fazla RPM değerine sahipse gerçekleşiyor, bunun haricinde herhangi bir sorun olduğunu görmedim. Yazımda da belirttiğim üzere laptop havalandırma panellerine göre değişiklik gösterir, benim bilgisayarımda hem alttan hem yandan hem de arka taraftan havalandırma sistemi mevcut. Zalman ZM-NS2000 modelli ürün benim bilgisayarımı yalnızca 2 ya da 3 derece soğutabildi. Bir de şunu söylemeliyim eğer bilgisayarınıza en azından 6 aydır bakım yapmadıysanız, nasıl bir soğutucu alırsanız alın, performansını tam olarak göremeyeceksiniz. Laptopların en az 6 ayda bir genel bakım ve termal macun değişimi yapılması kanaatimdeyim.

Laptopu yeni aldım sizin bir öneriniz var mı laptop soğutucuda.

Laptop soğutucudan fazla bir şey beklemeyin, eğer havalandırma boşlukları çok iyi değilse, neredeyse hiçbir işe yaramayacak, bundan dolayı 500-600 TL vermenizi önermiyorum. Malzeme bakımından en azından iyi olan bir ürün yeterli olur. Buna ek olarak, alacağınız ürünün RPM ve CFM değerini kontrol edip, o şekilde almalısınız. Şu anda pek bir şey söyleyemiyorum, çünkü laptop modelinizi bilmiyorum.

Dell Vostro 3400 model laptopun arka kısmında fan çıkışı bulunmakta, vakumlu soğutucu almak istiyorsanız, o kısma takabilirsiniz. Onun dışında laptopun alt havalandırma sistemi oldukça kısıtlı, Zalman ZM-SN2000 adlı ürün sizin için iyi bir seçim olmayabilir, çünkü havalandırma sistemi laptopun ortasında yer almıyor ve bu ürün daha çok tam ortaya hava verecek şekilde çalışıyor, dolayısıyla istenilen yere hava üfleyemeyeceğinden bu soğutucuyu edinmek sizin için çok da mantıklı değil. Vakumsuz soğutucuya gelirsek, yine de güvenemiyorsanız, alt havalandırma sistemine tam oturacak bir fan seçmenizi öneririm. Bu doğrultuda ilerlersek, 4-5 ya da 6 fanlı soğutuculara bakmanız sizin açınızdan kaçınılmaz oluyor.

Bu arada biraz komik gelebilir ancak laptopun altına 2-3 kat yumurta kolisi koyabilirsin, sıcaklık değerlerinde düşme olduğunu göreceksin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı