Zaman mı? Para mı?

Andar Han

Megapat
Makaleler
3
Hayatta her şeyin karşılığı para ile ölçülebilir lakin zamanın parasal bir karşılığı yoktur. Para kazanabilmek için bile zamana ihtiyaç mevcuttur. Ya da dökebileceğin kamyon dolusu herhangi bir para karşılığında, 10 yaşındaki bir insana 50 yaşındaki insanın tecrübesini yüklemen mümkün değildir. On yaşındakinin o tecrübeyi kazanabilmesi için ihtiyacı olan 40 yıl, para sayesinde daha aza indirgenebilir ama bir şekilde yaşayıp görmeye ve öğrenmeye ihtiyacı vardır ki bu da zamanı gerektirir. Kısaca para, gerekli tecrübeyi edinme zamanını kısaltabilir, işlerin daha kısa şekilde halledilmesini sağlayabilir doğrudur. Fakat zaman yoksa, paranın olması mümkün değildir. Zamanın değeri ya da getirileri önemsenmiyorsa, herhangi bir maddi karşılık neticesinde geriye alınamayacağı fark edilememiş ise rastlantısal olarak elde edilen paranın asıl değeri o vakit açığa çıkacaktır.

Hayatta her şeyin karşılığı para ile ölçülebilir lakin zamanın parasal bir karşılığı yoktur. Para kazanabilmek için bile zamana ihtiyaç mevcuttur. Ya da dökebileceğin kamyon dolusu herhangi bir para karşılığında, 10 yaşındaki bir insana 50 yaşındaki insanın tecrübesini yüklemen mümkün değildir. On yaşındakinin o tecrübeyi kazanabilmesi için ihtiyacı olan 40 yıl, para sayesinde daha aza indirgenebilir ama bir şekilde yaşayıp görmeye ve öğrenmeye ihtiyacı vardır ki bu da zamanı gerektirir. Kısaca para, gerekli tecrübeyi edinme zamanının kısaltabilir, işlerin daha kısa şekilde halledilmesini sağlayabilir doğrudur. Fakat zaman yoksa, paranın olması mümkün değildir. Zamanın değeri ya da getirileri önemsenmiyorsa, herhangi bir maddi karşılık neticesinde geriye alınamayacağı fark edilememiş ise rastlantısal olarak elde edilen paranın asıl değeri o vakit açığa çıkacaktır.
Hayallerimi yaşayıp, hayatımı idare ettirebilecek paraya sahipsem zamanı seçerim. Yoksa para mecbur.

Tabiki de. Ama paranın en zor satın alabileceği şey zamandır, ömründen veriyorsun.

Katılmıyorum. Günümüzde paranın satın aldığı en kolay şey zamandır.
Günlük 12 saat ortalama vaktinizi aylık bir para karşılığı kiralıyorlar. Paranın hiç bir karşılığı yok ama işte bu düzeni kurmuşlar.
Yoksa eskiden kendin ek, kendin ye. Kendine çalışırdın.

Günlük 12 saat ortalama vaktinizi aylık bir para karşılığı kiralıyorlar. Paranın hiç bir karşılığı yok ama işte bu düzeni kurmuşlar.
Bütün ihtiyaçların karşılansa kendi hayatını idare ettirmen için çalışman gerekmese "Ben çalışıp, para kazanacağım." derdine düşer misin? Yoksa onun yerine kendine zaman ayırıp sevdiğin aktivitelerle mi uğraşırsın? Bu arada aktivite derken teknolojiden uzak şeylerden bahsediyorum. Basketbol oynamak, yüzmek vs.

Hayatta her şeyin karşılığı para ile ölçülebilir lakin zamanın parasal bir karşılığı yoktur. Para kazanabilmek için bile zamana ihtiyaç mevcuttur. Ya da dökebileceğin kamyon dolusu herhangi bir para karşılığında, 10 yaşındaki bir insana 50 yaşındaki insanın tecrübesini yüklemen mümkün değildir. On yaşındakinin o tecrübeyi kazanabilmesi için ihtiyacı olan 40 yıl, para sayesinde daha aza indirgenebilir ama bir şekilde yaşayıp görmeye ve öğrenmeye ihtiyacı vardır ki bu da zamanı gerektirir. Kısaca para, gerekli tecrübeyi edinme zamanını kısaltabilir, işlerin daha kısa şekilde halledilmesini sağlayabilir doğrudur. Fakat zaman yoksa, paranın olması mümkün değildir. Zamanın değeri ya da getirileri önemsenmiyorsa, herhangi bir maddi karşılık neticesinde geriye alınamayacağı fark edilememiş ise rastlantısal olarak elde edilen paranın asıl değeri o vakit açığa çıkacaktır.

Asırlarca harcayamayacağın kadar paran olduğunu düşün ama sadece 1 gün ömrün kaldığını ne işe yarayacak o kadar para bu yüzden zaman.

Günlük 12 saatimi alan, paradan başka ne kazanabiliyor? Ben; o 12 saat içinde hem para kazanıyorum, hem de tecrübe.

Not: Bunun yanlış anlaşılmaması için bu notu düşmem gerekiyor. İfademde haline şükretme anlamı, kesinlikle yoktur.

Yeni konular

Geri
Yukarı