Zaman mı? Para mı?

Zaman deyince zaman makinesi falan alıyorsak o. Yok, ömrün uzuyor diyorsan para her türlü alır. En azından biz fakirler için durum bu. Ölümsüz olsam bile binlerce yıl çalışıp edineceğim para yerine 10 yıl kalan ömür sahibi olup harcayarak bitiremeyeceğim para sahibi olmayı tercih ederim.

İkinizin mesajları da ortak gibi ve parayı yüceltir bir haliniz var ve bu cevap aslında parayı önceleyenlere de bir cevap.

İnsanı al dünyadan, paranin ederi nedir? Karşılığında, zamanın varlığını sürdürebilmesi için insana gerek var mıdır? Toplumun normları ile şekillenen zihınlerin cevabi belli zaten, lakin konu felsefe bölümünün altında.
Parayı öncelemiyorum, param çok olursa vaktimin tamamını kendime harcarım fakat vaktim olup da param olmazsa vaktimin bir kısmını para kazanmaya harcayacağım, o yüzden para diyorum.

Parası olan biri, işe gitmez ve bolca vakit kazanır. Bu oranda bakarsak para zamanı alabiliyor. Yani para olursa, zaman da olur.

Para.

Kafa rahatlığı ve zamanı satın alabilirsiniz yapmanız gereken ekstra bir eylem bulunmuyor.

Açıkçası paran olsa bile yapabileceklerin sınırlı olduğu için bir süre sonra sıkılacaksın.

Bundan dolayı para zamana kıyasla bence daha önde gidiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı