Zamanda yolculuk paradoxu

Bilgilerinin kaynağını merak ettim diyelim o zaman. İlgilerini yöneltmek için de, son zamanlarda yapılan çalışmalara göz atmanı tavsiye ederim. Işık hızından hızlı şeyler de var çünkü. Işık hızı bi baraj değil, basitçe, ışığın hızı. Sesi otomobil, ışığı uçak kabul edersen, uzay mekiği de var. Gözle göremiyor oluşumuz var olmadığı anlamına gelmiyor, o kadar ince zaman kesitini anlamlandıramıyoruz sadece. Aslında tek başına tek bir ışığın da insan gözüyle algılanamadığını bilmeni isterim. Bizim algıladığımız ışıkLAR'ın zamanla birikerek yarattığı etki. "quantum entanglement" adı altında kurcalarsan heycanlandırıcı şeyler bulabilirsin.
"Görülemeyen bir yerde daha hızlı bir şey olabileceği söylenemez bence."
Bu dediğine Schrödinger'in kedisi diyebiliyorum sadece.
Konuya geri dönecek olursak,
Soruda yaratılan döngü, gerçekliğin farklı işlediği bir döngüdeki bize sorulduğunda, tabi ki paradoks oluşur. Çünkü farklı döngüler. Paradoks oluşmaması bir paradoks olurdu. Yani burda paradoks olarak tanımladığımız şey aslında bir paradoks değil. İki belli döngüyü ilişkiye soktuğunda gerçekleşmesi beklenen bi sonuç sadece. Kelime oyunu kısaca.

Işık hızından hızlı şeyler de var çünkü.
Işık hızını geçmiş ve ötesinden geri gelmiş bir tane cisim veya cihaz söyleyebilir misin bana?
Sesi otomobil, ışığı uçak kabul edersen, uzay mekiği de var.
Bunu söylemediğini farz ediyorum:) Böyle bir düşünce komik oldukça. Olmayan şeyler hakkında konuşuyorsun sadece.
Aslında tek başına tek bir ışığın da insan gözüyle algılanamadığını bilmeni isterim.
Onun adına infrared deniyor bilmeni isterim ben de. Basit çevirisi kızılötesi. Orada görülemiyor ama varlğı biliniyor. Fakat kanıtlanabildiği için bilinebiliyor. Vardır mutlaka diye değil:)
kedisi diyebiliyorum sadece.
Mantıksız. Sadece soyut yaklaşıyorsun olaylara.
Kelime oyunu kısaca.
Yine bir soyut yaklaşım. Kısacası olaylara somut değil sadece belki, vardır ve bilemeyiz gibi yaklaşıyorsun.

Son düzenleme:
Seni yeni bilgilere yönlendirmeye çalıştım da kabul etmiyorsun sanırım. Söylediklerimi literatürleriyle de alıntılarım da hakaten uğraşamam. Öğrenmek istiyorsan anahtar kelimeyi yazdım, bakarsın ordan. Sana bilgilerinin kaynağını sordum yanıt alamadım. Senin söylediklerini anlatan kaynaklar da var çünkü o yüzden bu kadar emin hissediyorsun.. Ama dediklerimi tam anlamamışsın işte.
"Gerçeklikleri kesinleşmediği sürece, teorilerin gelecekte bir gün 'öyle sanılıyordu' ifadesiyle anılma ihtimalleri çok yüksektir."
Söylediklerimin gelecekte 'öyle sanılması' normal olabilir belki ama şu an, senin soyut dediğin, bilimin yeni gerçekliğiler. Zaten argümanımda dediğindim buna.
Biraz da bilgi kirliliği yapmışsın yukarda, yemezler. Kızılötesi dediğin şey dalga boyuyla alakalı hızıyla değil. Farklı özelliklerinden ölçülüp hesaplanıyorlar. Kuantum sarmalında olduğu gibi.
"The electromagnetic spectrum includes gamma rays, X-rays, ultraviolet, visible, infrared, microwaves, and radio waves. The only difference between these different types of radiation is their wavelength or frequency. Wavelength increases and frequency (as well as energy and temperature) decreases from gamma rays to radio waves. All of these forms of radiation travel at the speed of light (186,000 miles or 300,000,000 meters per second in a vacuum)."
Bu da ilkokul fiziğinde sürtünme kuvvetinin ihmal edildiği tanıma benzer bir tanım hatta. Çünkü bak değişkenlerini vermiş. Vakumda demiş en basitinden. Başka yerde başka şekilde davranıyor çünkü. 4 temel kuvvet var. Çekim kuvveti, elektromagnetik kuvvet, zayıf ve güçlü nüklear kuvvet. Bunların etkisi altında değilken, parçacıkmış gibi hareket eder. Bunlardan etkilenmesine göre de dalga gibi hareket eder. Yani tek bir ışık taneciğini/dalgasını şu ana kadar tespit edemediler. Fotoğrafını çekip bak bu ışık diyemediler. Bu ışığın olmadığı anlamına geliyo senin mantığına göre o zaman?
Bu forumda tanımadığın birisinin söylediği bir şey değil zaten. Araştırırsan görüceksin.
Son bi tüyo, Türkçe arama boşuna. Literatür çevirisi yok daha. Ya da ara, bulursan bana da söyle :) Asıl sıkıntı belki de odur. Türkçe kaynaklarda 'öyle sanılan' bilgiler var daha çok.
Bahsettiğin şeyler, 'öyle sanılan' eski bilgilerdi. :/ İyi sabaha karşılar.

edit: Uğraşmışım emeğe saygı be :ROFL:

Seni yeni bilgilere yönlendirmeye çalıştım da kabul etmiyorsun sanırım.
Beni yönlendirmene gerek de yok ihtiyacım da yok sağol eksik olma:)
Son bi tüyo, Türkçe arama boşuna.
Sen rahat ol o konuda. Yabancı dilim gayet iyidir ve sadece Türkçe sayfaları göster diye basmam Google amcaya sorarken:)
Bu forumda tanımadığın birisinin söylediği bir şey değil zaten. Araştırırsan görüceksin.
Forumdaki birinin söylediği ile hareket edeceksem... ölmüşüz resmen:)

Biraz da bilgi kirliliği yapmışsın yukarda, yemezler.
Ona sen cevap vermediğin için diyelim. Yerler merak etme:)
Fotoğrafını çekip bak bu ışık diyemediler. Bu ışığın olmadığı anlamına geliyo senin mantığına göre o zaman?
Benim söylediklerim, bu söylediğinin yanından bile geçmiyor. Sadece çarpıtıyorsun şu an:)
"Gerçeklikleri kesinleşmediği sürece, teorilerin gelecekte bir gün 'öyle sanılıyordu' ifadesiyle anılma ihtimalleri çok yüksektir."
Söylediklerimin gelecekte 'öyle sanılması' normal olabilir belki ama şu an, senin soyut dediğin, bilimin yeni gerçekliğiler.
Yine çarpıtıyorsun. Teori kavramının tanımını yapıp bilimin gerçekliği diyorsun:) İhtimaller ve teoriler bilim için hep vardır.
edit: Uğraşmışım emeğe saygı be :ROFL:
Uzun yazmışsın tebrikler...:LOL:

Neyse uzatıp konuyu sündürmenin alemi yok. Hiç bir makalede senin tarzın konuşan birini görmedim kısacası. Bence çok fazla ben merkezcilsin. Konuşma tarzın bile bunu gösteriyor. "Sana göstermeye çalıştım..", "Bilgi kirliliği yapmışsın...", sen dedin diye doğru olacak diye bir şey yok bu dünyada:)

Bence aramızdaki konuyu kapatalım. Çünkü bir kere konuşma üsluplarının iğneleyici olmasını sevmem. Burada ban atmak için pusuda yatanlar var:) Konu uzayıp ceza almak istemiyorum çünkü. İyi sabahlar:)

Bu olayın adı Bootstrap Paradoksu :) (Aklıma direk Doctor Who geldi ilk mesajı okuyunca :))

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hastasıyım @Sterben :aşk: Bir Doctor Who izleyicisi bulduğum için şu an aşırı mutluyum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hastasıyım @Sterben :aşk: Bir Doctor Who izleyicisi bulduğum için şu an aşırı mutluyum.
Vardır buralarda merak etme:) Mutlaka çıkar:) Hele işin içinde Dalekler varsa:)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı