Zararlı yazılımlar alanında bilgi edinme / uzmanlaşma

Malware analistleri/yazarları (evet, malware yazarlığı da bir meslek. sistemleri test etmek için özel zararlılar yazıp kullanıyorlar) daha çok SoC tarafında yer alırlar siber dünyada.

SoC eğitimlerine bakmanı önerebilirim. Başlangıç için BTK Akademi'nin güzel eğitimleri var.

Ek olarak WinAPI ve bazı Assembly komutlarını bilmen, network bilgisi, güvenlik yazılımları bilgisi, işletim sistemi bilgisi, binary modification, patching bilgisi analizlerde ve tespitte oldukça işine yarar.

İsimlendirmeye gelecek olursak isimleri bilmene gerek yok. Türlerini ve genel itibariyle ne yaptıklarını bil yeterli. İsimlendirmede bir standart yok, her firma kafasına göre takılıyor.

Malware analistleri/yazarları (evet, malware yazarlığı da bir meslek. sistemleri test etmek için özel zararlılar yazıp kullanıyorlar) daha çok SoC tarafında yer alırlar siber dünyada.

SoC eğitimlerine bakmanı önerebilirim. Başlangıç için BTK Akademi'nin güzel eğitimleri var.

Ek olarak WinAPI ve bazı Assembly komutlarını bilmen, network bilgisi, güvenlik yazılımları bilgisi, işletim sistemi bilgisi, binary modification, patching bilgisi analizlerde ve tespitte oldukça işine yarar.

İsimlendirmeye gelecek olursak isimleri bilmene gerek yok. Türlerini ve genel itibariyle ne yaptıklarını bil yeterli. İsimlendirmede bir standart yok, her firma kafasına göre takılıyor.
Verdiğiniz her bilgi için ayrı teşekkür ederim hocam, çok yardımcı oldunuz sağ olun.

Başlangıç için BTK Akademi'nin güzel eğitimleri var.
BTK Akademi'nin siber güvenlikle ilgili eğitimlerinin berbat olduğunu hatırlıyorum, hatta yorumlarda da birçok kişinin şikayeti vardı.

Düşünce güzel olsa bile çok eksiği var, eğitimler yarım yamalak, başlı başına zaman kaybı. Tek sıkıntı siber güvenlik eğitiminde olsa ya, diğer eğitimlerinde de benzer sıkıntılar söz konusu.

Doğru bir yabancı kaynak belirleyip ilerlendiğinde daha fazla verim alınıyor. Bir şeyi en iyi şekilde onu yaratandan/üretenden öğrenirsiniz.

Geri
Yukarı