Zcash Madenciliği - Sık Sorulan Sorular

@Mehmet Melik Arslan hocam benimde bir sorum olacak. Jaxx ile hesap açtım, nanopool'da kazıma başladım dün itibariyle ilk paramı cüzdanıma aktardım. Ancak Jaxx üzerinde cüzdanım değişti. Para aktarımını eski cüzdanıma yapmıştım, cüzdanın değiştiğini farkettiğimde Poloniex'e giriş yapıp oraya aktarmayı denedim ve başarılı oldu. Şuan kazım işlemine eski cüzdan üzerinden devam ediyorum ve 0.007 ZEC civarlarındayım. 0.01 olunca yine aktarım sağlanacak ama hangi cüzdana? Bunun dışında eğer cüzdan değişikliği söz konusu olursa eski cüzdanıma nasıl erişim sağlayabilirim?
Start.bat belgesinde hangi cüzdan yazılıysa ona aktarılacak kazancınız.

Start.bat belgesinde hangi cüzdan yazılıysa ona aktarılacak kazancınız.
Peki o hesaba tekrar erişimi nasıl sağlayacağım? Birde aktarımı eski cüzdana yaptığım halde yeni cüzdanın geçmişinde görebiliyorum ve yeni cüzdanda işlem yapabiliyorum. Neler olduğuna dair hiç bir fikrim yok ama çok değişik haller var şuan başımda :)

Peki o hesaba tekrar erişimi nasıl sağlayacağım? Birde aktarımı eski cüzdana yaptığım halde yeni cüzdanın geçmişinde görebiliyorum ve yeni cüzdanda işlem yapabiliyorum. Neler olduğuna dair hiç bir fikrim yok ama çok değişik haller var şuan başımda :)
Cevapladık bunu. Konu güncelliğini kontrol ediniz.

S: Jaxx'daki cüzdan adresim sürekli değişiyor!
C: Panik yok. Jaxx, kendi sitesinde bu duruma değinmiş. Cüzdan adresleri, ödeme/aktarım yapıldığında güvenlik amaçlı değişebiliyor. Eski adreslerinizle birlikte var olan adresinize ödeme alabiliyorsunuz. Bakiye bölünmüyor. Eski cüzdan numaralarınızı görmek için Menu > Tools > Display Private Keys kısmına gidebilirsiniz.

Benim de cüzdan adresim değişti ama start.bat dosyasında değişiklik yapmadım. Yeni ödeme yeni adrese yapıldı ve cüzdanda toplam bakiye görünüyor.

upload_2017-6-26_18-50-16.png

Bu seçenekten eski cüzdan numaralarını görebilirsiniz. Bu numaralardan herhangi birine kazsanız dahi Jaxx'da toplam bakiye görünecek. Ödeme aldıkça güvenlik amaçlı değişiyor ki saldırı ihtimalinde giden şey az olsun.

Benim kart kullanımını %80 ile sınırladım ve fanlar %50'de çalışıyor pek sesi duyulmuyor. Sıcaklık bu ayarlarda 60-63 derece arası gidip geliyor. 570 sol/s değeri de gördüğüm oluyor ama sitedeki istatistik 6 saat ortalamasına 560 diyordu. 1070 ile arasındaki fark 40 sol/s ise 3x 5x 1070 sistem düşünebiliriz. Ben kartı bir müddet %120 güçte çalıştırıp bütün ayarları son seviyeye getirdim. 75 derecede 560-580 arası sol/s değeri alıyor ama fan gürültüsü ve ısıdan dolayı bu kadar stresi ekran kartının kaldırmayacağını düşündüm. Daha da ısınmaya devam ettikçe performans da düşmeye başlıyor haliyle.

Sizin 1070 ile ortalama 520 sol/s almanız muazzam bir değer. Böyle devam etsin inşallah.

Hocam 12 harfli keyi ben de alamadım. QR code veriyor ve bunu telefondan ya da bilgisayardan okuttuğum zaman 09f7a98gsa8g686a6s7a/t16732sajgsakjghkjsa benzeri bir şey çıkıyor. Bunun neresinde 12 harfli key? @Mehmet Melik Arslan
S: Jaxx bana 12 güvenlik kelimesini vermedi, ne yapabilirim?
C: Jaxx'a girin. Menu>Tools>Backup Wallet>View Backup Phrase seçeneğinden görebilirsiniz.

12 harfli değil 12 kelimelik yedekleme kelimeleri. Çıkmıyorsa cüzdanı yedeklememişsiniz demektir. View Backup Phrase yerine Backup Wallet seçeneğinden devam edin.

upload_2017-6-26_18-49-20.png

Zcash düşüşte yok mu olduk ne olduk o_O

Screenshot_2.png

Düzenleme: Sadece Zcash değil Bitcoin dahil popüler para birimleri düşüşte. Ben elimi attım ya milyar dolarlık piyasa çöktü. :dikkatli:

Son düzenleme:
Zcash düşüşte yok mu olduk ne olduk o_O

Eki Görüntüle 244434

Düzenleme: Sadece Zcash değil Bitcoin dahil popüler para birimleri düşüşte. Ben elimi attım ya milyar dolarlık piyasa çöktü. :dikkatli:
Öyle düşünmeyin hocam :) Sabırlı olan bu sektörde kazanıyor. Gruplarda takip ettiğim kadarıyla normal şartlarda hali hazırda çok değişken bir borsa. Bu düşüşün sebebi ise yazın gelmesi ve İslam ülkelerinin tatilde olması en büyük etken olarak görülüyor. Yaz geldiğinde para çıkışının bol olduğu söyleniyor. Bir diğer etken ise, Örneğin; ZEC satarken direk dolara çevirmeyip BTC'ye çevirdikten sonra satanların sebep olduğu söyleniyor. Ama herkesin söylediği tek birşey var, orta ve uzun vadede zarar söz konusu olamaz. Tabi Allah bilir :)

Vallaha parayı dijital cüzdanda tutuyorum artmasını bekliyeceğim artmazsa elimizde patlar artık ne yapalım.

Bu işe rehberinizi gördükten sonra merak ettiğim için başladım. Asus Strix GTX1060 6G ile kazmaktayım. Dün gece 02:00 da kazıma başladım. Yaklaşık 20 saattir kazıyor. Pek fazla anlamadığım için soruyorum. Değerler iyi mi? Bana yavaş gibi geldi.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    111 KB · Görüntüleme: 202
Son düzenleme:
Bu işe rehberinizi gördükten sonra merak ettiğim için başladım. Asus Strix GTX1060 6G ile kazmaktayım. Dün gece 02:00 da kazıma başladım. Yaklaşık 20 saattir kazıyor. Pek fazla anlamadığım için soruyorum. Değerler iyi mi? Bana yavaş gibi geldi.
Gayet iyi duruyor. Aylık 65$ civarı kazanırsınız. 7-8$ aylık elektrik fatırasına gelir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı