Zehirli ebeveynlerden nasıl kurtulunur?

Hocam sizin yaş kaçtı peki ve tecrübeniz var mı bu konuda?
Ben 28 yaşındayım. Üniversiteyi dondurmadım ama yapan arkadaşlarım vardı. 2 arkadaşımla beraber eve çıktık. 4 sene part-time çalıştım. Ailem sadece ihtiyaçlarımı gönderiyordu (kitap-kira). Kalan herşey bana aitti.

Ailenize karşı öğretici olmayı deneyin. Kendi içinizden konuştuğunuz şeyleri çekinmeden onlara da detaylarıyla anlatmayı deneyin. Sizin farkına varmalarını beklediğiniz şeylerin farkında değiller emin olun. Aranızdaki farklılıkları kavramakta güçlük çekiyorlar. İletişim çok önemli, kendinize telkinlerde bulunun cesaretinizi toplayın ve gerilimli atmosferi dağıtın iletişim öncesinde. Pek çok birey ailesiyle yaşadıkları sizin yaşlarınızda ifade edemeyip ilerleyen yaşlarda ailesiyle konuşabiliyor ama geç kalınmış oluyor. Ailenizle ilişkinizi kurtarmaya çalışın, korkmayın henüz gençsiniz biraz zaman tanımak size bir kayıp yaşatmaz. Şansınızı deneyin. Konuşmadan önce kendinizi tanımlamak ve sorunlarınızı en iyi şekilde açıklamak için bir plan yapın. Bütün çabalarınıza rağmen bir şeyler değişmiyorsa o zaman kendi hayatınızı planlayın ve sorumluluklarını alın. En azından ailenizle olan sorunlarınıza karşı elinizden geleni yapmış olmanın rahatlığı olur içinizde. Hem şehir dışında eğitiminize hem de çalışıp para kazanmaya gayret edin. Hayatınızı kazanmanız ve bağımsız olmanız için çaba sarf etmeniz şart. Korkmayın, yalnız hissetmeyin. Hayat hepimize farklı seçenekler sunar, her şey olağan olmak zorunda değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı