Zen 2 Mimarisi Beklenmeli mi?

• Konuyu başlatan Wero
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 41
  • Görüntüleme 5B

Sizce ne yapılmalı?

• Oy verenlerin toplamı
    21
W

Wero

Ziyaretçi
Sosyal Ailesi bildiğiniz üzere Zen 2 Mimarili Ryzen işlemciler çıkacak. Ne zaman çıkacakları konusunda bir fikrim yok açıkçası. Ryzen ilk nesile oranla %15-20’lik performans artışı olacakmış. Şimdi geldi akıl karıştıran soruya. Oyun ve Render için Zen 2 mi yoksa 8700K mı? Buna benzer bir konu daha önce açmıştım. 2K ve 4K da oyun performansında fark yok zaten. 1080p de 30-50 FPS için render performansından olmaya değmez diye düşünüyorum. Ve bu sefer Ryzen taraftarıyım. Sizce 8700K mı alınmalı yoksa Ryzen 2 mi? (Ryzen 2 bana kalsa bayağı ön planda.)

Onu bekle, şunu bekle derken hiç bir şeyin sonu gelmez. Çünkü o çıksa, öbürü altta kalmaz o da yeni çıkartır. Olan yine sana, bana olur. Al 8700K seni yıllarca götürür.

Ryzen 2 serisi işlemcilerin hangi performansı vereceğini bilemeyiz şu an bu durumda yorum yapmakta pek doğru gelmiyor. Acelen yoksa bekle, şu an piyasadaki Coffee Lake ve Ryzen işlemcilerde seni uzun yıllar götürecek modeller oldukça fazla. Çoklu çekirdek performansında hala AMD avantajlı olan durumda. Ryzen 2 serisi işlemciler tek çekirdek performansını Coffee Lake seviyesine getirirse AMD büyük bir adım atmış olur, bakalım çoklu çekirdekte de daha üstüne koyacak mı göreceğiz. Tek çekirdek performansına önem vermesi daha iyi olur, sızan işlemcilerin frekans hızları yüksek, bu durum tek çekirdek performansını ciddi derecede etkileyecek bir durum, tabii tek çekirdek performansını sadece frekans hızı belirlemiyor FX işlemciler bunun en güzel örneği. Ryzen 2 işlemcileri büyük ihtimal aynı TDP değerlerine sahip olup çok daha yüksek frekanslara çıkacak, bu durum tek çekirdek performansını doğrudan etkileyecektir, AMD açısından ilk Ryzen serisi işlemcilerin tek çekirdek performansı AMD için iyi bir başarıydı her ne kadar Intel firmasının gerisinde kalsa da.

Son düzenleme:
8700K alabilirsin. Güzel işlemci seni uzun yıllar götürür. Beklemene hiç gerek yok.

AMD'yi babaları gibi savunanlara kulağını tıka, yeni nesil aşırı performans getirmeyecektir. Intel yine oyunda önde olacaktır.

Render önemli diyorsan iş başka. O zaman beklemeni tavsiye ederim.

Ben bekliyorum. Hem doların yeni yıldan sonra biraz düşeceğini umut etmem hem de Zen 2' nin çıkışından sonra ikinci el piyasasında düşük fiyatlara Ryzen sistem bolluğu yaşanacağından bekliyorum.

Zen 2 mimarisi yakında çıkmıyacak. Zen+ mimarisine sahip olan Ryzen 2 işlemciler subat ortası ve sonu gibi çıkacak diyorlar. Ryzen 2 işlemciler Ryzenların geliştirilmiş hali ve 12nm ile üretilceğinden %10 dan fazla performans artışı olur üst limit %20 civarı diye tahmin ediyorum.
Oyun için intel önde açıkcası Zen 2 mimarisinde belki AMD İntelin önüne geçebilir.
Render da AMD önde nede olsa 8 çekirdekle 6 çekirdeği karşılaştırıyorsun.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı