Zenci demek ayıp mı?

Sırf esmerim diye bana zenci diyorlar. Zencide insandır, sarışında. Tek fark sadeceten rengidir. Yani bana soracak olursanız ayıp.

Kardeşlerim
Bakmayın sarı saçlı olduğuma
Ben Asyalıyım
Bakmayın mavi gözlü olduğuma
Ben Afrikalıyım

Ne demek istiyorsun?

Zenci, kötü anlam taşımıyorum. Onlarda insan fakat böyle asimile olduk.

İngilizce'deki zenci anlamına gelen kelime hakaret içeriyor. Ancak bizim zenci dememiz hakaret içerikli değil. Bildiğiniz gibi bizim insanımız zencileri çokça seviyor ve sayıyor. Bizde siyah tenli insanlara karşı ırkçılık yok gibi bir şey. Yine de zenci yerine siyahi demek daha iyi olur.

Sorun değil. Nasıl normal insanlar kumral, esmer, sarışın gibi ayrılıyorsa zenci demek de yanlış değil. Ayrımcılık yapılmadığı sürece.

Sorun değil. Nasıl normal insanlar kumral, esmer, sarışın gibi ayrılıyorsa zenci demek de yanlış değil. Ayrımcılık yapılmadığı sürece.

Kumral demekle zenci demek aynı görünüşte değil. Sen birisine kumral deyince normalce karşılar ama gidip de esmer veya koyu tenli birisine zenci dersen kötü karşılanacaktır toplum içinde. Buradan bile anlayabiliyoruz kullanılmasının uygun olmadığını.

Zenci kelimesinin kötü bir anlam taşıdığı yok ama toplum içinde hor karşılanıyor bu yüzden siyahi demek daha mantıklı.

Yani onlar bize nasıl beyazi veya türevi bir şey demiyorsa bizim de onlara siyahi veya zenci demememiz daha doğru olur. Ama burada da aslında ten renginden bahsediyoruz. Ama günümüzde argo olarak algılanabiliyor. İki ucunda da sıkıntı var aslında.

Geri
Yukarı