Zenci demek ayıp mı?

Bence değil ama hoşuna gitmiyor bazılarının. Üstünde durmaya gerek yok, siyahi deyip geçiyorum. Hatta genelde birini tanımlamam gerektiğinde kullanıyorum "siyahi" kelimesini. Irkçılık yapmak için kullanmıyorum.

Yani onlar bize nasıl beyazi veya türevi bir şey demiyorsa bizim de onlara siyahi veya zenci demememiz daha doğru olur. Ama burada da aslındaten renginden bahsediyoruz. Ama günümüzde argo olarak algılanabiliyor. İki ucunda da sıkıntı var aslında.

Aynen öyle nasıl bize köpek gibi beyazi veya türevleri isimler takmıyorlarsa bizde onlara bunu yapamayız en doğrusu ama işte olmuyor.

Bu olay da biraz ilginç, siyahi bireyler kendi aralarında konuşurken "wassup ma nigga" diyorlar ancak beyaz bir birey onlara dediğinde küfür etmişsin gibi algılıyorlar.

Zenci (Arapça) = Siyahi (Farsça) = Karaderili (Türkçe)
Gerçek bu ama toplum içinde zenci kabaca karşılanabiliyor. Bok demek yerine kaka demek örneğin.

Bu olay da biraz ilginç, siyahi bireyler kendi aralarında konuşurken "wassup ma nigga" diyorlar ancak beyaz bir birey onlara dediğinde küfür etmişsin gibi algılıyorlar.

Kendi aralarindaki o "nigga" kelimesi aslinda samimiyeti belirtiyor.
Yabanci kisilerin ne anlamda kullandigini bilmedikleri icin kotu karsilayabilirler yani.

Kumral demekle zenci demek aynı görünüşte değil. Sen birisine kumral deyince normalce karşılar ama gidip de esmer veya koyu tenli birisine zenci dersen kötü karşılanacaktır toplum içinde. Buradan bile anlayabiliyoruz kullanılmasının uygun olmadığını.

Zenci kelimesinin kötü bir anlam taşıdığı yok ama toplum içinde hor karşılanıyor bu yüzden siyahi demek daha mantıklı.
Toplum için mi yaşıyorsun? Hayır. Senin insanları aşağılamadan yaptığın niteleme amaçlı takılan her sıfat normaldir.

Ben zenci diyorum, siyahi mi diyeyim? Onlar bana beyaz demiyor, normal insan diyor.

Zencinin anlamı siyah demektir nasıl beyaz bir insana beyaz demiyorsan siyahi bir insana siyah diye seslenemezsin. Brezilya'da yaşıyorum kendi aralarında siyahlar siyahlara böyle sesleniyor ama bir beyazsan ve bir siyahiyi siyah diye çağırırsan ya döverler ya büyük linç yersin insanı beyaz siyah diye ayırt etmek ırkçılıktır ırkçılıkta bildiğiniz üzere aşağılık bir şeydir.

Toplum için mi yaşıyorsun? Hayır. Senin insanları aşağılamadan yaptığın niteleme amaçlı takılan her sıfat normaldir.

Ahahhahaha şu ayrılıkçı takılıp entel olma çabalarınız çok iyi.

Dostum toplumun yanlış algıladığı bir şeyi zorla kendin doğru kabul edemezsin en azından toplumsal ahlaki olaylarda bu böyle olmak zorunda. He ama ben illa zenci derim ben nitelerim dersen bende sana güzel nitelemeler koyabilirim sonuç olarak bu benim seni gördüğüm konum aşalamıyorum.

Onlar niye bize beyaz desin? Herkes birbirine rengiyle seslenmiyor ki insan diyorlar. İnsan denmesi daha iyi, ha belirtmek gerekiyorsa siyahi demek daha kibar. Birine "Zenci" olarak seslenmek biraz kaba geliyor, ha tabii argoya girmiyor ama.

Ahahhahaha şu ayrılıkçı takılıp entel olma çabalarınız çok iyi.

Dostum toplumun yanlış algıladığı bir şeyi zorla kendin doğru kabul edemezsin en azından toplumsal ahlaki olaylarda bu böyle olmak zorunda. He ama ben illa zenci derim ben nitelerim dersen bende sana güzel nitelemeler koyabilirim sonuç olarak bu benim seni gördüğüm konum aşalamıyorum.
Sen istersen benim her değerime küfrederek beni nitele. Öyle olmuyorsam sorun yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı