"Zenci" ırkçı bir kelime midir?

Ne kadar saçma ve anlamsız yorumlar. Üstten üstten bir dil kulanıp kelimenin etimolojisinden yola çıkıp bence şöyle bence böyle demek gibi ifadeler ne kadar boş. Tanımlamaları kullandığınız kişiler ne hissediyor, ya da kendilerini nasıl tanımlamak istiyorlar denk gelirseniz bir sorun. Önemli olan bir kelimenin anlamı değil kişinin kendini kimlik olarak nasıl tanımlatmak istediği nereye koyduğudur. Bundan rahatsız oluyorsa kelimenin anlamı ırkçı değil deyip işin içinden çıkamazsınız. Ayrımcılık ötekileştirme ırkçılık, bireysel bir durumdur. Kişinin ya da bir topluluğun istemediği hiç bir tanımı kullanamazsınız.
Ve evet zenci ırkçı bir kelimedir. Bu ve bunun bütün türevlerinden rahatsız oldukları için Afrika’da sizin işletim sistemi diye bildiğiniz Ubuntu kavramı ortaya çıkmıştır. Ben, ben olduğum için sensin.

Son düzenleme:
Merhabalar. Bugün sınıf grubumuzda bir olay çıktı. Z**ci demek ırkçılık falan falan dediler. Biz de siyahi demek ırkçılık dedik çünkü bir insan grubundan ayırmak anlamına geliyor. Arapça'da "zenc" sözcüğü "zenci" anlamına geliyormuş ve "zenci" "siyahi" demekmiş. Hangisi ırkçının olduğunu hala anlamıyorlar. Bir yardım edecek kimse yok mu?

Onu zenci birisine vurgulayarak -dalga geçen bir tavırla- söylerseniz ırkçılıktır. Ama normal zenci yani ırkçılık değil.

Değil hatta ben zencilere özeniyorum. Beyazlardan daha iyi duruyorlar bence farklı bir havaları var.
Hocam bence yeni konulara yönelin. Hort 2.
Bana göre N word bile insanın nasıl söylediğine göre ırkçı olur.
Eğer bir insana hakaret etmek için Ni- diyorsanız başka, siyahi bir vücuda sahip olduğunu söylemek istiyorsanız başka bir ton kullanırsınız ve bunu herkes anlayabilir.
Ama yazılı konuşmalarda birinin siyahi olduğunu belirtmek için siyahi demenizi öneririm.

Beyazlar derse ırkçılık olur. Onun dışında siyahi, siyahiye;
- Kara köpek,
- Pis zenci diyor zaten.

Kendi aralarında sıkıntı yok.

Geri
Yukarı