Zengin olmak cidden kolay mı?

MrGogglesakay

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
CPU : Ryzen5 5600 (Stock CPU Cooler)
GPU : Gigabyte RX 6700 XT Eagle 12GB
Anakart : Asus PRIME A520M-K
Ram : Kingston Fury Beast 3200mhz 2x16GB
Depolama : Kioxia Exceria G2 1TB.
Depolama2 : Toshiba 3.5" 1 TB 7200rpm
PowerS : Archon 700W.
Meslek
Ziraat Mühendisliği
Konuyu şu yüzden açtım. Günlerdir aklımda her şeyden çok ilerideki hayatım var. Ve orta veya düşük düzey bir hayat yaşamak istemediğimi kendime tekrar ediyorum. Zengin olmak için birçok meslek var. Okulda okuyup bilmem ne olmak, sanayide çalışmak, bir yerde bir şeyler satmak, e-ticaret vb. Dünyadaki zengin insanları dinlediğimde hepsi zengin olmanın sadece akılınızı çalıştırıp bir şeyler üretmek olduğunu söylüyorlar. Bir şeyler üretmek istediğimde bu genellikle daha önceden çıkmış bir şey oluyor. Mesela bir sorun düşünelim gündelik hayattan. Yürümek, ucuz yollar ile yürümeyi çok kolay atlatabiliriz. Bir şeyler satın almak çeşit çeşit uygulama var söyle gelsin. Ev tutmak: Onca site var onca emlakçı var. vb. Cidden nasıl zengin olabilirim. Gidip Kurslara tonlarca para harcamak yerine. Veya saçma eğitimimizi bitirip. Ortalama bir maaş alacağım bir işe girmek yerine. Cidden ayda üst düzey bir maaş nasıl alabilirim? Forumda 10k$ üstü alan kimler var ne iş yapıyorlar onları bu konuya davet ediyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Zenginliğin tanımını yapmak gerekiyor. Benim için olan zenginliğin tanımıyla asgari ücretle nefes almaya çalışan birinin tanımı aynı olmayacaktır. Zenginliği; aşırı pahalı Patek benzeri milyonluk marka saatleri rahatça almak, istersen iyi bir yata ya da ufak bir özel uçağa sahip olabilecek ve bunları sürdürülebilir olarak hayatının sonuna kadar devam ettireceğin bir seviye olarak varsayıyorum. iPhone almak, orta düzey bir araba almak, sıradan bir ev almak zenginlik değil olması gereken ortalama alım gücüdür ve bizim ülkemizde bu düzey bile zenginlik zannediliyor.

Üstün bir ticari zekan, yeni bir alanda girişimcilik cesaretin ya da bir konuda istisnai bir yeteneğin yoksa benim zenginlik tanımıma ulaşmak neredeyse imkansız. Aileden zengin olmasan bile üst ekonomik sınıfa çıkma ihtimali çok olmasa da var ama bunlardan en az birine sahip olmadan zengin olmak diye bir şey yok. Şans oyunları kısmına girmiyorum, onun olasılığı bilmem kaç milyonda bir. Dikkate almaya değmez.

Ailemin orta ölçekli bir işletmesi var dedemin zamanından beri benimle birlikte 3 nesildir işlettiğimiz, ihracat yüzdemiz de oldukça yüksek yani döviz akışımız var, hem yurt içi hem yurt dışı işlerimiz gayet iyi ancak böyle bir şirketle bile kayıt dışı bir iş yapmadan zengin olmak mümkün değil. Orta-üst sınıf diyebileceğimiz maddi sıkıntı çekmeyen, çoğu kişi için pahalı gelen şeyleri çok zorlanmadan alabilen ama çok lüks denilecek bir hayat yaşatmayan düzeyde kalıyorsun bu şekilde bile.

Tabii üstün bir ticari zekam olsaydı ve işleri şimdikinin 5 katı düzeyine çıkarabilseydim o zaman belki dediğime ulaşırdım. :D

Son düzenleme:
Her şey motivasyon videolarındaki gibi olsaydı, ben şuan servetime servet katıyor olurdum. Kolay yoldan emek vermeden en ufak kazancı elde etmek bile zor. Risk, çaba ve kafa isteyen işler bunlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle ben zengin olacağım deyip zengin olunmuyor zengin olanlar küçük yollardan başlıyor siz tak diye zengin olayım kafasındasınız. Zengin olmanın sırrını internette arıyorsanız yanlış yerdesiniz çünkü internette bunun sırrı olsaydı herkes zengin olurdu.

Ortalama bir maaş alacağım bir işe girmek yerine. Cidden ayda üst düzey bir maaş nasıl alabilirim? Forumda 10k$ üstü alan kimler var ne iş yapıyorlar onları bu konuya davet ediyorum.
İşte en büyük hatayı burada yapıyorsunuz zenginlerin hiçbiri 10k üstü maaş alarak başlamadı.

Geri
Yukarı