Zengin olmak nasıl bir duygu?

İşte sanırım bir tek benim gibi ruhu gönlü fakir arkadaşlar böyle hissediyor :D. Aylık maaşım şu anki duruma göre bir hayli yüksek fakat aldığım şeylerin fiyatlarına çok dikkat ederek alıyorum.

Hatunla ne zaman markete gitsem isyan ediyorum. Birkaç kişinin kulaklarını çınlatıp, 1 torba alışverişe 250 lira verip çıkıyorum. Aslında zenginim ama ilk market alışverişinde bitiyor.

Hatun yok fakat aynı durumu yaşıyorum :(

Çok güzel bir duygu. Örneğin zincir marketlerin et reyonları favori kısmım; bomboş ve istediğim kadar alabiliyorum. Dahası herkesin alım gücü düşükken ben istediğimi alabiliyorum.

Mesela bir şey almak istesem 15 kere hesap yaparım, toplumda saygın olmak, her istediğinizden istediğiniz kadar alabilmek nasıl bir his?
Ünlü bir markanın mağazasına girip fiyat sormadan torbaları doldurup çıktıktan sonra bana saygınmışım gibi davranan biri hiç olmadı. Hatta Rolex mağazasına kot şort ve kırmızı tişörtle girmek istediğim için aşağılanmışlığım bile var, gerçi kendileri pandemide o AVM'de ilk batan dükkan oldu. Saat satan bir dükkanın çalışanı olarak, girmek isteyen müşterinin şortundan önce kolundaki saate bakmayı akıl edemeyecek satıcılarla bir dükkan ancak o kadar başarılı olurdu zaten. :D

Parayla saygınlık sahibi olunduğunu hiç görmedim, malum müteahhitlerin de çevrelerinde saygın biri olarak görülmediğinden emin ol. Arkalarından nasıl aşağılanıyorlardır... Saygınlık paradan çok sahip olunan hayat bakışıyla, çevrene nasıl davrandığınla ve başkaları için yaptıklarınla ilgilidir.

Tabii bir yere girdiğinde fiyatını düşünmek zorunda kalmamak güzel bir şey ama bunun hevesi o maddi seviyeye ilk ulaşıldıktan sonraki birkaç alışverişten sonra geçiyor. Konfor alanı sağlıyor, o bakımdan güzel.

Abartılacak kadar güzel hissettirmiyor, ciddiyim. Özellikle de doğuştan gelen bir para varsa, kendini bildin bileli zenginsin çünkü yokluk nedir görmemişsin bundan dolayı yoksulluk ile zenginlik arasındaki farkı tam hissedemiyorsun. İnsan bir yerden sonra alışır, bir farklılık hissetmezsin.

Doğuştan az çok, sonradan ise kendi çabalarımla az çok parası olan bir arkadaşınız söylüyor bunları :).

Markette etiketlere bakmadan sepeti doldurmaktır.

Zenginlik paranı harcayabilmektir tanıdık var parası evi arabası her şeyi ama cebinde 1000 TL'lik kasan telefon kullanıyor, bence bu zenginlik değil yani.

Bu yüzden zenginliğin nasıl bir şey olduğunu anlamayacak ve mevcut durumundan ileri gidemeyeceksin :D

Sana göre asgari ücretle geçinip 36 ay taksit ile binlerce lira vade farkı ödeyip IPhone'nun son modelini kılan klasik türko da zengin.

Yeni konular

Geri
Yukarı