Ziraat mühendisliği mezunu yurt dışında çalışabilir mi?

dnz.2006

Picopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bir yakınım bilecik şeyh edebali üniversitesi ziraat fakültesini bitirdi. Diplomasını yurt dışında iş bulmak için kullanabilir mi? Yoksa denklik mı almalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
@dnz.2006 Dostum, o bölüme ve üniversiteye isteyen elini kolunu sallayarak girer zaten. Dört sene okuması neyi değiştirir?
İşçi eksiği? Nüfusun yaş ortalaması dolayısıyla oluşan aktif nufüs eksikliği?
Ve de vasıfsız değil ziraat mühendisi. Tarım geleceğin en önemli mesleği sayılır neredeyse.
Tabii ki dostum. Diğer ülkeler de en düşük puanlı ve tamamen vasıfsız bir üniversitenin bölümünden mezun olan birini işe almak için sıralanmıştı. Allah aşkına, ziraat mühendisi ihtiyacı olsa bile Bilecik gibi bir şehirdeki üniversitede okuyan birini mi işe alırlar?

@dnz.2006 Dostum, o bölüme ve üniversiteye isteyen elini kolunu sallayarak girer zaten. Dört sene okuması neyi değiştirir?

Tabii ki dostum. Diğer ülkeler de en düşük puanlı ve tamamen vasıfsız bir üniversitenin bölümünden mezun olan birini işe almak için sıralanmıştı. Allah aşkına, ziraat mühendisi ihtiyacı olsa bile Bilecik gibi bir şehirdeki üniversitede okuyan birini mi işe alırlar?
Yaşadığın ülkenin insanlarının %60 gibi büyük bir kısmı tarım ile uğraşırken vasıfsız bir bölüm olmaz. Zaten bu konuda eğitim veren üniversiteler sınırlı diğer bölümler gibi her mahalle başında üniversite yok (Bilecik şeyh Edebali üniversitesi bu fakültenin en iyi üniversiteleri arasında bulunur).

İşçi eksiği? Nüfusun yaş ortalaması dolayısıyla oluşan aktif nufüs eksikliği?
Ve de vasıfsız değil ziraat mühendisi. Tarım geleceğin en önemli mesleği sayılır neredeyse.
İnsan yoksul kalır dayanabilir, cahil kalır dayanabilir ama açlığa dayanamaz.

Yanlış düşünüyorsun. Eğitimli ve de dil biliyorsa alınır. Almanyanın işçi açığı çok.

@dnz.2006 En iyisi çünkü eğitimini veren başka bir fakülte yok zaten. Eğitiminin verilmeme sebebi de zaten bomboş bir bölüm olması. Bölüm 2018 yılında dolmamış bile. Cidden, kendinizi hint kumaşı falan mı zannediyorsunuz?
Bölüm açılması için sektöre ilgi duyan talebeler olması lazım ki bir çok kişi bundan haberdar bile değil siz bunu sınıf öğretmeninize söyleyin münazara yapsın.

Tamam, Almanya sizi alacak. Söz.

Yeni konular

Geri
Yukarı