Zombi bilgisayar nedir?

429905

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Bu zombi bilgisayar nedir ve nasıl olup olmadığını anlayabiliriz? Can Değer'in önerdiği GlassWire programını yükledim ama çok anormal bir şey gözükmüyor ya da gözüküyor. Ben ne olduğunu bilmiyorum. Bugün bana yolladığı bağlantı raporları bunlar.

1654812351260.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminize sızan bir zararlının backdoor yani arka kapı (saldırganın sistemin kontrolünü ele almasını sağlayan bir açık kapı) oluşturarak tüm sistemin kontrolünü saldırgana teslim etmesine denir. Botnet ağı kavramı da buradan gelir. Botnet ağları yüzlerce veya binlerce zombi PC'nin birleşiminden oluşur, bunlarla mining yaptırılabilir, DDoS saldırıları düzenlenebilir, adware gösterilebilir kısacası saldırganın keyfi ne istiyorsa yapılabilir.

Bu zombi bilgisayar nedir ve nasıl olup olmadığını anlayabiliriz? Can değer'in önerdiği GlassWire programını yükledim ama çok anormal bir şey gözükmüyor ya da gözüküyor. Ben ne olduğunu bilmiyorum. Bugün bana yolladığı bağlantı raporları bunlar.

Eki Görüntüle 1414559

Sizin gibi binlerce bilgisayarları bir serverde toplayıp bu bilgisayarlar ile mining, DDoS, keylogger atabilirler ya da VPN sunucusuna çevirebilirler. Kısacası siz bilgisayarınız ile ilgilenirken backdoor da gizlice kontrolü ele alabilirler. Bunların en büyük göstergesi.

İşlemci/Ekran kartı Fanı/Sıcaklığı artması.
Disk kullanımı artması.
Ağ kullanımı artması.

Zombi bir çeşit toplu DoS yöntemidir.
Zombiler Mining, DoS ve benzeri şeyler için kullandırır bilgisayarınızı.
Buna BotNet ağı denir.
Bir çeşit, Trojan olarak söylenilebilir.
Attığınız görüntüde yabancı bir ip/DNS/ağ sözkonusu değil.
İyi forumlar!

Zombi bir çeşit toplu dos yöntemidir?
Zombiler mining, dos ve benzeri şeyler için kullandırır bilgisayarınızı.
Buna botnet ağı denir.
Bir çeşit, trojan olarak söylenilebilir.
Attığınız görüntüde yabancı bir ip/DNS/ağ sözkonusu değil.
İyi sosyaller!

Sizin gibi binlerce bilgisayarları bir serverde toplayıp bu bilgisayarlar ile mining, DDoS, keylogger atabilirler ya da VPN sunucusuna çevirebilirler. Kısacası siz bilgisayarınız ile ilgilenirken backdoor da gizlice kontrolü ele alabilirler. Bunların en büyük göstergesi.

İşlemci/Ekran kartı Fanı/Sıcaklığı artması.
Disk kullanımı artması.
Ağ kullanımı artması.

Teşekkürler bilgiler için.

Hocam en basit ve kısa tanımı sizin bilgisayarınızı kötü işler için kullanmaları. Bunu arkada video izleterek izlenme kasma olarak da kullanabilirler. DDoS saldırısındada.

Basit ev kullanıcısı için bu kadar zart zurta gerek yok... Bir Wireshark değil ama incelemeyi öğrenmeden Glasswire'ın arkada çalışmasının hiç bir yararı olmaz, sadece Kaspersky tutmanız yeterli olur. Fotoğrafta da anormal hiçbir bağlantı yok.

Basit ev kullanıcısı için bu kadar zart zurta gerek yok... Bir Wireshark değil ama incelemeyi öğrenmeden GlassWire'ın arkada çalışmasının hiçbir yararı olmaz, sadece Kaspersky tutmanız yeterli olur. Fotoğrafta da anormal hiçbir bağlantı yok.

Kaspersky mevcut zararlı olan çoğu şeyi engelliyor şu sıralar çok gündemde olduğu için acaba deyipte indirdim.

Geri
Yukarı