Zombi bilgisayar ve diğer tehlikelerden nasıl korunabiliriz?

Coolumsu

Hectopat
Yer
İzmir
Arkadaşlar internetten birkaç video izledim de, sanırım hackerler bilgisayarlarımızı kendi çıkarı için kullanıyorlarmış. Sadece internette takılan biriyim. Kötü sitelere girmem. YouTube, forumlar falan ilgi alanım. Bilgisayarımdaki programlar vlc, IDM, Team speak, Team Viewer sizce tehlikede miyim?
Antivürüs yüklüydü de McAfee hem bilgisayarı yavaşlatıyor hem de süresi bittiği için kaldırdım. Sizce para ile antivirüs almak gerekiyor mu?
Bu ırc denen dünya da pek güvenilir bir şey değil gibi değil mi? Sosyal medya güvenilir midir peki arkadaşlar?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mesela ben bu foruma üyeydim. Ve burası saldırı gördü o zaman benim hesap bilgilerimde mi çalınıyor ki? Host ne dos ne?
Forum sitelerinde takılmak tehlikeli mi arkadaşlar?

Arkadaşlar gerçekten bu konularda hiçbir bilgim yok. Cahile anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. :)
benim bilgisayarımın tehtidde ya da zombi olduğunu nasıl anlarım? Düşüncesi bile korkunç ya para verip alıyoruz millet kaynaklarını sömürüyor.

Microsoft bu tarz açıkları neden kapatmıyor? Mac kullansa tüm dünya virüs diye bir şey kalmayacak mı?
Bu kötü insanlar neden var? İnsanlara zarar verince ellerine ne geçiyor? :/

Son düzenleyen: Moderatör:
Dikkatli olursan hiçbir şey olmaz. Korsan oyun ve uygulama kullanmamaya özen göster. Malwarebytes kullanabilirsin antivirüs yerine.
Zombi bilgisayarı anlamak için bilgisayarın boştaki kullanımına bak, eğer yüksekse ve interneti kapatınca düşüyorsa bir zombi mining bilgisayarısınızdır demek.
Bilinçli kullanıcı asla taklaya gelmez.

Ücretsizler genelde bazı hizmetleri vermez. Hesaplı olan bir Antivirüs programı bak.
Trendmicro olabilir mesela. Kimsenin bilmediği, duymadığı bir Antivirüs te kullanma sakın. Adı antivirüs olur ama kendisi bir Truva atı olabilir.

Dikkatli olursan hiçbir şey olmaz. Korsan oyun ve uygulama kullanmamaya özen göster. Malwarebytes kullanabilirsin antivirüs yerine.
Zombi bilgisayarı anlamak için bilgisayarın boştaki kullanımına bak, eğer yüksekse ve interneti kapatınca düşüyorsa bir zombi mining bilgisayarısınızdır demek.
Bilinçli kullanıcı asla taklaya gelmez.
Malwarebytes anti malware yazılımı yani gerçek zamanlı koruma olarak kullanılması önerilmez.

Ücretsiz ve kaliteli antivirüs istiyorsanız Kaspersky Security Cloud Free öneririm. https://www.kaspersky.com.tr/downloads/thank-you/free-antivirus-download

Ücretli öneri isterseniz Kaspersky Internet Security öneririm.

Kaspersky sistemi çok yavaşlatmaz. Ücretsiz versiyonunu 60MB kadar RAM kullanımına rahatça düşürebilirsiniz bu rehber ile. Kaspersky Security Cloud Free İnce Ayarları - Technopat Sosyal

Yani kısaca Kaspersky ile gerçek zamanlı korumayı kullanırsanız ve de korsan herhangi bir şey kullanmayıp güvensiz, bilinmeyen sitelere girmezseniz virüs bulaşma şansı neredeyse 0.

Sadece kendinizin düşündüğü ve "doğru olmayan" şeyleri lütfen başkalarına yaptırmayın. Herkes aynı şekilde kullanmıyor bilgisayarları.
Ben üstte yazdım bilinçli bir kullanıcı antivirüse asla ihtiyaç duymaz diye. Kendisi bu sorumluluğu taşıyabileceğini düşünmüyorsa tabi ki antivirüsün elinden tutmasına izin vermeli.

Yeni konular

Geri
Yukarı