Zombi salgını olabilir mi?

Öncelikle olamaz diyenlerin çoğu çok küçük düşünüyor. Korona virüs için "1-2 haftaya geçer ya grip gibi" diyenler olmuştu 3 yıla yakın uğraştırdı. Aynı şey bunun için de geçerli. Zaten olursa bile muhtemelen doğal yollarla olacaktır. Şahsen bir insanın böyle bir virüs yapıp yayabileceğini düşünmüyorum. Ayrıca zombi salgını olsa dahi nasıl olacağını bilemeyiz çünkü dizi/filmlerdeki gibi olmaz muhtemelen. Şuan bu tarz olaylara karşı büyük yatırım yapan insanlar var ve haklılar da. Belki bu yüzyılda olmasa da ileri ki yüzyıllarda bir gün mutlaka olacağını düşünüyorum.

Zombi temalı film önerisi diye konu açmışsınız sanırım bu konuya ilginiz var. Orada önermiştim TWD mutlaka izleyin. Türünün en iyisidir.

Virüslerin insan vücudunu etkilediği doğru ama beynin motor sistemini kontrol edebilmesi mümkün değil. Virüsler genel anlamda vücudun işleyişini aksatır onları yönetmesi mümkün değil. İşleyen bir mekanizmanın zarar görmesi evet mümkün ama işleyen mekanizmanın mutasyona uğraması için yüzlerce yıl gerekli. Hem insan vücudunun hem bahsedilen virüsün o ortamda yüzlerce yıl bozulmadan ayakta kalması imkansız bence. Çünkü beyin fonksiyonları çalışmayı bıraktığı anda vücut ölmeye başlar. 72 saatti sanırım. İnsan vücudu o arada mutasyona uğramadığı sürece zombi virüsü sadece hayal olarak kalır.

Hayır çıkmaz, çıkması için gerekli olan virüsün insan vücudundan ÇOK ÇOK daha gelişmiş olması gerekiyor çünkü insan vücudunun zombiye dönüşürken(veya dönüştükten sonra) aldığı bu kadar büyük açık yaralar ile hayatta kalması için Çok fazla destek alması gerek. Zombi denilen şey de insanları yoğun bakım ünitesi ile birlikte kovalayamayacağına göre bu desteği virüsün sağlaması lazım. Virüs de kaynakları bulaştığı vücuttan alıyor. Yani imkansız kısır bir döngü oluyor.

Ha, öyle destek sağlayabilecek kadar gelişmiş bir virüs çeşidi türerse zaten insanlarla uğraşmaz. Kendi organizmasını kurup işini halleder :D

Zombiliğe en yakın şey kuduz virüsüdür. Zaten yanlış bilmiyorsam zombi olayıda kuduzdan esinlenmişti ilk ortaya çıktığında. Kuduzda benzer etkileri yapıyor, saldırganlık gibi ama hastaya kimse müdahale etmese bile birkaç kişiye anca saldırıp sonra beyin fonksiyonları tamamen gidiyor. Motor fonksiyonlar gidince zaten hareket edemez. Sonuçta solunumuda gidiyor vs.

İç organları, kafasının bir kısmı vesaire kopmuş ve yürüyen çürümüş zombilerin yaşam belirtisi gösterme şansı sıfırdır. Dolaşım sistemi, sindirim sistemi gibi yediğinden beslenme faaliyetleri gerçekleştiremeyecekleri için bir şeyler yeme, ısırma çabası da gerçek dışıdır. Bu tarz yeme eğilimi ve çirkin görünmeleri tamamen korku uyandırma amaçlı düşünülmüş şeylerdir.

Öncelikle olamaz diyenlerin çoğu çok küçük düşünüyor. Korona virüs için "1-2 haftaya geçer ya grip gibi" diyenler olmuştu 3 yıla yakın uğraştırdı. Aynı şey bunun için de geçerli. Zaten olursa bile muhtemelen doğal yollarla olacaktır. Şahsen bir insanın böyle bir virüs yapıp yayabileceğini düşünmüyorum. Ayrıca zombi salgını olsa dahi nasıl olacağını bilemeyiz çünkü dizi/filmlerdeki gibi olmaz muhtemelen. Şu an bu tarz olaylara karşı büyük yatırım yapan insanlar var ve haklılar da. Belki bu yüzyılda olmasa da ileri ki yüzyıllarda bir gün mutlaka olacağını düşünüyorum.

zombi temalı film önerisi diye konu açmışsınız sanırım bu konuya ilginiz var. Orada önermiştim TWD mutlaka izleyin. Türünün en iyisidir.

Gece başlıyorum hocam :D bu arada katılıyorum dedigine hocam ilerieyen zamanlarda çıksa dahi böyle bir şeyin olması mümkün biyolojik silah olarak kullanabilirler.

İç organları, kafasının bir kısmı vesaire kopmuş ve yürüyen çürümüş zombilerin yaşam belirtisi gösterme şansı sıfırdır. Dolaşım sistemi, sindirim sistemi gibi yediğinden beslenme faaliyetleri gerçekleştiremeyecekleri için bir şeyler yeme, ısırma çabası da gerçek dışıdır. Bu tarz yeme eğilimi ve çirkin görünmeleri tamamen korku uyandırma amaçlı düşünülmüş şeylerdir.
Hocam yeme eğilimi muhtemel bence. Ama organ kısmı mantıklı. Konuyu da şöyle toplayayım virüsten ziyade parazit mantığında düşünüyoruz. Virüsten kasıt herhangi bir hastalık yani. Ayrıca zombi temasını topraktan çıkan ölü olarak da yorumlamayalım.

Korona virüs gibi tüm dünyayı etkileyebilecek günlük yaşantımızdaki rutinlerimizi bile değiştirebilecek bir baş belası nasıl olduysa gelecekte bu tarz hastalıkların daha çok çıkması olasıdır. Tabi ki de filmlerdeki gibi olmaz üstteki arkadaşın açıkladığı gibi biyolojik olarak böyle bişey mümkün değil. İlk haberleri düşünsenize tekrar Vuhan'da salgın paniği diye her yerde yazılıyordu balık pazarı deniyordu herkes hiçbir şey olmaz falan derken ne hallere düştük. 😀

Korona virüs gibi tüm dünyayı etkileyebilecek günlük yaşantımızdaki rutinlerimizi bile değiştirebilecek bir baş belası nasıl olduysa gelecekte bu tarz hastalıkların daha çok çıkması olasıdır. Tabii ki de filmlerdeki gibi olmaz üstteki arkadaşın açıkladığı gibi biyolojik olarak böyle bir şey mümkün değil. İlk haberleri düşünsenize tekrar Vuhan'da salgın paniği diye her yerde yazılıyordu balık pazarı deniyordu herkes hiçbir şey olmaz falan derken ne hallere düştük. 😀

COVID 19 ile bahsedilen virüs aynı özelliklerde olmayacak yalnız. COVID 19 vücudun işleyişini aksatan bir virüs. Zombi virüsü ise insan vücudunu ele geçiren sistemleri kontrol eden bir virüs. İnsan vücudunu ele geçirirken hem sistemlerin işler kalması hem de virüsün canlı kalması çok zor. Bu virüs beyin fonksiyonlarına zarar vermeden vücudu kontrol etmeyi öğrenmesi yüzlerce yıl alır. Hadi onu geçtim bunu yapabilmesi için sadece 72 saat gibi bir süre var. Bunun için ciddi bir mutasyon gerekir. Hem virüs hem insan vücudu birbiri ile yüzlerce yıl yaşamlı ki mutasyona uğraya uğraya zombiler ortaya çıksın. Böyle bir durumda zaten zombi virüsünün yayılması imkansız bence. Beyin fonksiyonlarını kontrol etmesi, virüsün hayatta kalması, insan vücudun hayatta kalması vs. Çok düşük kombinasyonlar. Zombi virüsünün beyin ve diğer sistemleri hayatta tutması mümkün değil bence. Bu mutasyonla mümkün ama bu kadar büyük çaplı bir mutasyon için zombi virüsünün çok zeki programlanmış falan olması lazım ki virüsü üretmek bir yana bu şekilde programlamak çok hayali geliyor bana.

Son düzenleme:
Olursa en etkili silah ve mühimmat nedir? Ben pompalı ya da yarı otomatik yivsiz tüfeklerle, çoklu saldırılarda ve hafif mesafe varsa buckshot (büyük saçma) ile yakın tekte slug (tek büyük mermi) düşünüyorum. :D

Geri
Yukarı