ZorinOS Lite kurulumu sonrası ses alınmıyor

L1ghtBr1nger

Kilopat
Daha fazla  
Başlıkta da belirttiğim üzere Zorin OS Lite kurdum elimdeki eski dizüstüne. Ancak kurulumdan sonra hiçbir şekilde ses alamıyorum. Ses çıkış olarak dahili ses analog stereo gözüküyor. Pulseaudio eklentisini yeniden başlatmayı denedim işe yaramadı. Chipset Intel N570, Zorin OS sürümü güncel, kernel 5.15 ve ses sürücüsü snd_hda_intel. Eğer düzeltemezsem Windows'a dönmek zorunda kalacağım bu sebeple konu hakkında bilgili arkadaşlar ilgilenirse büyük yardımları dokunur.

Son düzenleme:
Başlıkta da belirttiğim üzere Zorin OS Lite kurdum elimdeki eski dizüstüne. Ancak kurulumdan sonra hiçbir şekilde ses alamıyorum. Ses çıkış olarak dahili ses analog stereo gözüküyor. Pulseaudio eklentisini yeniden başlatmayı denedim işe yaramadı. Chipset Intel N570, Zorin OS sürümü güncel, kernel 5.15 ve ses sürücüsü snd_hda_intel. Eğer düzeltemezsem Windows'a dönmek zorunda kalacağım bu sebeple bilgili arkadaşlar yardım ederse büyük yardımları dokunur.
1661866944541.png

Bunun gibi mi gorunuyor? Boyleyse goruyordur muhtemelen, gormediyse Dummy Output cikiyor diye biliyorum.

pavucontrol ac, yoksa sudo apt install pavucontrol yap, pavucontrol'u ac. Sonra surayi kontrol et:
1661866999172.png

En soldaki basiliysa sesi keser. Ses ayarlayamiyorsan bu aciktir. Kilitliyse onu da kaldir. Tik'e bas ki varsayilan olsun.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1501060
Bunun gibi mi gorunuyor? Boyleyse goruyordur muhtemelen, gormediyse Dummy Output cikiyor diye biliyorum.

pavucontrol ac, yoksa sudo apt install pavucontrol yap, pavucontrol'u ac. Sonra surayi kontrol et:
Eki Görüntüle 1501063
En soldaki basiliysa sesi keser. Ses ayarlayamiyorsan bu aciktir. Kilitliyse onu da kaldir. Tik'e bas ki varsayilan olsun.

Bos konusmayin lutfen.
Yapması gereken en iyi şeyi önerdim sadece.

Yapması gereken en iyi şeyi önerdim sadece.
Adam kurmus, sorunu soruyor. Araba bozulunca arabayi degistiriyorsan tamam ama oyle bir durum yok, olmamali. Isletim sistemi onerisi isterse soylersin hocam.

Hatta ve hatta sesin algilandigini dusunuyorum. Algilanmayan arkadaslarda Dummy Output cikardi mesela.

@sdfser Ses sorunu dışında bu yazılımdan memnunum açıkçası hocam. Sağolun yinede.

@Amanita Bolt diye bir şey güncellendi. Durum aynı.

@Linuxginar Hocam dediğiniz yer bu şekilde. Bir ses dosyası açtığımda çalıyor gibi gözüküyor ama ses yok.

Dosya Ekleri

• IMG_20220830_165853.jpg
    IMG_20220830_165853.jpg
    444,2 KB · Görüntüleme: 21
@sdfser Ses sorunu dışında bu yazılımdan memnunum açıkçası hocam. Sağolun yinede.

@Amanita Bolt diye bir şey güncellendi. Durum aynı.

@Linuxginar Hocam dediğiniz yer bu şekilde. Bir ses dosyası açtığımda çalıyor gibi gözüküyor ama ses yok.
Cikis var gorunuyor acikcasi. Ilginc. Pulseaudio kurulu mu acaba?.. Test icin terminale pulseaudio -k yazin erisim engellenirse basina sudo koyup yazin. Sonra pulseaudio komutunu girin ve tekrar deneyin.

Cikis var gorunuyor acikcasi. Ilginc. Pulseaudio kurulu mu acaba?.. Test icin terminale pulseaudio -k yazin erisim engellenirse basina sudo koyup yazin. Sonra pulseaudio komutunu girin ve tekrar deneyin.
Onu dün denemiştim hocam. Ne yazık ki durum aynı. Linux sistemi hoş ama bu tarz problemler insanı üzüyor. :(

Onu dün denemiştim hocam. Ne yazık ki durum aynı. Linux sistemi hoş ama bu tarz problemler insanı üzüyor. :(
Hocam problemin yazilimsal oldugunu dusunuyorum. Cunku algilamis gorunuyor. ISO falan mi hatali acaba.

Son care sunlari dener misiniz?

Hocam problemin yazilimsal oldugunu dusunuyorum. Cunku algilamis gorunuyor. ISO falan mi hatali acaba.

Son care sunlari dener misiniz?
Teşekkürler, yarın bi deniyeyim.

Geri
Yukarı