Zorla imam hatipe gönderiliyorum

Babanızın fikri ne bu konuda? Anneniz gibi imam hatip mi istiyor yoksa sizin fikrinize saygı duyma olasılığı daha mı fazla?

Hocam babama kalsa git meslek lisesine meslek öğren açıkta kalmazsın tarzı yani beni destekliyecektir.

Hocam babama kalsa git meslek lisesine meslek öğren açıkta kalmazsın tarzı yani beni destekliyecektir.

O zaman babanız ile konuşun nakil başvurusunda o yapsın yazılar başlamadan önce okulunuza dönmeye bakın.

Sonra dayak yesin, dayak yediği içinde evden kaçsın. Geri dönüncede yurda yazdırsınlar, yurda yazdırdılar diye yurttan kaçsın... Bu böyle gider, saçma bir mantık. Düzgünce konuşsun, kendi istediği mesleği belirtsin.
Konu sahibinin ailesinin ne tepki vereceğine bağlı. Konu sahibinin ailesine karşı baskınlık kurması gerekiyor bir şekilde. Ancak tabiki öncelikli olarak konuşarak halletmesi gerekiyor sizin de dediğiniz gibi. Ama konuşarak çözemezse oturup ağlayacak veya zorla o liseye gidecek hali yok. Baskınlığı kurması lazım.

Bir kere sınıfların ayrı olması zaten şart çünkü imam hatip okulu orası. Asosyallikten anlayış bu değil bana göre. Zor olan bir şey yok namaz zaten müslümansan farz bir ibadet. Bu yaşına kadar ailen sana namazı öğretmediler ise baştan zaten ailenin hatası. Annen seni imam hatipe gönderiyorsa zannediyorum müslümansınız. Ön yargılı olmaman lazım özellikle islamiyet konusunda. İçine girmeden anlayamazsın. İçine girip ben ateist oldum diyen de zaten Müslüman olmanın "m"sini öğrenmemiş, okumamış insandır bana göre. Kuranı okudum ateist oldum falan diyenler türedi bu zamanlarda. Sana tavsiyem dini çevrendeki Müslüman'ım diyenlerden değil daha çok kuran, sünnet, hadis, fıkıh tarzında öğrenmen. Bunları önyargın varsa diye söylüyorum. Eğer değerini bilip sabredip devam edersen iyi ki de okumuşum diyeceğini düşünüyorum kendimce. Sorarsan ki "ailemin yaptığı doğru mu?" buna net bir cevap veremiyorum maalesef. Doğru dersem sadece annen olduğu için emrine uymak gerekir bakımından doğru diyebilirim sanırım. Yanlış olan kısmı ise önce sana sorup danışması gerekirdi diye düşünüyorum.

Bu zihniyet işte tam Ortadoğu zihniyeti. Çocuğun hayallerini, arkadaş ortamını zorla elinde alıp aile baskısıyla ve Din ile bir yere gelebileceğini sananların zihniyeti.
Baskıcı ve gerici zihniyetiniz ne zaman biterse bu ülkeye o zaman refah gelir. Neymiş, Müslümansan şunu şunu yapmak zorundasın, İmam hatibe gitmen iyi falan.

Dua et ağır konuşmadım, senin gibi birisi için 1 ay ceza almak bana ağır koyar. Değmez.

Dostlar merhaba ben 9.sınıfım turizm otelcilik lisesindeydim, geçen hafta annem benden habersiz beni imam hatipe nakil aldırmış önümüzdeki hafta sınavlar var ve ben ne Arapça biliyorum ne de diğer dersleri turizm lisesinde olduğum için İngilizce, turizm, edebiyat, insan hakları derslerini biliyorum ne yapabilirim babamla falan mı konuşsam bilemedim ya dostlar namaz kılmayı bile bilmiyorum. Dostlar bir de okul sınıf ahır gibi sınıfta 30 kişi var 22'si Suriyeli erkek tarafı ayrı kız tarafı ayrı asosyallik hat safhada.

Her konuda haklısın da 30 kişilik sınıf ahir değil 50 kişilik sınıflar gördüm ayrica babanla konuş haberi yoksa imam hatip lisesi okumayı şahsen ben doğru bulmuyorum Müslüman ve dindar sayılabilecek biri olarak söylüyorum bunu ibadet edeceksen yine edersin din öğreneceksen yine öğrenirsin ama bunu meslek haline getirmek saçma geliyor bir tık o sekilde olmayacaksa da imam hatip okumanin bir muhabbeti yok.

Bir kere sınıfların ayrı olması zaten şart çünkü imam hatip okulu orası. Asosyallikten anlayış bu değil bana göre. Zor olan bir şey yok namaz zaten müslümansan farz bir ibadet. Bu yaşına kadar ailen sana namazı öğretmediler ise baştan zaten ailenin hatası. Annen seni imam hatipe gönderiyorsa zannediyorum müslümansınız. Ön yargılı olmaman lazım özellikle islamiyet konusunda. İçine girmeden anlayamazsın. İçine girip ben ateist oldum diyen de zaten Müslüman olmanın "m"sini öğrenmemiş, okumamış insandır bana göre. Kuranı okudum ateist oldum falan diyenler türedi bu zamanlarda. Sana tavsiyem dini çevrendeki Müslüman'ım diyenlerden değil daha çok kuran, sünnet, hadis, fıkıh tarzında öğrenmen. Bunları önyargın varsa diye söylüyorum. Eğer değerini bilip sabredip devam edersen iyi ki de okumuşum diyeceğini düşünüyorum kendimce. Sorarsan ki "ailemin yaptığı doğru mu?" buna net bir cevap veremiyorum maalesef. Doğru dersem sadece annen olduğu için emrine uymak gerekir bakımından doğru diyebilirim sanırım. Yanlış olan kısmı ise önce sana sorup danışması gerekirdi diye düşünüyorum.
Sizin söylediğiniz şey tam olarak laikliğe karşı çıkmaktır. Sınıfların ayrı olması söz konusu dahi olamaz. O imam hatip lisesi benim yaşadığım yerde olsaydı bak gör neler olurdu o liseye. Kimseye zorla islamiyeti öğretemezsiniz. İsteyen öğrenir isteyen öğrenmez. Kimse zorla imam hatipe gitmek zorunda değil kuran okumak zorunda değil ibadet yapmak zorunda değil. Eğer bunları yapmayı çok istiyorsan ve söylediklerinin arkasında duruyorsan Türkiye Cumhuriyeti Devleti sana göre değil senin Arabistan'a gitmen lazım.

Her konuda haklısın da 30 kişilik sınıf ahir değil 50 kişilik sınıflar gördüm ayrica babanla konuş haberi yoksa imam hatip lisesi okumayı şahsen ben doğru bulmuyorum Müslüman ve dindar sayılabilecek biri olarak söylüyorum bunu ibadet edeceksen yine edersin din öğreneceksen yine öğrenirsin ama bunu meslek haline getirmek saçma geliyor bir tık o sekilde olmayacaksa da imam hatip okumanin bir muhabbeti yok.
Hocam yoğunluk bakımından değil kavga gürültü hayvanlar iç içe dövüşüyorlar vs.

Sizin söylediğiniz şey tam olarak laikliğe karşı çıkmaktır. Sınıfların ayrı olması söz konusu dahi olamaz. O imam hatip lisesi benim yaşadığım yerde olsaydı bak gör neler olurdu o liseye. Kimseye zorla islamiyeti öğretemezsiniz. İsteyen öğrenir isteyen öğrenmez. Kimse zorla imam hatipe gitmek zorunda değil kuran okumak zorunda değil ibadet yapmak zorunda değil. Eğer bunları yapmayı çok istiyorsan ve söylediklerinin arkasında duruyorsan Turkiye Cumhuriyeti devleti sana göre değil senin Arabistan'a gitmen lazım.

İmam hatipler zaten kız erkek ayrı oluyor yıllardır bulunan sistem, karışık olsa elbette daha iyi olur ancak buna bir şey yapamayız. Asıl sorun ailelerde.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı