Zorunlu askerlik hakkında düşünceleriniz neler?

Evet uzun dönem. 2 ay Erzincan'da acemi birliği. 1 ay Bayburt'ta mayın ve eyp (El yapımı patlayıcı) eğitimi. Sonrası Şırnak.
Bakalım benim de tecil bitti bekliyoruz vakti. Kısa dönemi öncelik olarak seçtim ne gelir bilinmez ama kısa olursa muhtemelen kışla içinde işlerin yürümesini sağlayanlardan biri olurum diye düşünüyorum.

Kadınlara neden olmadığını düşünüyorum. Kadınlar artık sadece anne ve ev hanımı değil her yere girdi askere de girsin.

Vallahi $afak atarsa;
Bakim bi..
Atmış oğlum atıcağı kadar zaten şu an evdeyim kanepede uzanıyorum bu saatden sonra siz düşünün oğlum🤣

Kadınlara neden olmadığını düşünüyorum. Kadınlar artık sadece anne ve ev hanımı değil her yere girdi askere de girsin.
Bu konuda düşüncelerinin altını ve üstünü tamamlamak için yeterli tecrübeye sahip olmadığını anlıyorum.

Kadınların askerlik düşüncesini, bizim yaptığımız askerlik olarak aglılama.

Bu konuyu İsrail'in askerlik sistemi olarak araştır.

Bir Kadına eğitim verirsen, bir nesili eğitirsin. Askerlik şu an hayal ettiğin ve yaptığın şeyden öte bir şey. Konuyu Türklük tarihine bağlayacaksan, orada kadın da erkek de birbirinin yerine geçmek değil, birbirleriyle beraber olmak adına varlar ve günümüz koşullarında kurduğun cümlenin altını üstünü dolduramayacak IQ'lar yüzünden çok problem yaşanır.

7/24 PC başında oturan DC moderatörü vs 6 ay askerlik yapmış bir genç eli kolu silah tutabiliyor diğeri sadece mouse ile ateş edebiliyor sence kim kazanır.
6 Aylık askerliğin kalitesinin daha öncekilere benzediğini düşünmüyorum. Önceden yine azda olsa silah atış talimleri, sıkça silahı boz-kur/temizle alıştırmaları vesaire vardı. Kıyaslaman inanılmaz saçma. Gönülsüz, isteksiz bir asker mi kazanır istekli bir asker mi? Hangisi? 1 istekli asker 5 isteksiz askere bedeldir. Türkiye'de %99 eminim askere gidenlerin yarısından fazlası isteksiz, zorunluluktan gidiyor. Nasıl zorla yemek yiyince bir şey anlamazsın ya da zorla ders dinletseler kafana girmez aynı şey burada da geçerli. O zaman sana soruyorum; 1 ya da 2 yıl sıkı eğitim almış bir asker mi kazanır yoksa Türkiye'deki gibi 6 aylık basit bir disiplin eğitimden geçen bir asker mi? Cevap belli :D
Bu arada şunu da söyleyeyim; askerlik eğitimleri bulunduğun bölgeye göre değişiyor diye biliyorum. Doğu ve Batı bölgelerinin eğitim stili aynı değil. Etrafımızda fazlasıyla Terör devleti ve unsuru bulunduğundan zorunlu askerlik kaldırılamaz ancak bu kadar basit, hani "yapmış gibi olayım" gibi bir eğitim de olmaz. Tek yolu ADAM GİBİ bir EĞİTİMDEN geçirmek. Başka yolu varsa buyurun, söyleyin.

Bakalım benim de tecil bitti bekliyoruz vakti. Kısa dönemi öncelik olarak seçtim ne gelir bilinmez ama kısa olursa muhtemelen kışla içinde işlerin yürümesini sağlayanlardan biri olurum diye düşünüyorum.
Bildiğim kadarıyla bedelli harici standart 6 ay oldu askerlik. Her nasılsa hakkında hayırlısı olsun.

Olması gerektiğini düşünüyorum. Sosyal ve mesleki yaşam için sıkıntılı bir süreç, farkındayım ama zorunlu askeri eğitime burun kıvırabileceğimiz sıradan bir coğrafyada yaşamıyoruz maalesef. Askeri eğitim ne kadar kalitelidir, süresi ne olmalıdır tartışması ayrı bir konu, onun uzmanı değilim ama bu konularda şüpheler varsa bile, askeri eğitiminin öneminin görmezden gelinmesi için bir bahane değil. Orta Doğu'da ve en son da Ukrayna meselesinde de bir kez daha gördük ki "silahlı savaşlar bitti" muhabbeti hiç de gerçekçi değil ve sivillerin de temel düzey bile olsa askeri eğitim alması çok önemli.

Harbe topyekün hazırlık önemlidir. Bir ülkeye karşı tam ölçekli bir savaşa dahil olursak, profesyonel kuvvetlerimizin nitelikleri yüksek olsa da nicelik olarak yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda "Dur 1-2 ay acemileri eğiteyim hele" diyebileceğimizi sanmam. Eğer olası bir işgale karşı bir ordu düzeniyle direneceksek, her vatandaşın en azından temel düzeyde orduda nerede, hangi pozisyonda ve nasıl görev alacağını daha önceden görmüş olmaları gerekir ki bunu gerçeğe en yakın öğrenme yolu askerlik hizmetidir. Barış zamanında bunu yaparsanız, savaş zamanında kısa bir hatırlatma eğitimiyle bile bu vatandaşlarınızı hızlıca tekrar hazır hale getirmiş olursunuz.

Erkekler için biraz zorluk görmek iyidir, hayatı öğretir. Askerlik zorunlu olmasa da vatanını seven insanın yapması gerektiğini düşünüyorum.

Kanka hiçbir şey yapmıyorsun. Amerika'nın uyguladığı sisteme geçtik. Savaşa sadece asıl mesleği askerlik olanlar gidiyor. Sen sadece oraya 6 ay vakit öldürmeye gidiyorsun. Zorunlu koyuyorlar çünkü devletin paraya ihtiyacı var.

Bildiğim kadarıyla bedelli harici standart 6 ay oldu askerlik. Her nasılsa hakkında hayırlısı olsun.
Üniversite okuyanları yedek subay mı ast subay mı artık hangi rütbe bilmiyorum. Er'in bir tık üstü diyeyim ben, eğer seçilirse bu şekilde ya da ihtiyaç olursa bu şekilde aldıklarından 12 ay ihtimali de var. Yoksa dediğin gibi er olarak ayrım kalmadı hepsi 6 ay.

Kanka hiçbir şey yapmıyorsun. Amerika'nın uyguladığı sisteme geçtik. Savaşa sadece asıl mesleği askerlik olanlar gidiyor. Sen sadece oraya 6 ay vakit öldürmeye gidiyorsun. Zorunlu koyuyorlar çünkü devletin paraya ihtiyacı var.
Ben paralı yapmadım, 6 ay kısa dönem yaptım. 45 gün branş eğitimi aldım jandarma olarak. Normal asker 3 mermi atıp silaha bir daha el sürmezken biz 200 küsur mermi yaktık. Ama haklısın, temel eğitimden sonrası zaman kaybı. Dediğim gibi ben farklı bir açıdan değerlendirdim askerliği.

Ben paralı yapmadım, 6 ay kısa dönem yaptım. 45 gün branş eğitimi aldım jandarma olarak. Normal asker 3 mermi atıp silaha bir daha el sürmezken biz 200 küsur mermi yaktık. Ama haklısın, temel eğitimden sonrası zaman kaybı. Dediğim gibi ben farklı bir açıdan değerlendirdim askerliği.

Temel öğrenmekte haklı olabilirsin. Kendini savunmayı bilmek gerekli bir şey ama vatan sevgisini maalesef göremiyorum. Anladım dediğini.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı