Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

• Kaldırılmalıdır.

Oy: 456 63,1%
  • Kaldırılmamalıdır.

Oy: 201 27,8%
  • Kararsızım.

Oy: 66 9,1%

• Oy verenlerin toplamı
    723
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Makaleler
20
Gelişmiş ülkelerde genelde zorunlu askerlik eğitimi olmaz. Açıkçası Türkiye'de zorunlu askerlikte eğitim verildiğini de düşünmüyorum. Askere giden bütün tanıdıklarım ellerine silah bile almadılar. Eğitimden ziyade 6 ay temizlik yapıp çöp topluyorsun. Nöbette bile elindeki silahın şarjörü boş oluyor. Üstelik zorunlu askerlik devletin ekonomisine de zarar. Her erkeğin önünde büyük bir engeldir askerlik. Sen iyi bir üniversitede okudun, doktor, mühendis, öğretmen olacaksındır ama lise mezunu bir komutanın emirlerine itaat edeceksin, ona çay götüreceksin. Bu adamın ne işi var orada?

TSK bile profesyonel asker isterken hala gidip zorunlu askerlik yaptırıyoruz. Vatan görevi sadece askerlik yapmak değil ki o iş eskidendi. Şimdi hangi savaşa erlerin gittiği görülmüş? Her şeyi profesyonel ordu yapıyor, erlere ayak işleri kalıyor sadece.

TSK, boştan yere para kaybediyor. Erlere az buz para gitmiyor. Yemeği var, temizliği var, kıyafeti var osu var busu var. Ona para harcanacağına sistemlere para harcansın.

Zaten toplumda bile askerliğe asker yetiştirmek olarak değil, askere giden "adam olur" gözüyle bakılıyor maalesef. Geleceğine dair bir hedef kuran erkeklerin önüne direkt "Yavaş ol koçum sen daha askere gideceksin" argümanı yerleştiriliyor. Yani o vatani görev ruhundan çıkalı bir süre oldu.

Gelişmiş ülkelerde genelde zorunlu askerlik eğitimi olmaz. Açıkçası Türkiye'de zorunlu askerlikte eğitim verildiğini de düşünmüyorum. Askere giden bütün tanıdıklarım ellerine silah bile almadılar. Eğitimden ziyade 6 ay temizlik yapıp çöp topluyorsun. Nöbette bile elindeki silahın şarjörü boş oluyor. Üstelik zorunlu askerlik devletin ekonomisine de zarar. Her erkeğin önünde büyük bir engeldir askerlik. Sen iyi bir üniversitede okudun, doktor, mühendis, öğretmen olacaksındır ama lise mezunu bir komutanın emirlerine itaat edeceksin, ona çay götüreceksin. Bu adamın ne işi var orada?

Gelismis ulkelerde zorunlu askerlik olmamasinin sebebi Hristiyan birligine uye olmalari. Jandarmalari da Amerika yani Amerika'nin ordusu koruyor onlari. Bu yuzden askere ihtiyaclari yok. Yoksa orada da askerlik zorunlu olurdu. Türkiye gibi butun dunyanin dusman oldugu bir ulkede maalesef ki askerlik onemli bir nokta.

Ne yaptın? Sana söven amcalar çıkabilir askere gitmeyene adam denmez derler canın sıkılır.
Onlar mecburen gittiler ya, dolayısıyla bizim de paşa paşa gitmemizi istiyorlar. Askere gitmemiş olsalardı onlar da isterlerdi zorunlu askerliğin kaldırılmasını yoksa.
Adam olmayı öğretiyorlar. Kesinlikle kaldırılmamalı.
Adamlığın askerlikle bağdaştırılması... Aşırı trajikomik.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı