Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

• Kaldırılmalıdır.

Oy: 456 63,1%
  • Kaldırılmamalıdır.

Oy: 201 27,8%
  • Kararsızım.

Oy: 66 9,1%

• Oy verenlerin toplamı
    723
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Gelişmiş ülkelerde genelde zorunlu askerlik eğitimi olmaz. Açıkçası Türkiye'de zorunlu askerlikte eğitim verildiğini de düşünmüyorum. Askere giden bütün tanıdıklarım ellerine silah bile almadılar. Eğitimden ziyade 6 ay temizlik yapıp çöp topluyorsun. Nöbette bile elindeki silahın şarjörü boş oluyor. Üstelik zorunlu askerlik devletin ekonomisine de zarar. Her erkeğin önünde büyük bir engeldir askerlik. Sen iyi bir üniversitede okudun, doktor, mühendis, öğretmen olacaksındır ama lise mezunu bir komutanın emirlerine itaat edeceksin, ona çay götüreceksin. Bu adamın ne işi var orada?

Aynen öyle 6 ay kariyer alanında ilerlemek için çok kritik bir süre.

Madem askerliğin kaldırılmasını destekliyorsun neden bunu diyorsun? Çelişki var.

Burada tartışıyoruz, arkadaş mantıklı bir argüman sunmuş zorunlu askerlik kalkıp eğer kalkıp profesyonel askerlik gelirse neler olabileceği ile ilgili ve fikirim değişti.

Keşke siz de sunsaydınız.

Anlaşılan o ki bu bahsettiğim "parası olan ve olmayan" kısımı çok yanlış anlaşılmış.

Bedelli askerliği bu kadar savunmamın nedeni herhangi işi olanları normal askerlikten kurtarması. Ben mevcut işimde askere gittiğim için para kazanamayacağım mesela. Ama bedelli yaparak kısa sürede tamamlıyorum.
Hocam açıkçası bu durum çok adaletsizce geliyor bana. Evde yatalak hastası olup, evde bakması gereken bireyler olup, 55 bin TL verecek durumu olmayan insanlar var. Hele ki böyle zor iş bulunan bir dönemde, askerlik görevini yapmamış veya uzun süre tecili olmayan kişileri, personel alımında direkt eliyorlar.

Er sayısı o kadar fazla ki zaten celp dönemlerinden bunu anlayabiliyoruz zaten. Yani artık normal erlik, vakit kaybı olmaktan ve insan hayatına engel olmaktan ileriye gidemiyor. Bedelli gidenlere insanların bu kadar öfkeli olmasının sebebi, fakir-zengin ayrımı yapılması. Yoksa durumu olan birey için, tabii ki de bedelli yapmak en mantıklısı.

Askerlik; profesyonel olunması, yıllarca her koşulda eğitim görülmesi ve psikolojik zaaf göstermeyenler tarafından yapılması gereken bir meslektir.

Yüzbinlerce genci 6 ay askere alıp bunun 1 ayında üstünkörü bir eğitim verip, 3 mermi sıktırıp geri kalanda hizmete veriyorsan buna askerlik denmiyor. Profesyonel bir birliğe karşı o gençlerin hiçbir şansı yok sahada, ölüme gönderilecek birer piyondan farkı kalmıyor.

Eskiden 3-4 yıllık askerlik süreleri vardı çünkü yeterli personel bulunamıyordu. Şimdi askerlik çağına gelmiş herkes zamanında gitmek için başvursa kontenjan açılması için 2-3 yıl beklemesi gerekenler olacak. Bu durumda askerlik adı altında hizmet ettirmek yerine üniversite sonrası 1 aylık standart bir askerlik eğitimi yaptırılmakla yetinilebilir. Profesyonel olarak maaşını ödediğinde zaten yeterli personeli elde edebiliyorsun, profesyonel askerlerin kontenjanları yükseltilmeli.

Gerçek anlamda kalifiye olan insanları 6 ay profesyonel alanından uzak tutmak ciddi bir iş gücü kaybı yaratıyor. Hele eskiden bu korkunç durumdaydı.

Bu arada belirtmek isterim; profesyonel askerlik, hekimlik kadar prestijli bir meslektir bana göre. Tabii kişiye göre değişir bu ama zor zamanlarda nasıl hayatım konusunda bir doktora güvenmem gerekiyorsa aynı şey bir asker için de geçerli.

Son düzenleme:
Askerlik; profesyonel olunması, yıllarca her koşulda eğitim görülmesi ve psikolojik zaaf göstermeyenler tarafından yapılması gereken bir meslektir.

Yüzbinlerce genci 6 ay askere alıp bunun 1 ayında üstünkörü bir eğitim verip, 3 mermi sıktırıp geri kalanda hizmete veriyorsan buna askerlik denmiyor. Profesyonel bir birliğe karşı o gençlerin hiçbir şansı yok sahada, ölüme gönderilecek birer piyondan farkı kalmıyor.

Eskiden 3-4 yıllık askerlik süreleri vardı çünkü yeterli personel bulunamıyordu. Şimdi askerlik çağına gelmiş herkes zamanında gitmek için başvursa kontenjan açılması için 2-3 yıl beklemesi gerekenler olacak. Bu durumda askerlik adı altında hizmet ettirmek yerine üniversite sonrası 1-2 aylık standart bir askerlik eğitimi yaptırılmakla yetinilebilir. Profesyonel olarak maaşını ödediğinde zaten yeterli personeli elde edebiliyorsun, profesyonel askerlerin kontenjanları yükseltilmeli.

Gerçek anlamda kalifiye olan insanları 6 ay profesyonel alanından uzak tutmak ciddi bir iş gücü kaybı yaratıyor. Hele eskiden bu korkunç durumdaydı.

İmza, kaşe, mühür ne varsa.

Ben veya herhangi askerliği bedelli yapacak olan kişilerin bedelli askerlik yapacak olması neden bu kadar rahatsız edici anlamıyorum.
Kimsenin bedelli yapması beni rahatsız etmiyor. Ben sizin önceki mesajlarınızda zorunlu askerliği kaldırmaya gerek yok isteyen bedelli yapıp gitmez şeklinde algıladığım için ona istinaden öyle yazdım.

Zaten toplumda bile askerliğe asker yetiştirmek olarak değil, askere giden "adam olur" gözüyle bakılıyor maalesef. Geleceğine dair bir hedef kuran erkeklerin önüne direkt "Yavaş ol koçum sen daha askere gideceksin" argümanı yerleştiriliyor. Yani o vatani görev ruhundan çıkalı bir süre oldu.
Bir de "erkek adam ağlamaz" diye bir şey var. Erkeğin neden öyle bir özelliği var o zaman?

Kaldırılmasa bile insanlar yaşadığı yerde 8-5 saat aralığında maaşlı bir şekilde yapmalı. En azından asgari ücret tarzı bir ücret ile. Kadınlarda erkekler gibi askerlik yapmalı bu sistemde. Ünlü oyuncu Gal Gadot bile 2 yıl askerlik yapmış.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı