Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

Zorunlu askerlik kaldırılmalı mı?

• Kaldırılmalıdır.

Oy: 456 63,1%
  • Kaldırılmamalıdır.

Oy: 201 27,8%
  • Kararsızım.

Oy: 66 9,1%

• Oy verenlerin toplamı
    723
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yeni öğrendim. Nüfusları fazla ve her konuda yeterince iyiler zaten, normal. Fakat Türkiye bu şekilde değil, Türkiye ile Amerika kurallarını bir tutamayız.
Geçilsin, geçilmesin tartışması anlamsız. Böyle çalışmaların var olduğu söyleniyor. Ben geçileceğini düşünüyorum. Sadece zamanı var.

Geçilsin, geçilmesin tartışması anlamsız. Böyle çalışmaların var olduğu söyleniyor. Ben geçileceğini düşünüyorum. Sadece zamanı var.
Geçilecekse devlet bu konuda bir problem çekmeyecek demektir ve bizim de rahata ermemiz demektir, çok güzel olur.

Her bireyin doğuştan gelen, elinden alınamaz birtakım hakları vardır. Bu haklar arasında en önemlilerinden biri de mülkiyet haklarıdır. Bireyin yaşamı ve canı da kendi mülkiyetidir. Devletin misyonu vatandaşının canını ve kimsenin hakkını çiğnemediği sürece istediği gibi yaşama hakkını korumaktır. Devlet bireyin mülkiyeti olan yaşama hakkını kendi hor amaçları uğrunda farklı yönlere kanalize ediyorsa o devlet zorbadır. Nokta.

Gelişmiş ülkelerde genelde zorunlu askerlik eğitimi olmaz. Açıkçası Türkiye'de zorunlu askerlikte eğitim verildiğini de düşünmüyorum. Askere giden bütün tanıdıklarım ellerine silah bile almadılar. Eğitimden ziyade 6 ay temizlik yapıp çöp topluyorsun. Nöbette bile elindeki silahın şarjörü boş oluyor. Üstelik zorunlu askerlik devletin ekonomisine de zarar. Her erkeğin önünde büyük bir engeldir askerlik. Sen iyi bir üniversitede okudun, doktor, mühendis, öğretmen olacaksındır ama lise mezunu bir komutanın emirlerine itaat edeceksin, ona çay götüreceksin. Bu adamın ne işi var orada?

Bu yazdığınız sorunlar düzeltilebilir sorunlar. Bu sorunları düzeltmek yerine askerliği kökten kaldırmak mı çözümdür?
Örnek vermek gerekirse eğitim sistemimizde yanlışlıklar var bu yanlışı düzeltmek mi çözümdür yoksa kökten okula hiç gitmemek mi çözümdür?

Bu örnek çoğaltılabilir.

Askerliğin önemine gelecek olursak yarın bir gün savaş olur cepheye gidersin eline verirler silahı bakıp kalırsın. Bu nedir diye?
Gelişmiş ülke dediğin o ülkelerin arkasın da ABD var. İçi rahat. Türkiye'nin yanında kim var?
Şimdi Azerbaycan diyeceksin ama küçümsemek gibi olmasın Azerbaycan'ın askeri kuvveti yeterli değil.

Türkiye gibi dört bir yanında düşman olan ülkenin askerliği kaldırması delilik olur.
Topraklarımızda bir kısımlarını Yunanistan, Ermenistan, İsrail kendine vadedilmiş zannediyor.
Şimdi diyeceksin bunlar kek devletler bir şey yapamaz ama Yunan'ın arkasında ABD Ermeninin arkasında Rusya İsrail'in arkasın da ABD.
Bunlar ne yazık ki askere gitmek istemeyenlerin bahaneleri.

Askerlik asla kaldırılmamalı. Silah eğitimleri de arttırılmalı.
Gelişmiş ülkelerde genelde zorunlu askerlik eğitimi olmaz. Açıkçası Türkiye'de zorunlu askerlikte eğitim verildiğini de düşünmüyorum. Askere giden bütün tanıdıklarım ellerine silah bile almadılar. Eğitimden ziyade 6 ay temizlik yapıp çöp topluyorsun. Nöbette bile elindeki silahın şarjörü boş oluyor. Üstelik zorunlu askerlik devletin ekonomisine de zarar. Her erkeğin önünde büyük bir engeldir askerlik. Sen iyi bir üniversitede okudun, doktor, mühendis, öğretmen olacaksındır ama lise mezunu bir komutanın emirlerine itaat edeceksin, ona çay götüreceksin. Bu adamın ne işi var orada?
Ayrıca bu dediklerin yalansa suç biliyorsunuzdur inşallah.

Askerliğin önemine gelecek olursak yarın bir gün savaş olur cepheye gidersin eline verirler silahı bakıp kalırsın. Bu nedir diye?
1800'lu yıllarda değiliz. Eline kılıç, silah verilip herkes cepheye gönderilmiyor. O gelenek bitti. Artık teknolojilerin savaşları var. Sen bir tane cepheye 1000 tane asker yerleştirirsin, karşı tarafın tek silahıyla hepsi bir anda ölürler.

Bunu anlaması bu kadar zor değil. Devir değişti. Askerlik denilen mesleği herkes yapamaz, yapmamalı da zaten.

Günümüzde savaşlarda piyade kavramı oldukça değişti. Öyle eskisi gibi cepheye 1000 tane adam koyayım da gelenleri vursunlar diye bir şey yok.

Şu anda TSK da profesyonel ordu için adımlar atıyor. Ordunun kendisinin farkında olduğu şeyi burada konuşuyoruz ama bazıları sanırım ordunun kendisinden de iyi bildiğini iddia ediyor. :)

Bu yaşa kadar bekledim, hemen kalkmasın artık yav. Bedelliyi yeni yatırdım totoya kaçmasın. 😂

Gerçekçi olmanız gerek. Birincisi biz çok gelişmiş bir ülke değiliz. İkincisi bulunduğumuz coğrafi bölge sıkıntılı. Üçüncüsü terör örgütlerinin içindeyiz.
Burada kişi kendi refahını düşünürek ya ben gitmek istemiyorum zorla olmamalı derken, göz önüne alması gereken çok şey vardır. Ben bu konuyu bir komutanımla konuşmuştum aynı şekil zorunlu askerliğin gereksiz olduğunu savunuyordum. Lakin uzun bir muhabbet sonrası karşımdakinin düşüncesini haklı buldum.

Üçüncüsü terör örgütlerinin içindeyiz.
İlk iki gerekçe için tartışılır ama üçüncüsü için tartışmam. Terör örgütlerine gönderilen hiçbir askerimiz er değil. Hepsi görevli personel. Er gönderme olayı eskidendi. O yüzden üçüncü argümanınız doğru değil. Diğer ikisi içinde tartışılabilir ama konuda fikirlerimi belli ettim zaten. Onları okuyabilirsiniz.

1800'lu yıllarda değiliz. Eline kılıç, silah verilip herkes cepheye gönderilmiyor. O gelenek bitti. Artık teknolojilerin savaşları var. Sen bir tane cepheye 1000 tane asker yerleştirirsin, karşı tarafın tek silahıyla hepsi bir anda ölürler.
Teknoloji de üretiyoruz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı