Zotac GTX 1070 FPS Düşme Sorunu

MetatronK1

Hectopat
Zotac GTX 1070 kartım birçok oyunda tam performans vermiyor. Örneğin Battlefield 1 oyununda %27 kullanıyor. Ayarları ne kadar değiştirsem de farklılık göstermiyor. FPS bazen 60, bazen ise 45 oluyor.
Başka oyunlarda da denedim, düşük FPS almasam bile yine tamamını kullanmıyor yani ortada kayıp FPS'ler oluyor.
Sistemimin devamı şu şekilde;
  • İşlemci i5 4690K
  • RAM 2 x 8 GB 1600 MHz
  • Sistem SSD'ye kurulu
Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciniz, ekran kartına 1080P'de darboğaz yapıyor. İşlemciyi yükseltmeniz gerekli. %50 farkı O.C ile kapatamazsınız.

Hangi ayarlarda oynadığınızın ekran görüntülerini de atar mısınız? Tüm verileri net şekilde söyleyin ki, belki bir yerde gözden kaçan bir şey vardır. Cımbızla bilgi almaya çalışıyoruz. Ama genel olarak ayarları en yükseğe getirip, iki farklı DirectX modunu da deneyin. Hangisi daha verimli olursa, onu kullanın. İkinci olarak da çözünürlüğü 2K'ya yükseltin DSR kullanarak. Biraz daha iyi hale gelebilir. Ben, i5 4690 ve GTX 1060 ile 1080P'de en yüksek ayarlarda 80 FPS ve üzeri alıyorum çok oyunculu modda ve işlemci kullanımı da yine %100 oluyor genelde.

Hangi ayarlarda oynadığınızın ekran görüntülerini de atar mısınız? Tüm verileri net şekilde söyleyin ki, belki bir yerde gözden kaçan bir şey vardır. Cımbızla bilgi almaya çalışıyoruz. Ama genel olarak ayarları en yükseğe getirip, iki farklı DirectX modunu da deneyin. Hangisi daha verimli olursa, onu kullanın. İkinci olarak da çözünürlüğü 2K'ya yükseltin DSR kullanarak. Biraz daha iyi hale gelebilir. Ben, i5 4690 ve GTX 1060 ile 1080P'de en yüksek ayarlarda 80 FPS ve üzeri alıyorum çok oyunculu modda ve işlemci kullanımı da yine %100 oluyor genelde.
Grafikleri düşürdüm arttırdım 2K'da denedim gpu kullanımı arttı ancak fps değerleri düşük 55 fps 60 fps arası oynuyor, bazen 45 fps oluyor, DirectX modlarınıda denedim, işlemcide 4.50 MHz OC'li.
Birde GPU kullanımı arttı 2K'da fakat yer yer değişiyor kullanım azalıyor.

Çok ilginç. Peki bu sadece BF 1 oynarken mi oluyor? Diğer oyunlarda sorun var mı? Acaba arka planda işlemciyi gereksiz yere meşgul eden bir şeyler mi çalışıyor? Bunu bir kontrol eder misiniz? FPS 70 ve altında mı kalıyor hep? En yüksek olarak çıktığı değerler ne? 80-90 FPS'e çıkmıyor mu hiç?

Çok ilginç. Peki bu sadece BF 1 oynarken mi oluyor? Diğer oyunlarda sorun var mı? Acaba arka planda işlemciyi gereksiz yere meşgul eden bir şeyler mi çalışıyor? Bunu bir kontrol eder misiniz? FPS 70 ve altında mı kalıyor hep? En yüksek olarak çıktığı değerler ne? 80-90 FPS'e çıkmıyor mu hiç?
70 üstüne çıkıyor ancak dediğin gibi 2K felan yapınca, oda sürekli değil arada, diğer oyunlarda ise fps sorunu yok ancak normalde olması gereken değerlerin altında oluyor yine, çok düşmediği için sorun olmuyor ve ekran kartını yine kullansada tamamını kullanmıyor.

Merhabalar, benden öncede yazanların dediği gibi işlemcin grafik kartına göre düşük kalıyor. Ondan dolayı darboğaz yapıyor. En kesin çözümü işlemciyi değiştirmek. Onun dışında yaptıklarının büyük bir faydası olmaz.

1080P'de darboğaz oluyor bu işlemci ile zaten biraz. O yüzden normal ama BF 1 çok oyunculu modda, çok fazla yükleniyor işlemciye, dengesizlik daha da artıyor o yüzden belki de. Dediğim gibi ben de benzer işlemci ile GTX 1060 kullanıyorum. FPS ortalama olarak biraz daha yüksek ama işlemci kullanımı %100 seviyesinde oluyor genelde. Belki de atladığımız bir şey vardır ama bana sorun işlemciden kaynaklı gibi geliyor.

1080P'de darboğaz oluyor bu işlemci ile zaten biraz. O yüzden normal ama BF 1 çok oyunculu modda, çok fazla yükleniyor işlemciye, dengesizlik daha da artıyor o yüzden belki de. Dediğim gibi ben de benzer işlemci ile GTX 1060 kullanıyorum. FPS ortalama olarak biraz daha yüksek ama işlemci kullanımı %100 seviyesinde oluyor genelde. Belki de atladığımız bir şey vardır ama bana sorun işlemciden kaynaklı gibi geliyor.
Bende sorunun işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyorum, 1070 için minimum hangi intel işlemciler kullanılır, bu konuda bilgisi olan varsa paylaşsın konuyuda kapatalım burada.
İlginiz için Teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı