Zotac RTX 3080 için 81 derece ideal mi?

Erkin Ulaş

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI B450 Tomahawk
AMD Ryzen 3600
CORSAIR Vengeance 8+8 16 GB 3000mhz
ZOTAC RTX 3080Ti AMP! Holo
FSP Hydro G PRO 1000W
WD Black SN750 1 TB
SEAGATE 1 TB 7200 RPM
KINGSTON A400 120 GB
VIEWSONIC XG 2402
CORSAIR K70 MK.2 Red Swich
MSI DS200
ASUS TUF H3 Wireless
MSI Vampiric 011C
Merhaba arkadaşlar, geçen gün sıkı bir pazarlık ile 10.500 gibi bir rakama 15 ay garantisi bulunan Zotac RTX 3080 Trinity 10 GB ekran kartı aldım ve bazı sorularım var. (oyuncu bilgisayarından söküp aldım mining değil.) Ekran kartının tam yükte çalışmasını sağlayan oyunlarda 78-81 derece arası çalışıyor bu normal mi? Ayrıca fanlarının çok gürültülü olması 3080 ekran kartlarında normal mi?

Resimde de gördüğünüz gibi kablo düzeninde bir hata görüyor musunuz? Boşta kalan 8+8 güç slotlarında ve kablolarda kasa içindeki sıcaktan ötürü erime veya gevşeme olur mu?

349F6DF6-9226-40AE-BD7D-E9684F3AC69F.jpeg
4795ED07-84A1-45FB-95B4-3509DFE44259.jpeg
22ACC7D8-B029-4775-A021-2FCFF0684A4E.jpeg

Son düzenleyen: Moderatör:
Kartla ilgili bir sıkıntı yok, marka övücülere fazla kafa takmayın. Aşağıda ölçülmüş full load değerleri var, servis desteği alın sorununuz çözülür.

Eki Görüntüle 1530692
Çok teşekkür ederim. Sanırım servis macunlarını falan değiştirince sorun düzelir.

Arkadaşlar kablolama hakkında yorum yapmadınız. Karta bağlı pinlerin haricinde bağlı olmayan 2 adet pin daha var. Sıcaktan dolayı bunlarda erime veya zarar görme olur mu?

Son düzenleme:
Çok teşekkür ederim. Sanırım servis macunlarını falan değiştirince sorun düzelir.

Arkadaşlar kablolama hakkında yorum yapmadınız. Karta bağlı pinlerin haricinde bağlı olmayan 2 adet pin daha var. Sıcaktan dolayı bunlarda erime veya zarar görme olur mu?

Boşta kalan VGA isimli kablodan mı bahsediyorsunuz? 8+4 opsiyon için mevcut 4 pinli kablo o, boşta kalması bir sorun yaratmaz.

Undervolt dediğiniz tam olarak nedir? Ekran kartı tam güçte 300-320W civarı güç çekiyor.

Peki arkadaşlar MSI ve ASUS gibi soğutma konusunda en iyi ekran kartlarında bu derece kaç olur sizce?
Undervolt yaparak kartın voltajını düşürüyorsunuz, böylece daha az ısınıyor. Optimum değerleri bulursanız performans kaybınız da olmuyor.

Kendi sistemimde Asus rog 3080 var, önü kapalı kasada stok halde sıcaklıklar 2400 RPM'lerde 76-77 dereceyi gördü. Mesh kasada en fazla 70 derece ki 1800-1900 RPM arasında. UV'li hali ise 60-62 derece, bu durumda fanlar daha da yavaş. Ben undervoltu coil whine sesinden kurtulmak için yaptım, mesh kasaya geçince sıcaklık sorunum kalmadı.

Kartla ilgili bir sıkıntı yok, marka övücülere fazla kafa takmayın. Aşağıda ölçülmüş full load değerleri var, servis desteği alın sorununuz çözülür.

Eki Görüntüle 1530692
Bu grafiklerin çok da dikkate alınması taraftarı değilim. Hangi ortamlarda test ediliyor bilmiyorum ama kullanıcı ile test arasında dağlar kadar fark var. Güya ROG 3080'de Q-Mode ile 1364 RPM de 73 dereceymiş, palavra.

Mesh derken? Kasanın önü kapalı, sadece fanların içeri hava çekmesi için ızgaralar var.

1080 P oynuyorum.

Sizce sebebi ne olabilir?

1080P çözünürlükte bu sıcaklık iyi değil bu kartı o çözünürlükte hiç bi oyun zorlamaz. Kasanın havalandırması hiç iyi değil anlaşılan.

Kasa havadar değil. Önden düzgünce hava alsa 5-6 derece daha düşük olabilir sıcaklıklar hem işlemci için hem de ekran kartı için.
Kasanın önünü ve yanını açıp deneme yapacağım. Gelişmeleri buraya bildireceğim.

Boşta kalan VGA isimli kablodan mı bahsediyorsunuz? 8+4 opsiyon için mevcut 4 pinli kablo o, boşta kalması bir sorun yaratmaz.
Sıcaktan erime falan olur mu diye sormuştum ben

Undervolt yaparak kartın voltajını düşürüyorsunuz, böylece daha az ısınıyor. Optimum değerleri bulursanız performans kaybınız da olmuyor.

Kendi sistemimde Asus rog 3080 var, önü kapalı kasada stok halde sıcaklıklar 2400 RPM'lerde 76-77 dereceyi gördü. Mesh kasada en fazla 70 derece ki 1800-1900 RPM arasında. UV'li hali ise 60-62 derece, bu durumda fanlar daha da yavaş. Ben undervoltu coil whine sesinden kurtulmak için yaptım, mesh kasaya geçince sıcaklık sorunum kalmadı.

Bu grafiklerin çok da dikkate alınması taraftarı değilim. Hangi ortamlarda test ediliyor bilmiyorum ama kullanıcı ile test arasında dağlar kadar fark var. Güya ROG 3080'de Q-Mode ile 1364 RPM de 73 dereceymiş, palavra.

Bu grafikler rastgele uydurulmuyor, techpowerup'ın yıllardır yaptığı iş. Sıcaklık testleri oda sıcaklığında, dB ise bruel & kjaer 2236 ile ölçülüyor sitesinde açıklaması mevcut :)
Ayrıca grafikte ROG Strix modeli yok. TUF OC modeli var. Testini yapmadıkları kartı grafiklere eklemezler.

@Erkin Ulaş boşta kalan herhangi bir kablonun herhangi bir yerinde sorun olmaz. Pinler de dahil.

Son düzenleme:
Bu grafikler rastgele uydurulmuyor, techpowerup'ın yıllardır yaptığı iş. Sıcaklık testleri oda sıcaklığında, dB ise bruel & kjaer 2236 ile ölçülüyor sitesinde açıklaması mevcut :)
Ayrıca grafikte ROG Strix modeli yok. TUF OC modeli var. Testini yapmadıkları kartı grafiklere eklemezler.

@Erkin Ulaş boşta kalan herhangi bir kablonun herhangi bir yerinde sorun olmaz. Pinler de dahil.

Attığınız grafikte ROG modeli olmadığının farkındayım hocam, ben ROG incelemesi için söyledim. Bu kartı tam yükte 1364 RPM/73 derecede tutmak için kasaya fan değil klima vs takılması lazım. Ben testlerin hâlâ gerçek hayatı yansıttığına inanamıyorum. Sadece benlik bir durum olsa belki ama konuştuğum herkes ile benim durumum aynı, testlerin durumu farklı.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220929-131354_Samsung Internet.jpg
    Screenshot_20220929-131354_Samsung Internet.jpg
    179,7 KB · Görüntüleme: 43
Kasa havadar değil. Önden düzgünce hava alsa 5-6 derece daha düşük olabilir sıcaklıklar hem işlemci için hem de ekran kartı için.
Öylede oldu 72 dereceye kadar düştü.

Öylede oldu 72 dereceye kadar düştü.
Corsair Carbide Spec Delta kullanınca tecrübeliyiz tabi bu konularda :d Sizin kasa daha da kötüymüş gerçi. Bütçe varsa güzel bir kasaya geçmenizi tavsiye ederim. Yoksa ön paneli veya yan paneli açık kullanın geçici olarak.

Geri
Yukarı