İnceleme Zotac RTX 4070 Super Twin Edge OC Kutu Açılış & İnceleme

Selamlar!

21 yıl aranın ardından tekrar NVIDIA ile buluşmanın tatlı heyecanını yaşıyorum bu sıralar. 2003 yılında sahip olduğum ilk bilgisayardaki GeForce FX5200'ün ardından sırasıyla X1650-HD4750-HD6950-R9 390 ve 5700XT ekran kartlarına sahip oldum ve AMD beni F/P açısından hep tatmin etti. Lakin şu "Upscale", DLSS, Frame Generation geldi, mertlik bozuldu. Uzun lafın kısası, yeşil takım kalbimi ve cüzdanımı çalmayı başardı. İncelemeye geçelim.

Kartı N11 DFS Bilgisayar satıcısından yaklaşık 28.500TL'ye sipariş verdim (04.02.2024). 3 günde ülkenin diğer ucuna elime inanılmaz iyi paketlenmiş şekilde geldi. Satıcıya ve kargoya puanım 10 :)

Kutuya gelelim;

MSI&ASUS gibi üst düzey üreticilere göre ZOTAC biraz daha bütçe dostu bir marka. Haliyle kutusundan, kartın kendisine kadar bir miktar kalite eksikliği hissediyorsunuz. Kutunun kendisinde veya içeriğinde "premium" bir hissiyat ne yazık ki yok. Kartın kendisi, inanılmaz iğrenç gözüken 2x8Pin'den 12Pin'e dönüştürücü, kullanım kılavuzu, garanti belgesi ve fotoğraflarda da gördüğünüz sticker vari bir şey çıkıyor.
thumbnail_IMG_3084.jpg

thumbnail_IMG_3085.jpg

thumbnail_IMG_3086.jpg

thumbnail_IMG_3087.jpg

Kartın kendisi RTX 4070 Super'lere giriş modeli olduğundan aman aman bir soğutma, dizayn beklemiyordum öyle de oldu. Oldukça ince bir soğutucuya sahip. Metal arka plakası var, ZOTAC GAMING kısmında ufak bir RGB ışık barındırıyor, hepsi bu.
Kartın Boyutları;
234.1mm x 123.5mm x 40.2mm
Görüntü Çıkışları;
3x DP 1x HDMI
Tavsiye Edilen Güç Kaynağı:
650W

Genel olarak kartın boyutlarını ve tasarımını beğendiğimi söyleyebilirim. Oldukça şık ve kompakt. Anakart üzerinde 2 slot yer kaplıyor.
Lakin yukarıda da bahsettiğim şu dönüştürücü kablo ne yazık ki bütün estetiği öldürüyor. Güvenemediğimden "sleeve" kablo da kullanamıyorum patlar diye.

thumbnail_IMG_3091.jpg

thumbnail_IMG_3088.jpg

thumbnail_IMG_3090.jpg

Kıyaslama olması açısından eski kart & yeni kart görüntüsü:
thumbnail_IMG_3096.jpg

Ve... 21 yılın ardından DDU ile AMD sürücülerini kaldırıp bilgisayarı kapatıyorum, 5700XT'ye hoşça kal diyorum, 4070 Super'i yerleştiriyorum. Bilgisayarı başlatıyorum ve... o da ne? Ekrana görüntü gelmiyor. DP kablosunu çıkartıyorum, HDMI takıyorum yok. Belleklerden ikisini çıkartıyorum yok. Anakart CMOS sıfırlıyorum yine yok. Yok Allah yok! Ümitlerimin tükendiği anda PC'yi monitöre bağlamak yerine TV'ye bağlamayı karar veriyorum ve nihayet görüntü geliyor. Kendi monitörüm 144Hz'de kaldığı için vermemiş görüntüyü. Yürekler ağıza geldi. Hallettik.

İlk izlenim ve deneyim? Sessiz. Sessiz, derinden ve soğuk. Yıllarca AMD'de kaldığımdan ne elektrik faturaları ödedim bir bilseniz. Ve o "AMD Normali" sıcaklıklarda kendi odamda ne kadar piştim, ah bir bilseniz.
Dünya varmış.

Şimdi geriye tek bir sorun kalıyor. Benim en son 2019 yılında güncellediğim, AM4 platformu kullanan bilgisayarım RTX 4070 Super için bir darboğaz durumu oluşturacak mı?

Oyun testleri için beklemede kalın.
Alan Wake 2, CP2077, Starfield, Baldur's Gate 3, Warhammer 3, Trine 5 testleri yolda...

Dosya Ekleri

• thumbnail_IMG_3089.jpg
    thumbnail_IMG_3089.jpg
    176,1 KB · Görüntüleme: 142
  • thumbnail_IMG_3092.jpg
    thumbnail_IMG_3092.jpg
    95,2 KB · Görüntüleme: 148
Altı üstü bir ekran kartı 4090'da alsanız bağ kurmayın böyle şeylerle. Çok duygusallaştırmışsın, kitap yazmadığın kalmış kardeşim hayırlı olsun yine de :D

Türkiye'de yaşıyoruz. İnsanların kendi imkanlarıyla bu tarz pahalı ürünler alması bile mucize. Sevinmesi çok doğal :)

Kart hayırlı olsun bu arada.

Altı üstü bir ekran kartı 4090'da alsanız bağ kurmayın böyle şeylerle. Çok duygusallaştırmışsın, kitap yazmadığın kalmış kardeşim hayırlı olsun yine de :D
2011'den beri sosyal üzerinde dönem dönem yaptığım incelemelerde kullandığım üslup, tarz budur. Teşekkür ederim.

Kasa içi görüntüsü eklemeyi unutmuşum:
thumbnail_IMG_3098.jpg

Son düzenleme:
Selamlar!

21 yıl aranın ardından tekrar NVIDIA ile buluşmanın tatlı heyecanını yaşıyorum bu sıralar. 2003 yılında sahip olduğum ilk bilgisayardaki GeForce FX5200'ün ardından sırasıyla X1650-HD4750-HD6950-R9 390 ve 5700XT ekran kartlarına sahip oldum ve AMD beni F/P açısından hep tatmin etti. Lakin şu "Upscale", DLSS, Frame Generation geldi, mertlik bozuldu. Uzun lafın kısası, yeşil takım kalbimi ve cüzdanımı çalmayı başardı. İncelemeye geçelim.

Kartı N11 DFS Bilgisayar satıcısından yaklaşık 28.500TL'ye sipariş verdim (04.02.2024). 3 günde ülkenin diğer ucuna elime inanılmaz iyi paketlenmiş şekilde geldi. Satıcıya ve kargoya puanım 10 :)

Kutuya gelelim;

MSI&ASUS gibi üst düzey üreticilere göre ZOTAC biraz daha bütçe dostu bir marka. Haliyle kutusundan, kartın kendisine kadar bir miktar kalite eksikliği hissediyorsunuz. Kutunun kendisinde veya içeriğinde "premium" bir hissiyat ne yazık ki yok. Kartın kendisi, inanılmaz iğrenç gözüken 2x8Pin'den 12Pin'e dönüştürücü, kullanım kılavuzu, garanti belgesi ve fotoğraflarda da gördüğünüz sticker vari bir şey çıkıyor.
Eki Görüntüle 2110126

Eki Görüntüle 2110125
Eki Görüntüle 2110123
Eki Görüntüle 2110124

Kartın kendisi RTX 4070 Super'lere giriş modeli olduğundan aman aman bir soğutma, dizayn beklemiyordum öyle de oldu. Oldukça ince bir soğutucuya sahip. Metal arka plakası var, ZOTAC GAMING kısmında ufak bir RGB ışık barındırıyor, hepsi bu.
Kartın Boyutları;
234.1mm x 123.5mm x 40.2mm
Görüntü Çıkışları;
3x DP 1x HDMI
Tavsiye Edilen Güç Kaynağı:
650W

Genel olarak kartın boyutlarını ve tasarımını beğendiğimi söyleyebilirim. Oldukça şık ve kompakt. Anakart üzerinde 2 slot yer kaplıyor.
Lakin yukarıda da bahsettiğim şu dönüştürücü kablo ne yazık ki bütün estetiği öldürüyor. Güvenemediğimden "sleeve" kablo da kullanamıyorum patlar diye.

Eki Görüntüle 2110141
Eki Görüntüle 2110134
Eki Görüntüle 2110135

Kıyaslama olması açısından eski kart & yeni kart görüntüsü:
Eki Görüntüle 2110146
Ve... 21 yılın ardından DDU ile AMD sürücülerini kaldırıp bilgisayarı kapatıyorum, 5700XT'ye hoşça kal diyorum, 4070 Super'i yerleştiriyorum. Bilgisayarı başlatıyorum ve... o da ne? Ekrana görüntü gelmiyor. DP kablosunu çıkartıyorum, HDMI takıyorum yok. Belleklerden ikisini çıkartıyorum yok. Anakart CMOS sıfırlıyorum yine yok. Yok Allah yok! Ümitlerimin tükendiği anda PC'yi monitöre bağlamak yerine TV'ye bağlamayı karar veriyorum ve nihayet görüntü geliyor. Kendi monitörüm 144Hz'de kaldığı için vermemiş görüntüyü. Yürekler ağıza geldi. Hallettik.

İlk izlenim ve deneyim? Sessiz. Sessiz, derinden ve soğuk. Yıllarca AMD'de kaldığımdan ne elektrik faturaları ödedim bir bilseniz. Ve o "AMD Normali" sıcaklıklarda kendi odamda ne kadar piştim, ah bir bilseniz.
Dünya varmış.

Şimdi geriye tek bir sorun kalıyor. Benim en son 2019 yılında güncellediğim, AM4 platformu kullanan bilgisayarım RTX 4070 Super için bir darboğaz durumu oluşturacak mı?

Oyun testleri için beklemede kalın.
Alan Wake 2, CP2077, Starfield, Baldur's Gate 3, Warhammer 3, Trine 5 testleri yolda...

Mükemmel anlatmışsınız. Test sonuçlarını bekliyorum hocam, hayırlı olsun. <3

Teknoloji aşkı başka olay. Şu an çok alt segment bir kart alsam dahi şaşırır, sevinir ve meraklı bir şekilde incelerim açıkçası.

Trine 5 Performans Testi ile başlayayım. 5700XT ile aynı ayarlarda 35-45FPS arasında sonuç alırken 4070 Super ile ortalama yaklaşık 100FPS değerine çıktım. GPU Kullanımı %100. Hafife almayın, Trine 5 GPU yönünden gerçekten de ağır bir oyun. :)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Attığım çeşitli testler boyunca işlemci PBO ve Re-Size bar özellikleri açık olacak. BIOS sürümü 7C02v3I. İşletim sistemi Windows 11, güncel.

Kasamda havalandırma olarak ön girişinde soğuk hava çeken 240mm işlemci soğutucu ve fanları var.
Sıcak hava çıkışı olarak da 1 tepede 1 arkada 120mm fanlar var. NZXT H500i sirkülasyon açısından iyi bir kasa değil. O yüzden sıcaklık değerleri normalin 6-7 derece üstünde seyredebilir, aldanmayın. Kasa güncellemesi de yapacağım müsait bir zamanda.

Kullandığım monitör ASUS VG27AQ, 27'' 2K çözünürlük ve 165hz ve g-sync destekli IPS panele sahip.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun. Almayı düşündüğüm bir karttı 3070 i değiştirmek adına ancak sıcaklık değerleri pek iyi değil. Moral bozmak gibi olmasın ama şu an amazonda 25.800 tl

Hayırlı olsun. Almayı düşündüğüm bir karttı 3070 i değiştirmek adına ancak sıcaklık değerleri pek iyi değil. Moral bozmak gibi olmasın ama şu an amazonda 25.800 tl
Selam, ben satın alırken de Amazon'da fiyatı daha uygundu. N11 üzerinde kredi kartıma daha uygun taksit seçenekleri ve özel indiririm vardı.
Sıcaklık değerleri hava sirkülasyonu normale yakın bir kasada kafadan 5-6 derecede oynayacaktır. NZXT H500i ne yazık ki bu konuda sınıfta kalıyor, vaktiyle tasarımına aldanıp satın almıştım. Önündeki minicik ızgaradan hava girişi sağlamaya çalışıyor.

Bütçesini ayarladığım vakit Be Quiet 500DX'e geçmeyi planlıyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Red Dead Redemption 2. Açılabilecek tüm ayarlar maksimum ayarda açık, DLSS Quality modunda. %5’lik darboğaz söz konusu. Performans oldukça tatmin edici. Bazı gereksiz FPS yiyen ayarları kapatmam halinde rahatlıkla 120-130 FPS ortalamalara çıkabilir. Sıcaklıklar makul.

Starfield
Optimizasyonu kötü olan oyunlardan birisi, FPS yerinde durmuyor ve görselliği iyi olmayan bir oyun olmasına rağmen iyi FPS değerlerine ulaşmak güç.
İlk deneme ultra ayarlar, DLSS, DLAA Açık, Frame Gen açık. İkinci denemede DLSS Quality modunda, Frame Gen açık.

Total War: Warhammer 3
Serinin son oyununda 1440P Ultra Ayarlarda ortalama 94 FPS. CPU gücü ağırlıklı bir oyun olduğu için yüksek oranda darboğaz göreceğimi düşünmüştüm ama öyle olmadı.

Forza Horizon 5
Tüm ayarlar maksimumda, DLSS, DLAA ve Frame Gen açık halde 155-165 FPS aralarında dolaşıyor. Mükemmel bir deneyim.

Cyberpunk 2077 için 4 farklı test sonucu koyuyorum.
1. Görsel RT tamamen kapalı, 1440P en yüksek ayarlar. DLSS ve Frame Gen de kapalı. Saf güç testi diyebiliriz. :)
2. Görsel RT tamamen kapalı, 1440P en yüksek ayarlar. DLSS Quality modunda Frame Gen kapalı.
3. Görsel RT tamamen kapalı, 1440P en yüksek ayarlar. DLSS Quality modunda Frame Gen açık.
4. Görsel RT tamamen açık ve en yüksek ayarlarda, 1440P en yüksek ayarlar. DLSS Quality modunda Frame Gen açık.
Cp2077 2k ultra .jpg

cp2077 2k ultra dlss quality.jpg

cp2077 dlss quality frame gen.jpg

cp 2077 ultra rt dlss frame gen.jpg

Keşke şu kartı satın almadan önce 2 defa bitirmeseydim. Aradan birkaç yıl geçsin, mutlaka RT ve Path Tracing ile deneyimlemek istiyorum.

Ve.. Alan Wake 2. Belki de yeni bir ekran kartına ihtiyaç duyduğumu bana hatırlatan dünyaların yok edicisi oyun. Çeşitli ayarlarda oyunun en yoğun bölgesinde pek çok deneme-yanılma yaptım. Videoyu izleyebilirsiniz. Sanırım en mantıklı olanı 1440P Ultra ayarlar, DLSS Quality Frame Gen Açık RT en yüksek ayarlarda ortalama 60FPS'de oynamak olacak.

Görüntü kirliliği yaratmamak adına yaptığım diğer testleri (Baldur's Gate 3, God of War, Hitman III) konuya mesaj gelince paylaşacağım. Şimdilik pek kimsenin ilgisini çekmemiş gibi görünüyor, uzun vadede insanların yararına olur yine de.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı