ZyXEL VMG3312-B10B dalgalı internet kullanımı

a.karatas18

Femtopat
Arkadaşlar merhaba.

Evimde ZyXEL VMG3312-B10B model modemim var. NetSpeed VDSL 75'lik paket kullanıyorum kablolu bağlantıda 73 hız alıyorum bir sıkıntım yok ancak kablosuz bağlantılarda hızım genelde 2'ye düşüyor kanal değiştirince biraz düzgün gidiyor 40'lara çıkıyor sonra kanal geri 1'e 2'ye düşüyor çok dalgalı bir internet kullanımı meydana geliyor bir şey izlenmez hale geliyor. Bunun sebebi ne olabilir ne yapmam lazım?

Aklımdaki çözüm önerim eğer sinyal gücünden kaynaklı ise 5GHz modem almak istesem 400 liralara çıkmış haliyle onun yerine bu.
Xiaomi Mi Wi-Fi AC1200 router 4A giga version alsam 200 lira civarında şu an ve modemin Wi-Fi ağını kapatıp kablo ile bu routera versem interneti, hem 5GHz hem de 2.4GHz yayında verim alır mıyım modemim 5GHz desteklemiyor bu konuda bir sıkıntı yaşar mıyım? Benim için çözüm olur mu? Acil cevaplarınızı bekliyorum ona göre alacağım cihazı.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablosuz ağı çok sayıda cihazla çok uzun süre kullanıyorsanız router bağlayıp kullanabilirsiniz. Bir de modemin arayüzünden xDSL istatistik bilgilerini de kontrol ediniz. Bu sıralar EBA TV kullanımı fazla olduğundan dolayı çoğu internet kullanıcısı sıkıntı yaşamaktadır.

Anladım siz söyleyince fark ettim xDSL kısmında bizim indirme hızı 90lardan 50ye düşmüş nedenini anlayamadım ama yinede aktif olarak çok cihaz bağladığımız için sanırım bize bir router gerekli peki bu modem ile alacağım xioami 4a giga router arasında bağlantı sorunu olur mu kablodan aldığı hızı direk verir değil mi wifi'a bağlantıda kullanımda bir sıkıntı yaşamayız ?

İmkanınız varsa routeri alacağınız mağazada test yapıp alın. Xioami roterlerde uzun süre kullanımda hız hüşme şikayetlerine rastladım. Alacağınız herhangi router kullandığınız modeme göre daha verimli çalışacaktır. Kullanıcı yorumlarını okuyup tercih yapabilirsiniz.

İmkanınız varsa routeri alacağınız mağazada test yapıp alın. Xioami roterlerde uzun süre kullanımda hız hüşme şikayetlerine rastladım. Alacağınız herhangi router kullandığınız modeme göre daha verimli çalışacaktır. Kullanıcı yorumlarını okuyup tercih yapabilirsiniz.
Peki 5ghz destekli 200 liraya kadar öneriniz var mı ben çok satanlarda iyi yorumları olduğu için xioami demiştim ama bilgim yok açıkçası

Xioami de alabilirsiniz. Alacağınız routerin fiber desteği olsun. Ayrıca evinizde 5 GHz uyumlu cihaz varsa routerin 2.4 GHz bandını kapatıp modemin 2.4 GHz bandını kullanabilirsiniz. 5 GHz uyumlu cihazınız yoksa routerin 5 GHz bandını kapatıp 2.4 GHz bandından devam edersiniz. Size tavsiyem 2.4 ve 5 GHz'yi aynı anda açık kullanmamanızdır. İkisi de açık olursa routerde ısınma fazla olacağı için kablosuz ağda hız düşüşleri olacaktır.

Xioami de alabilirsiniz. Alacağınız routerin fiber desteği olsun. Ayrıca evinizde 5 GHz uyumlu cihaz varsa routerin 2.4 GHz bandını kapatıp modemin 2.4 GHz bandını kullanabilirsiniz. 5 GHz uyumlu cihazınız yoksa routerin 5 GHz bandını kapatıp 2.4 GHz bandından devam edersiniz. Size tavsiyem 2.4 ve 5 GHz'yi aynı anda açık kullanmamanızdır. İkisi de açık olursa routerde ısınma fazla olacağı için kablosuz ağda hız düşüşleri olacaktır.

Tamamdır teşekkür ederim bilgi için bilmiyordum bu bilgileri. Şimdi evde 3 cihaz 5ghz desteklemiyor kalanı destekliyor ben router alınca modemin wifisini 2.4 için routerı ise 5ghz için mi kullanayım daha mı stabil ve rahat çalışır o durumda doğru anladım umarım

Geri
Yukarı