Evrenin Dışında Ne Var? Evrenin Dışına Çıkabilir miyiz?

Ben konuyu yanlış anlamışım. Evren derken bütün galaksileri, kara delikleri vb. şeyleri içine alandan bahsediyordum. Galaksi'nin tabii ki dışına çıkılabilir.

Varlıktan bahsedebiliyoruz ancak yokluktan, olmayan şeyden bahsedebilir miyiz? Bu soruyla bağlantılı geliyor bana sorduğunuz soru. Bu soruyu "konuşuyoruz işte var" gibisinden algılamayalım lütfen. Benim düşüncem evrenin sınırlarının dışının olmadığı. Çünkü olsaydı ve evren sürekli büyüseydi, yoktan var olacaktı bir şeyler. Eğer ki şu an bahsettiğimiz evrenin sınırları varsa ve farklı evrenler varsa da evren tanımı değişiyor bence. Boşluk olabilir, ancak yokluk olabilir mi?

Sürekli büyüyor zaten, başka evrenlerde yoktan var olma oluyordur belki, şu an için bir şey bilemiyoruz.
Katılıyorum, eğer başka evrenler olsaydı ve içinde bulunduğumuz evren gittikçe büyüyorsa zaten bulunduğumuz evren ile farklı bir evren birleşmez mi?

Bizden uzakta olmalarının yanı sıra, evrende kara madde adında bir madde var galiba (kesinliğini bilmiyorum). Bu nedenle de o yıldızların ışığı bize ulaşamıyor olabilir.
Evet, karanlık maddenin evrenin kütlesinin yüzde 90'ını oluşturduğu varsayılıyor. Fakat bunun ile alakası yok, şayet öyle olsaydı Güneş ışınları da ulaşamazdı. Zaten karanlık madde görünmezdir.
Ayrıca sadece bir örnekti. Bu örneği Büyük Patlama olayının sonuçlarını açıklamak için verdim.

Düşünmeyi kesmemeliyiz. Matematik öğretmeninin gördüğü halüsinasyonlar farklı bir nedenden de olabilir. Bunları her düşünen halüsinasyon görseydi ilgili bilim insanları kafayı kırmıştı. :D

Evren sonsuz değildir. Genişlemeye devam eden bir yapısı vardır sadece.

Evren sonsuzdur. Uzay sonsuzdur. Sonsuz olmadığını düşünürsek; örneğin kare şeklinde sınırları , duvarı olan bir evren düşün.Farzet ki ışık hızının milyon katına ulaştın ve o sınıra ulaştın. O sınırın arkasında ne vardır? Yine sonsuzluk

Az önce de belirttiğim gibi bu konuda çok çeşitli fikir ayrılıkları oluşabilir çünkü elimizde yeterli bilgi yok, o yüzden kesinlik kavramını burada bir kenara atmamız gerekiyor. Sadece uzay için değil diğer bilimlerde de bir şeyi tamamen kabul etmek doğru değil. Örnek olarak 1960'ta mantarlar bitki sınıfında idi. Dolayısıyla hipotezleri, teorileri ve kanunları bile su götürmez bir gerçek olarak kabul etmek pek de doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bilgi olmayan yerde ihtimal vardır.

Evren sonsuzdur. Uzay sonsuzdur. Sonsuz olmadığını düşünürsek; örneğin kare şeklinde sınırları , duvarı olan bir evren düşün.Farzet ki ışık hızının milyon katına ulaştın ve o sınıra ulaştın. O sınırın arkasında ne vardır? Yine sonsuzluk
Günümüzde evrenin sonlu olduğu düşünülmektedir. Bu arada kare evren diye bir teori henüz yok. [emoji4]
1513531516074.jpg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı