Evrenin Sonuna Dair Teoriler

Bu konular çok ilgimi geçiyor, merak ediyorum. Bakalım evrenin sırlarının çözülmesine tanık olacak mıyız ölmeden önce :) Tabi ben tümünü kasdetmiyorum, 3-5 bir şey görsem gözüm açık gitmem en azından :)

Bilim tartisilan yere din sokmanin alemi yok.
Din, bilimin alternatifi degil, evreni aciklamak icin kullanilan otoritesi herkesce kabul gore bir enstruman degil. Yuce Tanri Yaktapoz evrenin donarak yok olacagini soylemistir, dolayisiyla buyuk donma teorisi en mantiklisidir gibi sacma bir sey soylersem aslinda hic bir sey soylemis olmam.
BigBang teorisi ile BigCrunch teorisinin birbiri ile olan iliskisinden dolayi, yani dogrusal bir sekilde bir basi ve sonu olan 2 boyutlu bir zaman dogrusundansa; dairesel sekilde baslayip sonlanan ve sonra yeniden baslayan bir yapisinin oldugunu daha mantikli buluyorum. Burayi okuyan kimse muhtemelen bu sorunun cevabini bilemeyecek elbette ama, en mantikli gelen bana BigCrunch.

Bunların hepsi bir teori.
Ben evrenin son bulacağını veya yok olacağını düşünmüyorum, bir sonsuzluğun içinde yaşadığımızı düşünüyorum. Din muhabbetine girmek istemiyorum ben açıkça belirtiyorum ben inanmıyorum, herkesin kendi düşüncesi herkesin birbirinin düşüncesine saygı göstermesini istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Güneşin soğuması konusunda, güneşe çarpan cisimler var mı bilmiyorum. Varsa er geç soğuyacak, ve yaşam ortadan kalkacak. Sonrasını pek öngöremem.
Çok enerji yüklenmiş bir madde evreni yok edebilir. Öbür türlüsü son bulmayacak olabilir.

Merhaba arkadaşlar, bugün "how the universe works" programının "evrenin sonu" isimli bölümünü izledim ve her bölümü gibi oldukça beğendim.

Programdaki kozmolog ve astronomların araştırmaları neticesinde edindikleri bilgilere göre evrenimiz içinde yaklaşık %70 oranında bir alanı kaplayan fakat bilim dünyasınca tam olarak ne olduğu, çalışma prensibi ve şekli anlaşılamayan karanlık enerji isimli bir enerji türü tarafından oldukça hızlı bir biçimde genişletilmeye devam ediyor. Üstelik bu genişlemenin hızı da zamanla daha da artıyor.

Bu doğrultuda izlediğim programda da değinilen evrenin sonu ile ilgili birkaç teori hakkında sizin de fikrinizi almak istedim.

Bu teoriler karanlık madde, karanlık enerji ve yer çekimi ile yakından ilgili olan teorilerdir. Bunlar; büyük çatlama/parçalanma, büyük donma, büyük çöküş ve büyük değişim. Sırasıyla açıklayalım.

Büyük çatlama/parçalanma: bu teoride karanlık enerji öylesine yoğun bir güç haline gelecek ki o noktada artık gezegen, yıldız ve galaksiler bir arada kalamayıp parçalara ayrılacak, etrafa savrulacaklardır. Hatta tüm atomlar parçalanacağı için bedenlerimiz de parçalara ayrılacak ve bedenimizin bir bölümü bir galakside öbür bölümü bambaşka bir yerdeki bir galakside olacak.

Büyük donma: Özetle ısı kaybına dayalı donup ölmedir. Teoriye göre karanlık enerjinin etkisi oldukça artacak ve bu artış belli bir noktaya geldiğinde yıldızlar ve gezegenler birbirinden çok fazla uzaklaşacak ve galaksilerin kolları kopacak. Yıldızlar, gezegenler ölecek, donduktan sonra çürüyecek ve parçaları etrafa savrulacak.

Büyük çöküş: Yine karanlık enerji yine genişleme. Evrendeki çok büyük olan alanda oldukça fazla madde bulunuyor ve bu maddelerin bir yer çekimi gücü var. Evreni bir arada tutan karanlık madde var ve bunun zıttını yaparak evreni genişleten karanlık enerji var. Doğal olarak yer çekimi ve karanlık madde evrenin genişlemesini yavaşlatırken, karanlık enerji genişlemeyi sürdürmeye çalışacak ve bir noktada bu zıt kuvvetler birbirini yenemeyecek ve evren genişlemeyi kesip yerinde sayacaktır. Bundan sonra tüm maddeler ısınacak, yoğunlaşıp içe çökecek ve evren son bulacaktır.

Bu teori ile ilgili diğer bir nokta ise teoriye göre evren küçülüp çöktükten bir süre sonra büyük patlamadan önceki halini alacak ve tekrar patlayarak genişleyecek ve yaşam yeniden başlayacak. Sizce bu mümkün mü?

Büyük değişim: Biraz farklı olan bu teoride ise kuantum fiziğine dayanarak bir vakumda bulunan belli bir miktardaki enerji ışık hızında genişleyecek ve genişlerken içine aldığı madde ve atomları değiştirecek. Atomların kimyasal özellikleri yeniden yazılacak. Dolayısıyla her madde yok olacak ve karanlık enerji ile evren büyük değişimden büyük çöküşe doğru ilerleyecektir.

Bu teorilere ek olarak Einstein'ın genel izafiyet teorisi var ve buna göre madde ve enerji, uzay ile zamanı bükerek çarpıtacak yani evrenin sonunu yine evrenin içinde bulunan kuvvetler belirleyecek.

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi tartışmadan belirtirseniz sevinirim [emoji1]
Sizce evren hangi teoriyle son bulacak?

Yazdıklarından hiçbirine katılmıyorum. Artık bir evreden sonra evren öyle bir hızla genişliyor olacak ki, evrende ki maddenin çoğu dağınık şekilde ve büyük bir kütle çekimi olmazsa yeni yıldızlar dolayısıyla yeni galaksiler oluşamayacak. Belki az da olsa oluşacak olabilir fakat bu yeterli olmayacaktır. Bir zamandan sonra son kara delikte ölüp evren içi boş bir balon gibi sonsuza dek genişleyecek.(Benim fikrim değil bir kitapta okumuştum)

Kur'an-ı Kerim'deki bilgilere dayanarak söylüyorum: Yecûc ve mecûc gelince kıyamet alametidir, yani kıyamet çok yakındır.

Yalnız zaten yecüc ve mecüc varlıklar-

Merhaba arkadaşlar, bugün "how the universe works" programının "evrenin sonu" isimli bölümünü izledim ve her bölümü gibi oldukça beğendim.

Programdaki kozmolog ve astronomların araştırmaları neticesinde edindikleri bilgilere göre evrenimiz içinde yaklaşık %70 oranında bir alanı kaplayan fakat bilim dünyasınca tam olarak ne olduğu, çalışma prensibi ve şekli anlaşılamayan karanlık enerji isimli bir enerji türü tarafından oldukça hızlı bir biçimde genişletilmeye devam ediyor. Üstelik bu genişlemenin hızı da zamanla daha da artıyor.

Bu doğrultuda izlediğim programda da değinilen evrenin sonu ile ilgili birkaç teori hakkında sizin de fikrinizi almak istedim.

Bu teoriler karanlık madde, karanlık enerji ve yer çekimi ile yakından ilgili olan teorilerdir. Bunlar; büyük çatlama/parçalanma, büyük donma, büyük çöküş ve büyük değişim. Sırasıyla açıklayalım.

Büyük çatlama/parçalanma: bu teoride karanlık enerji öylesine yoğun bir güç haline gelecek ki o noktada artık gezegen, yıldız ve galaksiler bir arada kalamayıp parçalara ayrılacak, etrafa savrulacaklardır. Hatta tüm atomlar parçalanacağı için bedenlerimiz de parçalara ayrılacak ve bedenimizin bir bölümü bir galakside öbür bölümü bambaşka bir yerdeki bir galakside olacak.

Büyük donma: Özetle ısı kaybına dayalı donup ölmedir. Teoriye göre karanlık enerjinin etkisi oldukça artacak ve bu artış belli bir noktaya geldiğinde yıldızlar ve gezegenler birbirinden çok fazla uzaklaşacak ve galaksilerin kolları kopacak. Yıldızlar, gezegenler ölecek, donduktan sonra çürüyecek ve parçaları etrafa savrulacak.

Büyük çöküş: Yine karanlık enerji yine genişleme. Evrendeki çok büyük olan alanda oldukça fazla madde bulunuyor ve bu maddelerin bir yer çekimi gücü var. Evreni bir arada tutan karanlık madde var ve bunun zıttını yaparak evreni genişleten karanlık enerji var. Doğal olarak yer çekimi ve karanlık madde evrenin genişlemesini yavaşlatırken, karanlık enerji genişlemeyi sürdürmeye çalışacak ve bir noktada bu zıt kuvvetler birbirini yenemeyecek ve evren genişlemeyi kesip yerinde sayacaktır. Bundan sonra tüm maddeler ısınacak, yoğunlaşıp içe çökecek ve evren son bulacaktır.

Bu teori ile ilgili diğer bir nokta ise teoriye göre evren küçülüp çöktükten bir süre sonra büyük patlamadan önceki halini alacak ve tekrar patlayarak genişleyecek ve yaşam yeniden başlayacak. Sizce bu mümkün mü?

Büyük değişim: Biraz farklı olan bu teoride ise kuantum fiziğine dayanarak bir vakumda bulunan belli bir miktardaki enerji ışık hızında genişleyecek ve genişlerken içine aldığı madde ve atomları değiştirecek. Atomların kimyasal özellikleri yeniden yazılacak. Dolayısıyla her madde yok olacak ve karanlık enerji ile evren büyük değişimden büyük çöküşe doğru ilerleyecektir.

Bu teorilere ek olarak Einstein'ın genel izafiyet teorisi var ve buna göre madde ve enerji, uzay ile zamanı bükerek çarpıtacak yani evrenin sonunu yine evrenin içinde bulunan kuvvetler belirleyecek.

Bu konu hakkındaki görüşlerinizi tartışmadan belirtirseniz sevinirim [emoji1]
Sizce evren hangi teoriyle son bulacak?

Büyük bir güç kaynağı karanlık enerjinin genişlemesini engelleyebilir. Eğer karadeliklerin karanlık enerjiyle bir alakası varsa karadelikler enerjilerinii yitirip yok olabilirler. Karadelikler dengeyi sağladıkları için dünya yok olur. Ama bu kadar kısa şekilde yok olacağını tahmin etmiyorum çünkü garip bir şekilde evrenin büyüklüğünden uzak kuasar var. Bu da çoklu evren teorisini kanıtlayabilir. Sadece bir evrenin yok olması diğer evrenlere zarar verir mi bilmiyorum. Fakat 2 milyar yıl sonra Samanyolu'yla andromeda çarpışması büyük etkiler yaratabilir. Her ne kadar galaksimizin üstünde olduğumuz sarmal çarpışma sırasında hasar görmeyecek diyorlar. Ama hasar görürse yıllardır düşündüğümüz ürettiğimiz teoriler boşa gider. (Tabii 2 milyar yıl geçtiğinde biz o galakside olur muyuz onu bilemem.)

Yeni konular

Geri
Yukarı