Rehber Gran Turismo 6 PC'de oynama rehberi (RPCS3) | 60 FPS | 4K

Merhaba arkadaşlar, bugün GT6'yı PC'den nasıl oynayacağınızı anlatayacağım.

Forumda daha önce de RPCS3, Xenia ve Nintendo oyunları için rehberlerim var. Gözden kaçıranlar için;

Giriş ve bazı önemli detaylar​

GT6 bilindiği üzere RPCS3 platformunda oynanmaz haldeydi, buglar, çökmeler düşük kare oranları gibi hayli can sıkan detaylar vardı. Geçen haftalarda Twitter üzerinden RPCS3 oyunun artık oynanabilir olduğunu açıkladı. Ben hemen gidip denedim, fakat işlerden yoğun olmam sebebiyle rehberi yapamadım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• Oyunda ara sahneler ve yarışa giriş menüsü 30 FPS çalışmaktadır.
  • Oyun için kontrolcüye ihtiyacınız var.
  • Oyun random FPS verebilir, aynı yerde bazen 60 alırsınız bazen 45. Kafasına göre hareket ediyor.

Sistem gereksinimleri:​

• 1600 AF veya 10400F.
  • RX 570 veya 1650 türevi bir kart.
  • 16 GB RAM
Bunlar benim belirlediğim sistem gereksinimleridir.
Benim sistemim ise 5800X3D + 6700 XT'dir. Benzer sisteme sahip arkadaşlar hiçbir detay kısmadan 4K oynayabilirler.

Bug mevzusu​

Oyunda sadece videoda da gördüğünüz üzere arada bir obje bozulmaları ve tünelin çok karanlık olması gibi sorunlar var.

Oyun dosyaları, update​

Oyunun dosyalarını forumun kuralları gereği paylaşamıyorum.

• Oyunu 1.22 sürümüne kadar güncelleyin, bunun için alttaki rehberden faydalanabilirsiniz. Daha üstü bir sürüme geçmeyin.
  • RPCS3 PS3 firmware sürümünüzü 4.90'a güncelleyin.

Oyun ayarları​

Şimdi oyuna sağ tıklayıp, "Create custom config" diyoruz.

CPU​

AyarDeğerAçıklama
SPU DecoderRecompiler (ASMJIT)Önemli! Bu ayarı açmazsanız random bir şekilde oyununuz çöker.
SPU Block SizeMegaStabillikten ödün vermeden performansı yükseltir.

GPU​

AyarDğerAçıklama
Anti-AliasingDisabledBu bende açık, fakat kapalı olduğu zaman daha yüksek FPS alırsınız.
Resolution Scale150%Bu ayar bende 300% yani 4K fakat bunu sisteminize göre ayarlamanız gerekiyor. Mesela RX 570 gibi bir kartınız varsa 1080P en doğrusu.

Advanced​

AyarDeğerAçıklama
Accurate RSX reservation accessAçıkTSX desteği olmayan bir işlemcide açabilirsiniz bu ayarı. İşlemcinin TSX desteğini bulmak çok kolay değil, o bakımdan açık konuma getirin direkt.
RSX FIFO accuracyAtomicRSX frekansını arttırıyor fakat performansa bir etkisi yok.

Debug​

Öncelikle bu menü sizde gözükmüyorsa;

1. RPCS3 ana dizinindeki GuiConfigs klasörüne gelin ve CurrentSettings.ini dosyasını bir metin düzenleyici ile açın.
  2. CTRL+F ile showDebugTab ayarını aratın.
  3. false olan değeri true ile değiştirin. İşlem bu kadar.
Daha sonra RPCS3'ü açıp kapatın ve oyuna sağ tıklayarak "Change custom config" butonuna basalım. Bu sefer yukarıda Debug seçeneğini görmeniz gerekli.

AyarDeğerAçıklama
Disable ZCull occlusion queriesAçık%0.1 FPS değerini yükseltiyor.
Force CPU blit emulationAçıkEkran kırılmasını bir nebze de olsa düzeltiyor. Fakat tüneldeki ışığı bozan bu ayar sanırım.

Her şey tamamsa oyunumuzu açabiliriz.

1688552044384.png

1688552067307.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

ben "1.22" ye kadar diye okuduğumda 1.22 olmasın olarak anlamıştım. Bir sonraki oyunu açışımda ilk demo yarışta siyah ekran geldi. yani harita çizgileri, gösterge vs var ama araç ve çevre gelmiyor. Sonra menüye döndüm, ve galeride araçlarında gelmediği siyah bir kısım kaldığını fark ettim.

Birde 1.22 de güncelleyip deneyeyim. Sırf bu oyun için bir mağazadan bu gün F310 kontrolcü de aldım. fonksiyon olarak bir süre idare edecek gibi sorunsuz çalıştı.

Oyun menüsüne dönerseniz size ilk başta Honda marka bir araç aldırmak üzere yönlendiriyor. Siyah ekran aldığınız yarışı terk ederek, ilgili menüye ulaşırsanız orada da araçları göremiyorsanız bendeki ile aynı sorunla karşılaştınız demekki.

Bence Araçlar ve çevre render ları gelmiyor.

1.22 upgrade ederek diğer adımlarıda kontrol edip oyuna girdim. Ancak durum değişmedi. Alternatif bir de USA versiyonu indirmiştim. birde onda denicem şimdi.

Şuanki ekran böyle flicker olarak kalıyor.
Eki Görüntüle 2010964
İlginç. RPCS3 belki oyun tarafında güncelleme yapmış ve bu doğrultuda konudaki ayarlar değişmiş olabilir. Çünkü ben bayağı oynamıştım oyunu. 2 ay içinde de PC’ye erişimim yok dolayısıyla size RPCS3’ün GT Wiki sayfasını atayım, ayarları bi ona göre yapın bakalım.

Düzenleme: Wiki sayfasında bir şey değişmemiş gibi duruyor.

RPCS3 üye oldum orda da GT6 konusu var. genel olarak 1.05 e kadar olan patch ler hep onaylanmış ama son sayfalarda güncel sürümler ile bu paketleri kuranlarda siyah ekran aldığını belirtmiş bir kaç alternatif config de denedim. maalesef sonuç alamadım.

Sizin Config leri 1.22 paketi geçtiğiniz oyun ile hangi RPCS3 versiyonunda çalıştırmıştınız. Yada hala çalışıyor ise Configlerdeki her sayfanın görselini paylaşma şansınız var mı?

Geçen hafta Elime bir PS4 Pro geldi geçici olarak GT7 biraz oynama şansım oldu. Şimdi bir hevesle RPCS3 ile GT5 ve GT6 oynayabilmeyi umuyorum. Dediğim gibi bu gün sırf bu oyun için Bir gamepad bile aldım. 😊

RPCS3 üye oldum orda da GT6 konusu var. genel olarak 1.05 e kadar olan patch ler hep onaylanmış ama son sayfalarda güncel sürümler ile bu paketleri kuranlarda siyah ekran aldığını belirtmiş bir kaç alternatif config de denedim. maalesef sonuç alamadım.

Sizin Config leri 1.22 paketi geçtiğiniz oyun ile hangi RPCS3 versiyonunda çalıştırmıştınız. Yada hala çalışıyor ise Configlerdeki her sayfanın görselini paylaşma şansınız var mı?

Geçen hafta Elime bir PS4 Pro geldi geçici olarak GT7 biraz oynama şansım oldu. Şimdi bir hevesle RPCS3 ile GT5 ve GT6 oynayabilmeyi umuyorum. Dediğim gibi bu gün sırf bu oyun için Bir gamepad bile aldım. 😊
Dediğim gibi PC kullanma ihtimalim yok şu an. Fakat sürüm 1.22’ydi. GT6’yı ise NPS ile indirmiştim.

NPS ten GT5 aldım şimdi denedim, doğrudan açınca ufak tefek grafiksel hatalar oldu, sonra bir başka kaynaktan aldığım configlere göre deneyince daha iyi oldu.

Şimdi de sizin görselde gördüğüm GT6 yı indiriyorum, paketleri ve configleri yapınca test edicem.
Bir ufak ayrıntı, Create Custom Configuration yaptığımızda, sizin önerdiğiniz ayarlar harici bir iki ayar seçili geliyor. Onları olduğu gibi bırakıyor muyuz?
Örneğin;

ADVANCE > CORE
  • PPU NON-JAVA MODE FIXUP
  • PPU LLVM PRECOMPILATION

Bu iki seçenek aktif geliyor aktif mi kalmalı?

NPS ten GT5 aldım şimdi denedim, doğrudan açınca ufak tefek grafiksel hatalar oldu, sonra bir başka kaynaktan aldığım configlere göre deneyince daha iyi oldu.

Şimdi de sizin görselde gördüğüm GT6 yı indiriyorum, paketleri ve configleri yapınca test edicem.
Bir ufak ayrıntı, Create Custom Configuration yaptığımızda, sizin önerdiğiniz ayarlar harici bir iki ayar seçili geliyor. Onları olduğu gibi bırakıyor muyuz?
Örneğin;

ADVANCE > CORE
  • PPU NON-JAVA MODE FIXUP
  • PPU LLVM PRECOMPILATION

Bu iki seçenek aktif geliyor aktif mi kalmalı?
Evet, Wiki sayfasında kapatın demiyor.

NPS ten aynı serialde aldığım oyunda aynı ayarları yapınca yine de siyah ekran geliyor. yani çevre ve araç görselleri gelmiyor yarışlarda, garajda vs yüklenemiyor.
Eki Görüntüle 2011375
Eki Görüntüle 2011376
İlginç. Büyük ihtimalle donanım kaynaklı bir sorundur. Daha doğrusu sorundan çok, emülatörler donanım seçer. Eğer RPCS3 forumlarında black screen çözümü yoksa, yapacak bişey yok maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı