Rehber God of War III / RPCS3 45-75+ FPS

Makaleler
14
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Web Yazılım
Merhaba, bu rehberimizde God of War III RPCS3 ayarlarını yapacağız.

Diğer rehberlerim:

1- Önemli bilgiler ve performans​

Oyun RPCS3 destek listesinde InGame yani, "güçlü donanım ister" sınıfındadır, işlemcinin en ön planda olduğu ve PC mimarisine en uzak oyunlardan birisidir. Şahsi fikrim 1600 AF altında bir işlemciyle hiç kalkışmamaları.

Öncelikle oyun yer yer 40 hatta 38 bile görüyor, aşağıdaki videodan da görebilirsiniz ancak bunlar genelde anlık olup yükseliyor ve stabillikten pek ödün vermiyor. PS yapısı gereği 30 FPS'de bile optimize çalışan bir mimariye sahip, yani PC'de gördüğünüz 30 FPS gibi değil.

Dipnot: Forumdan bazı arkadaşlar da "sıkıysa GoW 3 yapta görelim" tarzı şeyler söylediler, arkadaşlar açıkçası oyunun emülasyonunu, patchini ben yapmıyorum. Ben de biliyorum bu oyunun çılgın FPS vermeyeceğini, ancak en stabil şekilde ayarlarını sunuyorum ve güncel olarak. Sonuçta RPCS3 bağımsız topluluklar tarafından geliştirilen bir emülatör. Ayrıca emülatör yapmak, tersine mühendislik yapmak hiç kolay bir şey değildir, bir yazılımcı olarak buna değinmek istiyorum. Ben size sadece araştırdığım ve edindiğim bilgileri aktarıyorum hepsi bu ve bu sayede daha fazla insana yayılır belki diye ümit ediyorum. Ben bu oyunları PC'de oynayan bir avuç insanlardan biri olacağıma oynamam daha iyi, diğer insanlar da faydalansın istiyorum. Mesaj alınmıştır sanırım.

Oyun isteği için konu altına mesaj bırakabilirsiniz.

Rehberimizi kapsayan oyun:
  1. God of War III - BCUS98111 / BCES00510 / BCES00799

2- Oyununuzu güncelleyin​

Oyunu 1.03 sürümüne güncelleyin, 1.00 sürümü bende açılmadı ve rehberimize bu sürümden devam edeceğiz.

3- Oyunun Patch ayarlarını yapalım​

Öncelikle oyuna sağ tıklayarak Manage Game Patches diyoruz ve 1.03 seçili gelmesi lazım ayarlarımızı burada yapacağız.

AyarDeğer
Disable Color GradingAçık, bu atak yaparken kılıcın ışık ayarlarıyla oynuyor performansı yükselten bir etken. Grafiklerde belirgin bir şey görmedim.
Disable Layered FogAçık, aslında bu yukarıdaki ayarın alternatifi fakat biz her ihtimale karşı bunu da açıyoruz.
Disable Motion Blurİsteğe bağlı ayar
Disable MLAA SPUAçık, performansı önemli ölçüde arttırıyor. Eh tabi grafikten ödün veriyor.
Skip any videos with X button (Xbox: A)Videoları belirtilen tuşlar geçmenizi sağlıyor. Ben açtım.
Unlock FPSAçık, bu sizin için 60 FPS ayarını yapıyor.

4- Oyunun ayarlarını yapalım​

Buradaki ayarlar kaynaklı bulunmuş olup, RPCS3 sitesinden alınma değildir, deneyip yanılma ile bulunmuştur. En stabil değerlerdir.

Custom Configuration
CPU:
AyarDeğer
SPU XFloatRelaxed. Performansı iyileştirip bugları temizliyor.
SPU Block SizeMega

GPU:
AyarDeğer
FramelimitOff
Anti-AliasingBu bende Auto, ancak daha kötü bir sisteminiz varsa Disabled yapabilirsiniz.
Resolution Scale200% (2K). 4K yapınca 3090 bile oyunun altında eziliyor, 1080P yapınca da kart çok çalışmıyor. Biz ikisini de istemediğimiz için 2K yapıyoruz.
Resolution Scale Treshold160x160. Upscale yaptığımız için bazı detaylar bozuk gözükebilir ondan bu ayarı bu konuma getiriyoruz.
Write Color BuffersAçık. Bu da görünmeyen bazı detayları düzeltiyor.
Vsyncİsteğe bağlı bir ayar. Ekran yırtılması olursa açarsınız.
Asynchronous Texture StreamingBende açık konumda. Güçlü bir kartınız varsa bu ayarı açarsanız performans artışı sağlar. Eğer 2070S+ bir kartınız varsa bu ayarı açabilirsiniz.

Advanced:
AyarDeğer
RSX FIFO AccuracyAtomic.
Driver Wake-Up DelayBu ayarı, deneye yanıla buldum. 40 yapabilirsiniz, eğer bu ayarı ellemezseniz oyun durduk yere çöküyor.

Not: eğer oyun logolardan sonra siyah ekranda kalırsa sabredin, açılıyor. İlk açılışta yapabiliyor bunu araştırdığıma göre versiyondan versiyona fark ediyor. Bende böyle bir sorun yoktu.

Tablodaki ayarları gözünüz kapalı değiştirmeyin. Önemli seçeneklere açıklama yazıyorum ve sisteminiz için önemli detaylar. Her şey hazırsa oyunu açabilirsiniz.

God of War® III_2022.11.26-01.40.jpg

Oynanış videosu:
İlk defa oynadığım için bazı yerlerde takılıyorum. 😅

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Video işleniyor, çok yakında 1080P olur.

Hayırlı olsun hocam, emülatör için şart gerçekten.
Evet fark ettim, Dualsense aldım ama umarım uyumludur. Forumda konusunu açtım önceden uyumluluk sorunlarının olduğunu ama artık sıfır sıkıntı çalıştığını söylediler ve Dualsense önerdiler umarım pişman olmam o açıdan.

Evet fark ettim, Dualsense aldım ama umarım uyumludur. Forumda konusunu açtım önceden uyumluluk sorunlarının olduğunu ama artık sıfır sıkıntı çalıştığını söylediler ve Dualsense önerdiler umarım pişman olmam o açıdan.
Bende DualSense kullanıyorum, emülatör oyunlarını da öyle oynuyorum PS3 oyunlarında bile PS kontrolcüsü gereken yerler var. Ayrıca arkadaşlar doğru söylemiş, uyumlu. Bende hem Xbox hemde DualSense var kalite ve özellik açısından DS çok üstün.

Bende DualSense kullanıyorum, emülatör oyunlarını da öyle oynuyorum PS3 oyunlarında bile PS kontrolcüsü gereken yerler var. Ayrıca arkadaşlar doğru söylemiş, uyumlu. Bende hem Xbox hemde DualSense var kalite ve özellik açısından DS çok üstün.
Bunu duyduğum çok iyi oldu hocam şüphelerim vardı çünkü rahatlattınız beni.

Sonunda düzgün ayarlar bulabildim, ne tür ayar denediysem stabil 60FPS yakalayamadım hiç. Ascension rehberinizi de uyguladım, onda da muazzam sonuçlar alıyorum. Peki Uncharted 3 ile ilgili çalışma yapar mısınız? Bilgisayara çıkacağı yok, hiç yoktan RPCS3 üzerinden oynayalım :D

Sonunda düzgün ayarlar bulabildim, ne tür ayar denediysem stabil 60FPS yakalayamadım hiç. Ascension rehberinizi de uyguladım, onda da muazzam sonuçlar alıyorum. Peki Uncharted 3 ile ilgili çalışma yapar mısınız? Bilgisayara çıkacağı yok, hiç yoktan RPCS3 üzerinden oynayalım :D
Uncharted denedim ama maalesef hiç stabil değil.

Geri
Yukarı