Rehber Gran Turismo 6 PC'de oynama rehberi (RPCS3) | 60 FPS | 4K

Merhaba arkadaşlar, bugün GT6'yı PC'den nasıl oynayacağınızı anlatayacağım.

Forumda daha önce de RPCS3, Xenia ve Nintendo oyunları için rehberlerim var. Gözden kaçıranlar için;

Giriş ve bazı önemli detaylar​

GT6 bilindiği üzere RPCS3 platformunda oynanmaz haldeydi, buglar, çökmeler düşük kare oranları gibi hayli can sıkan detaylar vardı. Geçen haftalarda Twitter üzerinden RPCS3 oyunun artık oynanabilir olduğunu açıkladı. Ben hemen gidip denedim, fakat işlerden yoğun olmam sebebiyle rehberi yapamadım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

• Oyunda ara sahneler ve yarışa giriş menüsü 30 FPS çalışmaktadır.
  • Oyun için kontrolcüye ihtiyacınız var.
  • Oyun random FPS verebilir, aynı yerde bazen 60 alırsınız bazen 45. Kafasına göre hareket ediyor.

Sistem gereksinimleri:​

• 1600 AF veya 10400F.
  • RX 570 veya 1650 türevi bir kart.
  • 16 GB RAM
Bunlar benim belirlediğim sistem gereksinimleridir.
Benim sistemim ise 5800X3D + 6700 XT'dir. Benzer sisteme sahip arkadaşlar hiçbir detay kısmadan 4K oynayabilirler.

Bug mevzusu​

Oyunda sadece videoda da gördüğünüz üzere arada bir obje bozulmaları ve tünelin çok karanlık olması gibi sorunlar var.

Oyun dosyaları, update​

Oyunun dosyalarını forumun kuralları gereği paylaşamıyorum.

• Oyunu 1.22 sürümüne kadar güncelleyin, bunun için alttaki rehberden faydalanabilirsiniz. Daha üstü bir sürüme geçmeyin.
  • RPCS3 PS3 firmware sürümünüzü 4.90'a güncelleyin.

Oyun ayarları​

Şimdi oyuna sağ tıklayıp, "Create custom config" diyoruz.

CPU​

AyarDeğerAçıklama
SPU DecoderRecompiler (ASMJIT)Önemli! Bu ayarı açmazsanız random bir şekilde oyununuz çöker.
SPU Block SizeMegaStabillikten ödün vermeden performansı yükseltir.

GPU​

AyarDğerAçıklama
Anti-AliasingDisabledBu bende açık, fakat kapalı olduğu zaman daha yüksek FPS alırsınız.
Resolution Scale150%Bu ayar bende 300% yani 4K fakat bunu sisteminize göre ayarlamanız gerekiyor. Mesela RX 570 gibi bir kartınız varsa 1080P en doğrusu.

Advanced​

AyarDeğerAçıklama
Accurate RSX reservation accessAçıkTSX desteği olmayan bir işlemcide açabilirsiniz bu ayarı. İşlemcinin TSX desteğini bulmak çok kolay değil, o bakımdan açık konuma getirin direkt.
RSX FIFO accuracyAtomicRSX frekansını arttırıyor fakat performansa bir etkisi yok.

Debug​

Öncelikle bu menü sizde gözükmüyorsa;

1. RPCS3 ana dizinindeki GuiConfigs klasörüne gelin ve CurrentSettings.ini dosyasını bir metin düzenleyici ile açın.
  2. CTRL+F ile showDebugTab ayarını aratın.
  3. false olan değeri true ile değiştirin. İşlem bu kadar.
Daha sonra RPCS3'ü açıp kapatın ve oyuna sağ tıklayarak "Change custom config" butonuna basalım. Bu sefer yukarıda Debug seçeneğini görmeniz gerekli.

AyarDeğerAçıklama
Disable ZCull occlusion queriesAçık%0.1 FPS değerini yükseltiyor.
Force CPU blit emulationAçıkEkran kırılmasını bir nebze de olsa düzeltiyor. Fakat tüneldeki ışığı bozan bu ayar sanırım.

Her şey tamamsa oyunumuzu açabiliriz.

1688552044384.png

1688552067307.png

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bir PS5 sahibi ve aynı zamanda GT7 oyuncusu olarak rehberiniz sayesinde GT7'nin ne kadar az arabaya sahip olduğunu fark ettim.
Rehber sayesinde Ryzen 9 4900h + GTX 1660 Ti + 16 GB RAM sistemimde oyunu oynamayı başardım ama yarışlarda 23fpsinin üstüne çıkamıyorum (900p ye düştüm hala aynı). Yurtta olduğum için de oyunu güncelleyecek intenetim şu anlık yok (1.0 sürümündeyim). Eğer oyunu 1.22 sürümüne güncellersem performans sorunu azalır mı yoksa bu sistemle boşa mı uğraşıyorum.

Bir PS5 sahibi ve aynı zamanda GT7 oyuncusu olarak rehberiniz sayesinde GT7'nin ne kadar az arabaya sahip olduğunu fark ettim.
Rehber sayesinde Ryzen 9 4900h + GTX 1660 Ti + 16 GB RAM sistemimde oyunu oynamayı başardım ama yarışlarda 23fpsinin üstüne çıkamıyorum (900p ye düştüm hala aynı). Yurtta olduğum için de oyunu güncelleyecek intenetim şu anlık yok (1.0 sürümündeyim). Eğer oyunu 1.22 sürümüne güncellersem performans sorunu azalır mı yoksa bu sistemle boşa mı uğraşıyorum.
Sisteminiz kotu degil oyun ile alakali olabilir. Evet GT6'yi PS3'te 3-4 kere bitirmis biri olarak en fazla araba iceren oyun oldugu asikar. Ama benimde hayalim GT7 oynamak be. Efsane bir oyun gibi.

Sisteminiz kotu degil oyun ile alakali olabilir. Evet GT6'yi PS3'te 3-4 kere bitirmis biri olarak en fazla araba iceren oyun oldugu asikar. Ama benim de hayalim GT7 oynamak be. Efsane bir oyun gibi.

GT7 çok güzel inşallah kısa zamanda oynarsınız tavsiye ederim. Ben GT4'ten sonrasını oynayamamıştım ve GT7 ile seriye geri dönünce kaybettiğim günlere üzüldüm açıkçası. Çünkü ne Forza motosport ne de Assetto Corsa (gamepadle) aynı keyfi vermiyor. GT'ye girince yarış oyunu değil de araba müzesinde olma hissi hiçbirinde yok bence.

GT7 çok güzel inşallah kısa zamanda oynarsınız tavsiye ederim. Ben GT4'ten sonrasını oynayamamıştım ve GT7 ile seriye geri dönünce kaybettiğim günlere üzüldüm açıkçası. Çünkü ne Forza motosport ne de Assetto Corsa (gamepadle) aynı keyfi vermiyor. GT'ye girince yarış oyunu değil de araba müzesinde olma hissi hiçbirinde yok bence.
PC'ye ciktigi an alicagim. Umarim gelir bir an once.

Oyunu 01.22 sürümüne güncelledim. Yarışlar komple siyah oldu ve garajda da arabalar gözükmemeye başladı. Galiba GT6 oynamak için en iyi yol hala PS3 almak.
Aynı sorunla karşılaşıp bir çözüm bulanlar cevap yazarsa sevinirim.

Şimdi oyun sildim, yeniden kurup hiç oynamadan Update yapıp ayarları girip öyle temiz bir şekilde açacağım.

Oyunu 01.22 sürümüne güncelledim. Yarışlar komple siyah oldu ve garajda da arabalar gözükmemeye başladı. Galiba GT6 oynamak için en iyi yol hala PS3 almak.
Aynı sorunla karşılaşıp bir çözüm bulanlar cevap yazarsa sevinirim.

Şimdi oyun sildim, yeniden kurup hiç oynamadan Update yapıp ayarları girip öyle temiz bir şekilde açacağım.

Güncelleme: Her şeyi komple sildim geri yükledim ama hala siyah ekran var. Yabancı bir YouTuber'lerin birinde 1.05e kadar güncelleyince sorun olmuyor gibi gördüm en son onu deneyeceğim.

Son düzenleme:
1.05e kadar güncelleyince sorun olmuyor
Rehberi yazdığım sırada 1.22 sınırdı ancak şu an 1.05 sınır gibi duruyor.

Forumu takip etmediğim için mesajı görmemişim.

1.05 ile 24FPS de olsa oynayabiliyorum ama 24FPS yarış oyunu oynamak zor olduğu için emülatörün gelişmesini bekleyeceğim.

Geri
Yukarı