Oyunlarda GPU kullanımı aniden düşüyor ve kasmaya başlıyor

Daha fazla  
Merhaba, iyi Sosyaller.

Yeni nesil i5 işlemcili, 8 GB RAM ve GTX MX450 model ekran kartına sahip bir cihazım var. Hangi oyunu oynarsam oynayayım, olur olmadık yerde aniden bir takılmalar başlıyor. Oyunu oynatmayacak derecede takılıyor ve oyunu kapatsam dahi bilgisayar genelinde birkaç dakika boyunca bu donmalar devam ediyor.

Örneğin Call of Duty 2 oynuyorum. Sistemimin çok yeteceğini düşündüğüm bir oyun. Oyunu en yüksek grafiklerde oynuyorum ve hiçbir sorun yok, aniden bir donma geliyor üç dört dakikalık. Bu üç dört dakikayı beklersem oyun tekrar düzeliyor, eğer oyun donduğunda oyunu kapatırsam oyunu kapatmama rağmen bilgisayarda da genel bir takılma söz konusu oluyor.

Ancak oyunlara girmediğim zaman böyle bir sorun yaşamıyorum.

İlk kez böyle ilginç bir sorunla karşılaştım. Cihaz henüz yeni, bir senelik. Format mı atmalıyım, bir antivirüs uygulaması ile tarama mı yapmalıyım? Fikirlerinizi yazarsanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Donmaya başladığındaki durum bu.
CoD2SP_s_2022_07_12_11_56_45_679.png

Donmadığı zaman,
GPU: %88
MEM: 68MB
GPU: 608 MHZ
CPU: 65 derece
RAM: 6132
FPS: 60FPS
D3D9: 27.2

@Yiğitt35

Donmaya başladığındaki durum bu.
Eki Görüntüle 1448644

Donmadığı zaman,
GPU: %88
MEM: 68MB
GPU: 608 MHz
CPU: 65 derece
RAM: 6132
FPS: 60FPS
D3D9: 27.2

@Yiğitt35

Frekans değerleri özellikle GPU için düşük kalmış, ayrıca ekran kartı sıcaklığı (GPU1 temp) görünmüyor attığınız resimde. Bunları ayarladığınız ekranda ekran kartı sıcaklığını göstermeye yarayan kutucuğu da ekleyin.

Sabah MSI Afterburner programını açtığımda da inanılmaz bir donma oldu. Ben de komple format atayım dedim. Şu an tamamen sıfır bir bilgisayarım var ancak şimdi de tüm sistem donuyor. Sadece oyunlarda değil, masaüstünde de aynı şekilde. Driverleri henüz kurmadım bununla alakalı olabilir mi? Bu nasıl bir hata ya. 😖
@Yiğitt35

Windows 11 Home kurdum.
CPU %2 gözüküyor.

Format sonrası oluşan genel donmayı sürücüleri güncelleştirirerek çözdüm. Oyun içi donma hala devam ediyor. O donma olayı boyunca çözünürlüğü 800x600 dahi yapsam donma gram düzelmiyor.

Tavsiyelerinizi bekliyorum...

Son düzenleme:
Frekans değerleri özellikle GPU için düşük kalmış, ayrıca ekran kartı sıcaklığı (GPU1 temp) görünmüyor attığınız resimde. Bunları ayarladığınız ekranda ekran kartı sıcaklığını göstermeye yarayan kutucuğu da ekleyin.

Başladığımız yere geri döndük o zaman hocam, bu dediğime de bakabilir misiniz?

Hocam ben sorunun neden olduğunu buldum sanırım. Kasmaya başladığı an GPU1 kullanımı %2-%12 arasına düşüyor. %80-%100 arası olduğunda da kasma yok. Buna yönelik nasıl bir önlem alabilirim? Ekran kartı bozulmuş olabilir mi? @Yiğitt35

Hocam ben sorunun neden olduğunu buldum sanırım. Kasmaya başladığı an GPU1 kullanımı %2-%12 arasına düşüyor. %80-%100 arası olduğunda da kasma yok. Buna yönelik nasıl bir önlem alabilirim? Ekran kartı bozulmuş olabilir mi? @Yiğitt35
Bozulma değil o, drop deniyor ona. Sebebi RAM, HDD gibi bileşenler bile olabilir. O konuda pek bir bilgim yok maalesef.

Yeni konular

Geri
Yukarı