RAM ve SSD farkı hissedilir mi?

Arada büyük bir fark oluşur mu

• Oy verenlerin toplamı
    16

Merttr5530

Picopat
Arkadaşlar benim 2009 yılından kalma bir bilgisayarım var. Şu an Windows 10 2004 kullanıyorum. Her güncellemede RAM daha fazla zorlanıyor. Windows 10 biraz yavaş kalıyor. Sistem özelliklerim:
Bilgisayar ismi:
Acer Aspire 5749Z.
2 GB RAM so-DIMM 1333 MHz DDR3.
Intel Pentium B960 2.20 GHz X64 işlemci.
298 GB HDD Toshiba ata device.
HDD okuma yazma hızı: 50 mb/s.
HDD dönüş hızı: 5400 RPM.
Arkadaşlar 500 mb/s okuma yazmalı SATA SSD ve 8 GB RAM alacağım. Tam bir aydır bilgisayara en uygun olanı araştırdım. Artık buldum. Bu parçalarla bir fark oluşur mu? Yoksa işlemcim bunları engellemeye mi çalışır.

IMG_20200904_152830.jpg

Şu an benim bilgisayarda böyle bir şey var. Aynı ekran babamın bilgisayarında vardı.

Not: Arkadaşlar ben öğrenciyim. Bilgisayarım RAM'i 2 GB ama Windows 7 8 10 fark etmiyor. RAM'in 1, 5 GB bölümü illaki gidiyor. Ekran kartı çok fazla RAM'i çok az. 😖
Ben o yüzden EBA canlı derse girmek, internete girmek, bilgisayarın hızlı açılması, Office dosyalarını kasa kasa değil normal açması için koymak istiyorum. Zaten oyun oynamıyorum. Zevk duymuyorum. Size dediğim gibi şimdi bekliyorum. Eğer istediğin hızlı açılma, Office dosyalarını açabilmek, Google Chrome hızlı girebilmek için diyorum. Biliyor musunuz Chrome'a ne kadar sürede girdiğimi. 15 dk 2 GB RAM'dan kalan 0.4 veya 0.5 civarı dakikalarca ekranda bekliyorum. İşlemciden değil RAM'dan oluyor genelde. İşlemci 2.20 GHz hızda sürekli çalışıyor. İşlemci hızı olmasa RAM daha dakikalarca bekletir. :(

RAM ve SSD eklemesinin yanında bir de format atıp PCyi güzelce sıfırlamanızı öneririm, gereksiz bir sürü program ve dosya kalıntısı birikmiştir en son format atalı uzun süre olduysa.

Aynen en son 4 yıl önce Windows 10 formatı atmıştım. Bugüne kadar güncelleme yapa yapa artık fazla zorluk çekiyor. SSD ve RAM'a gerçekten artık ihtiyacım olduğunu anladım.

Bu nasıl olur 1 TB bunu ve bir de 8 GB Kingston RAM almayı düşünüyorum.

Bence alın hocam. Farkı görürsünüz. Ben Core 2 ve AMD Athlon X64 işlemcili sistemlerde bile SSD kullandım. Resmen canlandılar.

Ben bu bilgisayarla daha bir ömür sonuna kadar yanımda olmasını istiyorum. Yeni bilgisayarda alsam RAM ve SSD'den sonra sizle beraber bundan böyle Technopat'ta bilgisayarımın her doğum gününü kutlayacağım. :)
Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ediyorum. Madem olur diyorsunuz. Artık yöneticilerimiz konuyu sonlandırabilir. :)
Konu kilitlenebilir. Mikail Fidan
Bence alın hocam. Farkı görürsünüz. Ben Core 2 ve AMD Athlon X64 işlemcili sistemlerde bile SSD kullandım. Resmen canlandılar.

Kardeşim taktırdım. İşlemci darboğaz yapmadı. Çok rahat bir şekilde kullanıyorum artık laptopumu. - - - Mutlu son- - - :)

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı