Ses sisteminden gelen patlama sesleri - Cretaive SB Zx

Onboard karta takınca da yapıyor diyorsun. Ses sistemini başka evde dene, kasayı başka evde dene. Bir ihtimal çözüm bulabilirsin. Bu tarz seslerin açılıp kapanırken gelmesi gayet normal. Bilgisayarı uyku moduna alınca ses sistemin de o moda girmediği için doğal olarak oluşan bir problem biz buna peak diyoruz. Peak ses sürücülerinde hasara neden olur, bunu önlemek için de ses sistemini bilgisayar açıldıktan sonra açabilirsin. Ek olarak ses sisteminin sesini kısıp, ses kartının ana ses çıkışını tam açma ama %75 civarında yüksek kullan yani ses sistemi olabildiğince düşük volume de çalışsın. Bu da biraz yardım edebilir peak problemine.

Yanıt için teşekkürler. Anlaşıldığı kadarıyla bu gerçekten bir problem. Asus bu problemi Z97 anakartına küçük bir devre veya chip koyarak çözmüş. Bakınız:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Öğrenmek istediğim creative de bu ses kartlarına bu tarz bir chip veya yazılım desteği sunmuş mu? Sonuçta creative'nin üst düzel kartları. İnsan ister istemez bu tarz özellik vardır diye düşünüyor veya ayarı falan vardır. Creative de Logitech'e de mail attım ama henüz yanıt yok.
Ses kalitesine diyecek sözüm yok çok iyi ama bu tarz sorunlar olunca da insanın canı sıkılıyor abi.

Anakarttan denedim ve çok büyük bir oranda patlama sesleri kayboldu. Sorun ses kartında mı acaba? Eğer öyleyse hayal kırıklığına uğrayacağım. Çok beğenerek satın almıştım. Ayarı falan var mıdır?
Ses kartın gayet sağlam anakarttan o şekilde ses gelmemesinin sebebi kullanıdığın anakartta o patlama seslerinin oluşmaması için özel bir ufak elektronik devre kullanılıyor o yüzden ses kartında o devreden bulunmadığı için o şekilde patlaması normal.

Sorun ses kartında. Hoparlöre sesi veren ses kartı. Sürücü güncel mi? Bak bu incelemede 24:49'da bu konudan bahsediyoruz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Recep abi, sorun ses kartında derken ses kartı bozuk mu demek istemiştin. Yoksa? Ayrıca videoda Ali abinin de tanımlayamadığı ve benim de iki gündür çözmeye çalıştığım sorun genel bir sorun mudur? Genel bir sorunmuş gibi geldi bana. Çünkü Asus Z97 anakartına buna ilişkin ses kartı devresi koyduysa demek ki genel bir sorun! Anakart karşılaştırmasından da anlaşılacağına göre benim anakartta videoda bahsedilen (Unique de-pop circuit) özellik yok. Ses kartı anakart fiyatının hemen hemen iki katı ve creative'nin bu konuda bir çözüme gitmemiş olması gerçekten çok düşündürücü! Ne yapmalıyım ses kartını iade mi etmeliyim. Wİndows 8 almak istiyordum. Kartı vatandan almıştım. İade edip W8.1 mi alsam. Ne diyordunuz.

Benim anakart M5A97 R2.0 ve bu kartta Unique de-pop circuit özelliği yok.
Sorun elektriksel açılış ve kapanışta jaklara giden gelen elektrikle alakalı.

Ses kartın gayet sağlam anakarttan o şekilde ses gelmemesinin sebebi kullanıdığın anakartta o patlama seslerinin oluşmaması için özel bir ufak elektronik devre kullanılıyor o yüzden ses kartında o devreden bulunmadığı için o şekilde patlaması normal.

Sorun elektriksel açılış ve kapanışta jaklara giden gelen elektrikle alakalı.

Evet. Benim anakartta o özellik yok. Ok. Ama creative'de ses kartına o bahsettiğin devreden koyamaz mı? Üst seviye ses kartı yapıyorsun ama bu bahsettiğimiz genel bir soruna adam akıllı bir çözüm bulamıyorsun. Belki de vardır. Onu öğrenmemiz lazım. Belki de bu işi creative yazılımsal olarak çözmüştür bunu da bilmiyoruz. Mail attım ama yanıt şimdilik yok. Büyük bir ihtimalle bayramdan sonraya dönerler.

Asusun bu sorunu halletmiş AM3 anakartı var mı? Asus şart değil msi, gigabyte da olur.

Evet. Benim anakartta o özellik yok. Ok. Ama creative'de ses kartına o bahsettiğin devreden koyamaz mı? Üst seviye ses kartı yapıyorsun ama bu bahsettiğimiz genel bir soruna adam akıllı bir çözüm bulamıyorsun. Belki de vardır. Onu öğrenmemiz lazım. Belki de bu işi creative yazılımsal olarak çözmüştür bunu da bilmiyoruz. Mail attım ama yanıt şimdilik yok. Büyük bir ihtimalle bayramdan sonraya dönerler.

Asusun bu sorunu halletmiş AM3 anakartı var mı? Asus şart değil msi, gigabyte da olur.
Yazılımsal olarak o sorunun halledeceklerini sanmıyorum. Gerek duymamış olabilirler çokta önemli bişey değil önemli olan ses kalitesi.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı