Spora yeni başlayan kilolu biri için öneriler

Millerogness

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Kamu Sektörü
Arkadaşlar bir spor salonuna yazıldım, yarın kısmetse başlayacağım ama kafama takılan sorular var.
26 yaşımda kilolu biriyim ve çok uzun zamandır alkol & sigara problemim var. Doğal olarak vücut kendini bitirmiş durumda, 3 kat çıktığımda nefes nefese kalabiliyorum çoğu zaman. Gittiğim spor salonu çok profesyonel bir salon olmadığı için, oradaki arkadaşların da haliyle çok ilgili olacağını düşünmüyorum. Standart bir program verip, bunlarla başla diyeceği muhtemel. Bu şekilde programlar ile uğraşıp zorluğundan dolayı 2 hafta sonra soğumak istemiyorum.

Kısacası vücudumun açılması, kondisyon sağlamak için neler tavsiye edersiniz? Aklımda olan şey 30 dakika tempolu yürüyüş ve 30 dakika bisiklet ilk 15 gün. Sonrasında temel sıkılaştırma ve ağırlık egzersizlerine geçmek bu doğru olur mu? Değil ise bu konularda bilgisi olan arkadaşların beni aydınlatmasını bekliyorum.

:melek:

Kesinlikle diyetisyene gitmen lazım. Bende zamanında diyetisyene gitmemek gibi bir hata yaptım. Yağ yakayım derken kasları yakabilme ihtimalin yüksekmiş o yüzden diyetisyen sana en uygun yiyecekleri söyleyecektir.

Spor yaparken kendini hiç kasma. Ben ilk başladığımda yürüme bandında 2.5 hızında yürüyüş şeklinde gidiyordum 1 ay sonra 5.0 hızına yükseldim koşu temposunda yürüyüş demekti bu o alette. Ve 1,5 ay sonra ayaklarım kendini evden dışarı atmak istiyordu, yerimde duramıyordum sürekli gezmek hareket halinde olmak istiyordum. Üstelik ben 5 yıl boyunca evde oturup haftada 1 sadece markete gitme koşuluyla evden çıkardım. Ben yapabildiysem sen hayli hayli yaparsın. Ve kesinlikle sigara ve alkol türevi şeylerden uzak durmalısın.

3 ayda 30 kilo verdim ben gayet sağlıklı bir biçimde. Ve kesinlikle iradene sahip çıkmalısın. Ekmeği yavaş yavaş dilim dilim azaltmalısın birden azaltma.

Kilo verdikten sonra öyle bir özgüven geldi ki anlatamam. Normalde kızlarla konuşunca terden sırılsıklam olan ben o günden sonra kızlarla konuşmaya başladım sürekli. Şimdiden başarılar.

Öncelikle hiçbir şey için acele etme, sigara ve alkolden uzak dur. Sen spor salonuna gidince oradaki hoca sana muhtemelen full body programı verecektir. Öncesinde koşu bandı ve kondüsyon bisikleti yapmanı söyleyecektir. Zaten ilk başlayanlar için full body en iyi programlardan biridir, kaslarının alışması için. Bir de tabii ki beslenmene dikkat etmen lazım. Yüksek protein, düşük karbonhidrat olarak beslenmen lazım. Bir de azimli ol, unutma 3-5 ayda hemen kilo veremezsin ya da vücut yapamazsın. İstersen başarırsın, zamana bırak. Başarılar.

Kesinlikle diyetisyene gitmen lazım. Bende zamanında diyetisyene gitmemek gibi bir hata yaptım. Yağ yakayım derken kasları yakabilme ihtimalin yüksekmiş o yüzden diyetisyen sana en uygun yiyecekleri söyleyecektir.

Spor yaparken kendini hiç kasma. Ben ilk başladığımda yürüme bandında 2.5 hızında yürüyüş şeklinde gidiyordum 1 ay sonra 5.0 hızına yükseldim koşu temposunda yürüyüş demekti bu o alette. Ve 1,5 ay sonra ayaklarım kendini evden dışarı atmak istiyordu, yerimde duramıyordum sürekli gezmek hareket halinde olmak istiyordum. Üstelik ben 5 yıl boyunca evde oturup haftada 1 sadece markete gitme koşuluyla evden çıkardım. Ben yapabildiysem sen hayli hayli yaparsın. Ve kesinlikle sigara ve alkol türevi şeylerden uzak durmalısın.

3 ayda 30 kilo verdim ben gayet sağlıklı bir biçimde. Ve kesinlikle iradene sahip çıkmalısın. Ekmeği yavaş yavaş dilim dilim azaltmalısın birden azaltma.

Kilo verdikten sonra öyle bir özgüven geldi ki anlatamam. Normalde kızlarla konuşunca terden sırılsıklam olan ben o günden sonra kızlarla konuşmaya başladım sürekli. Şimdiden başarılar.
15 yaşında ve baya kilolu biriyim bende. Şu yaz tatilinde kilo vermek istiyorum ve tavsiyelerinize bende uyacağım lakin önereceğiniz bir diyetisyen var mıdır?

15 yaşında ve baya kilolu biriyim bende. Şu yaz tatilinde kilo vermek istiyorum ve tavsiyelerinize bende uyacağım lakin önereceğiniz bir diyetisyen var mıdır?

Hocam sana en iyi tavsiye ve yol gösterecek kişi bir diyetisyendir. Çünkü vücut ile alakalı bir durumda var. Ama sana tavsiyem çok klişe olacak ama yaşınında çok genç olması dolayısı ile basketbol oynaman. Ilk başlarda zorlanabilirsin veya sevmeyebilirsin ama kesinlikle bırakmayıp devam etmelisin basketbola. Yaşın çok genç şimdiden bol bol yiyip vücuduna gerekli besinleri al vücudunu vitaminsiz enerjisiz bırakma ama bol bol gez ve spor yap sürekli. Ne kadar kiloluda olsak vücudu spora alıştırırsak herşey çok daha basit olur ve vücut otomatikmen spor yapmaya hareket etmeye seni itecektir. Bende 21 yaşına kadar kiloluydum zamanı gelince verirsin o yüzden çok kafana takıp moralini bozma.

Arkadaşlar bir spor salonuna yazıldım, yarın kısmetse başlayacağım ama kafama takılan sorular var.
26 yaşımda kilolu biriyim ve çok uzun zamandır alkol & sigara problemim var. Doğal olarak vücut kendini bitirmiş durumda, 3 kat çıktığımda nefes nefese kalabiliyorum çoğu zaman. Gittiğim spor salonu çok profesyonel bir salon olmadığı için, oradaki arkadaşların da haliyle çok ilgili olacağını düşünmüyorum. Standart bir program verip, bunlarla başla diyeceği muhtemel. Bu şekilde programlar ile uğraşıp zorluğundan dolayı 2 hafta sonra soğumak istemiyorum.

Kısacası vücudumun açılması, kondisyon sağlamak için neler tavsiye edersiniz? Aklımda olan şey 30 dakika tempolu yürüyüş ve 30 dakika bisiklet ilk 15 gün. Sonrasında temel sıkılaştırma ve ağırlık egzersizlerine geçmek bu doğru olur mu? Değil ise bu konularda bilgisi olan arkadaşların beni aydınlatmasını bekliyorum.

Dostum senin durumundan geçmiş biri olarak yazıyorum. Tek uygulaman gereken şey, eve senin için çok zor olacak biliyorum en azından benim için olmuştu, spor salonunda ki hocana analizini yaptırıp ondan bir yemek programı alıp onu harfiyen uygulamak. Onun dışında yok işte günde 40 dakika koşmuşsun bilmem ne yapmışsın çok ta bir esprisi yok. Emin ol yemek ve uykunu düzene sokarsan istersen çık dışarı böyle 40 dakika nefes alıp ver yine kilo verirsin. Kısacası yemeğini içmeni düzene sokacaksın. Ve sporuna abartmadan devam edeceksin.

Nefes nefese kalma durumun büyük ihtimalle sigara kullanmandan dolayıdır. Buna kimsenin yapabileceği bir şey yok. Büyük ihtimalle çok sık kullanıyorsun. Kullanmayı bırakıp üstüne zaman koyman gerek.

Alkol kas gelişimini yavaşlatacaktır. Kilolarını rahatça versen bile alkol senin gün içinde parçaladığın kas kütlesini yenilemeni yavaşlatacak. Bu yüzden bir günde yaptığın sporun büyük bir kısmı boşa gidecek. Ve eğer uyku düzenin de iyi bir durumda değil ise bu durum senin kas yenilenmeni daha da çok yavaşlatacaktır.

Kalbini yorma!
20 kilo fazlam vardı spora giderken, iz bilmez hoca (herkes spor hocası kesiliyor!) ilk gün canıma okudu. 1 hafta kendime gelemedim. Daha sonra kendi programımı çıkarttım. Gün aşırı gittim spora ve ilk günkü idmanım sadece 20 dakika sürdü. 2. gidişimde yarım saat. Böyle böyle artırarak 2 hafta sonrasında kardiyo çalışmalarında nefesimin kesilmesi, çarpıntılarım bitti. Daha sonra %50 kardiyo %50 body building ile de 1-2 ay kadar çalıştım. Sonrasında ise keyif aldığım için ağırlık çalışmıştım. Ancak burada en önemli husus, diyetisyene danışmalısın. Sana bir beslenme programı oluşturmalı.
Ben spor ve beslenme düzenini tutturamadığımdan 96 kilodan 67 kiloya düşmüştüm. 78 kiloya çıkana kadar canım çıktı.

Kendinize özel bir program yaptırıp kardiyoyu spordan önce ve sonra da yapın.

Arkadașlar, konuyu kirletmek oluyorsa yeni konu açabilirim. Fakat önce buraya sorayım. 16 yașındayım ve 175 cm / 79 kiloyum. Ben de yazın bașlamayı düşünüyorum. Fakat metabolizmam yavaş çalışıyor. Nasıl kilo verebilirim ?

Yeni konular

Geri
Yukarı