Tek modül RAM mi, çift modül RAM mi daha iyi olur?

• Konuyu başlatan VIPER
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 34
  • Görüntüleme 42B
Dual channel boşuna yapılmamış değil mi? Aralarında performans farkı var. Testlere göz gezdirebilirsiniz. Sosyal'de mevcut.

Fark etmez diyen arkadaşlara küçük bir benzetme ile örnek vermek istiyorum.

Tek modul rami 1 kamyonet, Çift modul rami 2 kamyonet olarak hesaplayın. 1 Kamyonet max. 10 ton yük kaldırıyor. Taşınması gerekilen 8 tonluk malzeme var. 8 tonluk bir yükü tek kamyonetin mi taşıması daha kolay yoksa 2 kamyonete bölüp taşımak mı daha kolay ?

Dual channel yapılma mantığı, üretildiği dönemde bir üst modelinin bulunmamasıdır. Hocam siz o zaman 2 tane dual alın 2+2+2+2 8 GB yapın, nasıl olsa daha performanslı. Fiyat olarak da bakacak olursak zaten dual Ramler, tek ramlerin gerisindedir. Dual - single hiçbir fark yoktur. Iyi forumlar.

Tek modul rami 1 kamyonet, Çift modul rami 2 kamyonet olarak hesaplayın. 1 Kamyonet max. 10 ton yük kaldırıyor. Taşınması gerekilen 8 tonluk malzeme var. 8 tonluk bir yükü tek kamyonetin mi taşıması daha kolay yoksa 2 kamyonete bölüp taşımak mı daha kolay ?

Hocam burada elma armut değil, bilgisayar konuşuyoruz. Iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dual channel boşuna yapılmamış değil mi? Aralarında performans farkı var. Testlere göz gezdirebilirsiniz. Sosyal'de mevcut.

Katılıyorum her zaman dual kit ram destekliyorum.

Hocam burada elma armut değil, bilgisayar konuşuyoruz. Iyi forumlar.

Bu yorumuna gerçekten güldüm, mantık aramıyorum artık sende, teknoloji dünyasına mantık sığdaramayacak bir kapasitede isen, zaten yorum yapmana da gerek yok.

Çünkü tek modül RAM, tek kanal çalışır. Çift modül RAM ise çift kanal çalışır.
Bir araba alacaksın. Tek tekerleki mi alırsın çift çekerlekli mi? Çift tekerlek çekiş gücünü artırır ve yola daha iyi temas sağlar. İşlemci de tek RAM yerine çift RAM ile iletişim kurarak daha hızlı performans verir.

Dual Channel denir buna.

Ya da neyse ya, tek modül ram daha iyi zaten.. :) :) :)

Geri
Yukarı