Türki Cumhuriyetler'de yaşayan insanlar Türk olduklarını biliyorlar mı?

Durmazzali47

Decapat
Evet arkadaşlar türkistan'daki bağımsız devletlerde yaşayan Türk halkları, Türk olduklarının farkındalar mı? Yani bir Kazakistan türkü; bir türkmen, özbek, Türkiye'li ve Azerbaycan'lı ile aynı ırktan geldiğini biliyor mu, kabul ediyor mu, özümsüyor mu? İnternetteki röportajlara çokça denk gelmişsinizdir. Spiker "özünüzü Türk görüyor musunuz?" bir soru yöneltir ve maalesef cevaplarım 9/10'u "hayır kendimi kazak, kırgız, özbek, türkmen gibi hissediyorum kendimi Türk hissetmiyorum." diyorlar. Bu durum gerçekten de böyle mi?
Ruslar türkleri bölmek konusunda başarılı oldular mı?

Evet arkadaşlar türkistan'daki bağımsız devletlerde yaşayan Türk halkları, Türk olduklarının farkındalar mı? Yani bir Kazakistan türkü; bir türkmen, özbek, Türkiye'li ve Azerbaycan'lı ile aynı ırktan geldiğini biliyor mu, kabul ediyor mu, özümsüyor mu? İnternetteki röportajlara çokça denk gelmişsinizdir. Spiker "özünüzü Türk görüyor musunuz?" bir soru yöneltir ve maalesef cevaplarım 9/10'u "hayır kendimi kazak, kırgız, özbek, türkmen gibi hissediyorum kendimi Türk hissetmiyorum." diyorlar. Bu durum gerçekten de böyle mi?

Ben bu konuyu çıkar meselesi gibi düşünüyorum.

Ruslar Türkleri bölmek konusunda başarılı oldular mı?

Başarlı oldular evet.

Türkleri bölmek diye bir şey yok sizin dediğiniz ile Bir Almanın, Fransızlar, Hollandalılar, Danimarkalılar, İngilizler ve İtalyanlar Germen olduğunu biliyor mu demesi gibi bir şey. Ortak bir geçmişe sahip olmak bu kültürlerin ayrışamayacağı anlamına gelmiyor.
Verdiğiniz örnek, denk değil.
1- Bir Alman ve Fransız birbirini anlayamaz. Ama siz bir Kırım Tatarı, Uygur Türkü yahut Azerbaycanlı ile sabaha kadar sohbet edebilirsiniz. Türkmen ile anlaşabilir, Kazak Şivesini de 1 ay içerisinde kapabilirsiniz.

2- Saydığınız milletlerin birleşik bir ortak kültürel yapısı var mı? Sizin halk edebiyatınız bundan 200 yıl öncesine kadar tüm Türkistan'da vardı. Bir Fransız ve bir Danimarkalı bu kadar yakın mı? Asla.

Tarihimizi okumuyor musunuz? Türkler olarak sanki tarih boyunca hep birlik beraberlik içinde yaşamışız da, birileri gelip bizi bölmüş, bölmeye çalışmış, halen bölmeye çalışıyor düşüncesi hiçbir gerçeklikle örtüşmüyor.

Dünyadaki bütün Türkleri bir araya getirseler tek devlet yapsalar 10 yıl geçmeden 10 tane farklı devlet ortaya çıkmazsa ben de birşey bilmiyorum :)

@Blackrawen Ha bu arada Zeki Velidi Togan gibi Sadri Maksudi Arsal gibi Başkurtundan, Tatarına pek çok Türk, Atatürk zamanında ülkemize gelerek Türklük bilinci oluşturmak için çabalamıştır. Çünkü o zamanlar o halklar Türk olduklarını biliyorlardı.

Tarihimizi okumuyor musunuz? Türkler olarak sanki tarih boyunca hep birlik beraberlik içinde yaşamışız da, birileri gelip bizi bölmüş, bölmeye çalışmış, halen bölmeye çalışıyor düşüncesi hiçbir gerçeklikle örtüşmüyor.

Dünyadaki bütün Türkleri bir araya getirseler tek devlet yapsalar 10 yıl geçmeden 10 tane farklı devlet ortaya çıkmazsa ben de birşey bilmiyorum :)
Ben burada Turancılık yapmıyorum. Bir bilinç sorgulaması yapıyorum.

Zamanında sarıkamış harekatı başarılı olsaydı daha farklı olurdu. Kendimce düşücem daha sıcak hava koşulları, askerlerin donarak ölüm riskini azaltabilir ve lojistik destek için daha uygun şartlar sağlayabilirdi. Bu durum, Osmanlı kuvvetlerinin hareket kabiliyetini ve genel dayanıklılığını artırarak operasyonun başarı şansını yükseltebilirdi.Bununla birlikte, Sarıkamış Harekatı’nın başarısızlığında stratejik planlama, yetersiz istihbarat, hızlı ve etkili bir şekilde karar alınamaması gibi birçok faktör rol oynamıştı. Yani o dönemde 90 bin asker o coğrafyaya girseydi şuan belki Türk birliği bile kurulmuş olabilirdi.

@Blackrawen Ha bu arada Zeki Velidi Togan gibi Sadri Maksudi Arsal gibi Başkurtundan, Tatarına pek çok Türk, Atatürk zamanında ülkemize gelerek Türklük bilinci oluşturmak için çabalamıştır. Çünkü o zamanlar o halklar Türk olduklarını biliyorlardı.

Ben burada Turancılık yapmıyorum. Bir bilinç sorgulaması yapıyorum.

Size Turancılık yapıyorsunuz demedim, bir araya getirildikleri takdirde hızlıca birbirine girme, bölünme ve ayrışma potansiyeli olan insanların kendilerini nasıl tanımladıklarının hiçbir önemi yoktur, ister kendilerini Türk olarak adlandırsınlar ister adlandırmasınlar anlamsız bir tartışma, ben de bunu anlatmaya çalışıyorum.

Size Turancılık yapıyorsunuz demedim, bir araya getirildikleri takdirde hızlıca birbirine girme, bölünme ve ayrışma potansiyeli olan insanların kendilerini nasıl tanımladıklarının hiçbir önemi yoktur, ister kendilerini Türk olarak adlandırsınlar ister adlandırmasınlar anlamsız bir tartışma, ben de bunu anlatmaya çalışıyorum.
Tek bir devlet olurlar mı diye sormadım. Tüm Türkler Türk olduklarının bilincinde olsa zaten tek bir Devlet olmaya gerek de yok. Buradaki mesele bir kültür meselesidir. Yüzyıllar boyunca tarihe yön vermiş bir millet kendi benliğini unuttu mu? Unutmadı mı? Bunu araştırıyorum. Avusturya ve Almanya bir araya geliyor mu? Gelmiyor. Ama ikisi de Alman mı? Evet. Bu bilince sahipler.

Geri
Yukarı