Anasayfa Makale Rehber: Sistem Toplama Sonrasında Neler Yapılır?

Rehber: Sistem Toplama Sonrasında Neler Yapılır?

Sistem toplamadan sonra sırada ne var? Tabii ki sistemi yüksek performansla kullanmak için ön hazırlıklar. Rehberimizde “Yeni bir PC topladım, neler yapmam gerekiyor?” sorusunu yanıtlıyoruz…

Masaüstü bilgisayarınızı kendiniz toplamak hem zevkli, hem de öğreticidir. Bilgisayarınızı daha yakından tanır ve olası sorunları rahatlıkla çözebilirsiniz. Peki sistem toplama sonrası neler yapılmalı?

Öncelikle kendinizi bir tebrik edin, mümkünse bir arkadaşınızla karşılıklı tebrikleşin. Ardından usülen bir çay içilir. Kimisi kahve de tercih edebilir, isteğe bağlıdır. Ancak önemli olan bu anın bir tadını çıkartmak ve mutlu olmaktır.

Ardından sistemin iyi çalışması için gereken temel bazı güncelleme ve kontrolleri bu rehberde görerek uygulayabilir, bağlantıları takip ederek eksik bilgileriniz varsa tamamlayabilirsiniz. Daha sistemi toplamadım? Diyenler için hem her ay güncellediğimiz, her bütçeye göre Technopat Sistem Tavsiyeleri var. Bu rehberdeki sistemi sorarsanız da kendisi Yeni Technopat Test ve Oyun Sistemi… Bağlantıda parçaları, fiyatlarını ve nasıl topladığımızı okuyabilir ve izleyebilirsiniz.

00:05 – Kullanıcılar neyi merak ediyor?
00:17 – BIOS güncellemesi.
Ayrıca Adım Adım MSI Z370 BIOS Güncelleme Rehberi…
Daha eski sistemler için ya da genel olarak aynı konuda daha eski bir rehberimiz: MSI M-Flash BIOS Güncelleme Rehberi…
01:07 – RAM frekanslarını yükseltiyoruz.
Ayrıca ek ve farklı tarihlerdeki rehberlerimiz:
XMP nedir, nasıl yapılır?
AMD Ryzen RAM Frekansı Yükseltme Rehberi …
Bellek Hızı Arttırma Rehberi…
Bellek Frekansı Yükseltme Rehberi…
01:46 – Windows 10 Kurulumu rehberleri:
Windows 10 İndirme Rehberi…
UEFI Windows 10 Kurulum USB’si Hazırlama…
UEFI Windows 10 Kurulum Rehberi…
02:15 – Boot Menüsü Kısayol Tuşları Veritabanı…
02:50 – UEFI kurulum.
Ayrıca isterseniz:
UEFI Windows Sistemlerde Boot Logosu Değişimi…
04:17 – Ağa bağlanmalı mı?
04:45 – Çevrimdışı hesap.
05:25 – Windows Güncelleştirme işlemi.
06:20 – Kurulmamış donanım aygıtlarını kontrol ediyor ve eksik sürücüleri tamamlıyoruz.
Donanım kimliğini sizi sorulduğunda buradan öğrenip bizimle konuda paylaşabilirsiniz.
07:25 – Nvidia GeForce sürücüsünün indirilmesi.
Sorun çıkarten sürücü olursa bu rehberimizden de yararlanabilirsiniz: INF sürücü kurma rehberi…
08:05 – Sürücüler tamam, güncellemeler tamam, kalanlar isteğe bağlı.

Neden bu kadar çok rehber var? Bazı konuları sistemi farklı olan ya da ilk rehberde anlamayan kullanıcılar için farklı tarihlerde, farklı sistemler üzerinde, değişik şekillerde de anlattık. Yine de merak ettiğiniz, anlamadığınız her detayı ve konuyu bizlere sorun. Yeni rehberler ve yanıtlar ile devam edeceğiz.

Bu rehberdekilerin ötesinde ek olarak yaptığınız işlemler varsa da lütfen bizlerle yorumlarda paylaşın. Bunların haricindeki konu dışı ya da sistem özelinde sorunlar, sorular için platformumuz: Technopat Sosyal…

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.