Özel Sıvı Soğutma Sistemi Toplama Rehberi

In Video by Çağan Çelik2 Comments

Kendi özel sıvı soğutmalı sisteminizi toplamak için bilmeniz gerekenler bu rehberimizde.

Yüzdük yüzdük kuyruğa geldik. Özel sıvı soğutma serimizi nihayet finale ulaştırdık. Videomuzda özel sıvı soğutma sistemi toplarken başımızdan geçenleri görebilirsiniz. Sistem bileşenlerimizle başlayalım.

Ayrıntılı sistem bileşenleri:

 • Intel i7 6700K i5 6600K
 • ASUS ROG Maximus VIII Formula Z170 anakart
 • Kingston HyperX 2x8GB 3000Mhz bellek
 • Kingston HyperX M.2 NVMe SSD 240GB
 • Nvidia Founders Edition GTX1080
 • Cooler Master MasterPower Lite 700W
 • Cooler Master MasterCase Maker 5T
 • Cooler Master Air Balance RGB 3’lü fan seti
 • EK DDC 3.2 pompa
 • EK Supremacy EVO CPU bloğu
 • EK FC-1080-GTX ekran kartı bloğu
 • 2X EK Coolstrem PE 240 radyatör
 • 2x EK Vardar 12cm fan
 • Bitspower Silver Shining ID 3/8, OD 1/2 rakorlar
 • Bitspower DDC için pompa soğutucu
 • Bitspower Premium Magic Cube DDC MOD TOP
 • Bitspower DDC TOP Upgrade Kit 80 rezervuar
 • Cooler Master VGA Vertical Card Holder Riser Kart

Bu sistemde ekran kartını, işlemciyi ve anakartın voltaj regülasyon modüillerini (VRM) sıvı soğutma ile soğutacağız. Seçtiğimiz anakartın VRM ısı dağıtıcısı bir sıvı soğutma bloğu şeklinde. İstenirse pasif soğutucu olarak da kullanılabiliyor tabi ki.

Kasamızın önüne 240 mm’lik radyatör takıp, 2 adet EK Vardar fanları dışarıdaki serin havayı radyatörlere üfleyecek şekilde konumlandırdık.

Ardından diğer 240’lık radyatörü kasanın üst kısmına takıp 2 adet Cooler Master Masterfan Air Balance RGB fanların kasa içindeki ılık havayı radyatörlere üfleyerek dışarı atmasını sağladık. Cooler Master’ın 3’lü fan setinden çıkan diğer Air Balance fanı da egzoz fanı olarak kullandık.

Pompa ve rezervuar kombosunu 120mm’lık fan deliklerine monte etmenizi sağlayan montaj aparatı ile kasanın önündeki radyatöre taktık. Sıvının akış sıralaması şöyle oldu; Pompa & rezervuar> ekran kartı bloğu> anakart VRM bloğu> işlemci bloğu> üst radyatör> ön radyatör>pompa & rezervuar.

Sıralamanın soğutma performansına pek bir etkisi yok, siz kendi sisteminizde istediğiniz sırayı izleyebilirsiniz.

Sorunlar, sorunlar…

Sistemimizi toplarken pek çok problemle karşılaştık. Bunlardan ilki pompa montaj aparatının elimizdeki sistemle uyumsuz olmasıydı. Uygun aparatı sipariş edip takarak bunu hemen çözdük.

İkinci problem işlemciyi jiletle delidlerken PCB’sine trace atmamız ve çalışmaz hale getirmemiz oldu. Çözüm olarak elimizdeki 6600K’yı sisteme taktık.

Sonrasında 24 saatlik sızdırma testine bıraktık. Test sonucunda anakartın VRM bloğundan işlemci bloğuna gelen borunun kıvrıldığını gördük.

Bunun sebebi boruların malzemesinin ince ve çapının dar olmasıydı. Biraz daha etli ve çapı büyük bir boru tercih edilseydi kıvrılmalara karşı daha dayanıklı olabilirdi. Sistem bileşenleri ben Technopat’ta çalışmaya başlamadan 1 yıl önce başkaları tarafından belirlenmiş. Parçaları belirleyenin kafasında daha farklı bir montaj fikri vardı herhalde. Ben elimden geldiğince minimum uğraş ve masrafla eldeki parçalarla sistemi çalışır hale getirmeye çalıştım.

Kıvrılan boruyu Primochill’in Anti Kink Coil (kıvrılma engelleyici yay) satın alıp borulara takarak çözdük. Bunu borulara takmak için sistemi tahliye etmek gerekmiyor.

Ve sorunları çözüp herşeyi tam takır çalıştırdıktan sonra testlerimizi gerçekleştirdik.

15 dakika boyunca çalıştırdığımız AIDA64 sistem kararlılık testi (CPU, FPU, CACHE, MEMORY) sonucunda işlemci sıcaklığı maksimum 45 dereceye çıktı.

Yine 15 dakika çalıştırdığımız Unigine Valley testi sonucunda GTX1080 maksimum 44 derece sıcaklığa ulaştı. Founders Edition soğutucuların 80 derecelere gördüğünü düşündüğünüzde neredeyse 40 derece bir düşüşten söz ediyoruz.

Sonuç

Özel Sıvı soğutma sistemimiz hem görünüş hem performans bakımından istediğimiz seviyeye ulaştı diyebiliriz. Umarız bu rehberimiz özel sıvı soğutma rehberi toplamak isteyen sizlere faydalı olabilmiştir.

Her zaman Technopat Sosyal üzerinde konu açabilir, bize özel sıvı soğutma sistemleri ile ilgili soru sorabilirsiniz. Bu bölümümüze tıklayıp ulaşabilirsiniz: Overclock ve Soğutma

 1. Özel Sıvı Soğutma Rehberine Giriş #1: Sıvı Soğutma Blokları – Technopat
 2. Özel Sıvı Soğutma Rehberi #2 – Pompalar – Technopat
 3. Özel Sıvı Soğutma Rehberi #3 – Soğutma Sıvıları – Technopat
 4. Özel Sıvı Soğutma Rehberi #4 – Radyatörler – Technopat
 5. Özel Sıvı Soğutma Sistemi Rehberi #5 Fanlar – Technopat
 6. Özel Sıvı Soğutma Sistemi Rehberi #6 Ekran Kartı Sıvı Soğutma Bloğu Montaj Rehberi – – Technopat
 7. Özel Sıvı Soğutma Sistemi Rehberi #7 – Sıvı Soğutma Bloğu Bakım ve Temizliği -Technopat
 8. Özel Sıvı Soğutma Sistemi Rehberi #8 – Özel Sıvı Soğutmalı Sistem Toplama Rehberi – Technopat