0,75 kablo ile kaç amper çekilir?

poyraztry

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, 10 metre LED'i 12.5 amper trafoya bağlarken ve köşelere ek olarak 0,75 kablo kullanmak istiyorum. Sizce sorun olur mu? Sistem hesaplamama göre 130W üstü. Kablonun fotoğraflarını bırakıyorum saf bakır bir kablo.

Dosya Ekleri

• IMG_20240412_182718.jpg
    IMG_20240412_182718.jpg
    20,1 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20240412_182710.jpg
    IMG_20240412_182710.jpg
    21,7 KB · Görüntüleme: 31
Şerit LED urunlerin içersinde kullanılan iletim malzemesi çok kaliteli ve kalın olmadigi için 5 metreden sonra voltaj düşmeye başlıyor. O yüzden 5 metre aralikla beslemenizi öneririm.

Elindeki kablonun izolasyonuna ben çok güvenmezdim 10adan fazla taşıtmazdım. Isınıp erimeye çok müsait ve yumuşak duruyor.
Trafonun çıkışı kaç volt? LED'ler paralel mi yoksa seri mi bağlı?
LED'ler çeşit çeşit. Kimi 5'erli gruplu ve gruplar paralel, kimi taş dirençli, çipli denileni var...
Malzemenin teknik detayı var mı? Daha iyi yardımcı olabiliriz.
Trafo dediğin adaptör mü? Smps mi?

1712947067031.png

Elindeki kablonun izolasyonuna ben çok güvenmezdim 10adan fazla taşıtmazdım. Isınıp erimeye çok müsait ve yumuşak duruyor.
Trafonun çıkışı kaç volt? LED'ler paralel mi yoksa seri mi bağlı?
LED'ler çeşit çeşit. Kimi 5'erli gruplu ve gruplar paralel, kimi taş dirençli, çipli denileni var...
Malzemenin teknik detayı var mı? Daha iyi yardımcı olabiliriz.
Trafo dediğin adaptör mü? Smps mi?

Eki Görüntüle 2166596

LED trafosu 12,5 amper 150W Ultra Slim şerit LED trafosu CT-2675
LED'i de bu şekil 5+5 metre olacak şekilde aldım açıklaması buydu.
Fotoğraftaki+ ve -den direkt giriş yapıp tek beseleme yapacağım sadece 5 metre ile 5 metreyi birleştirirken lehim ile ek yapacağım tek giriş şekilde olacak sistem.
Sizin bu sistem için önerdiğiniz kablo nedir?
  • 5050 double PCB 3 çipli 3 dirençli şerit LED. Metrede 60 LED toplamda 300 LED bulunur. LED'leri her 3 LED'de (5 cm) bir kesebilirsiniz. Şerit LED'ler 12v trafo ile çalışır. Şerit LED'lerin 1 metresi 14.4W güç çeker. LED'lerin arkasında çift taraflı bant bulunur.
  • Yani 10 metrede 144W yapıyor.

Dosya Ekleri

• 1712949403077.png
    1712949403077.png
    380,7 KB · Görüntüleme: 10
Güç kaynağı ve yükünüz neredeyse kafa kafaya. Böyle durumlarda ben her zaman en az 1.25 kat büyük güç kaynağı tercih ediyorum. LED ısındıkça daha çok akım geçirmeye başlıyor.

Pikaçu'nun yorumu çok değerli deneyimden şeritteki iletkenin çok kötü olduğunu söylemiş.

Eğer 10M bir fiil gitmeyecek bu bir halka gibi kendi üstüne kapanacaksa (ya da kare, dikdörtgen) Max uzaklık 5 mt ye düşüyor. Bu durumda pikaçunun dediğine göre tek noktadan besleyebilirsin.

Ancak yine de o kabloya güvenmezdim. Genelde ses sistemlerinde kullanılan bir kablo gibi geldi bana.

Güç kaynağı ve yükünüz neredeyse kafa kafaya. Böyle durumlarda ben her zaman en az 1.25 kat büyük güç kaynağı tercih ediyorum. LED ısındıkça daha çok akım geçirmeye başlıyor.

Pikaçu'nun yorumu çok değerli deneyimden şeritteki iletkenin çok kötü olduğunu söylemiş.

Eğer 10M bir fiil gitmeyecek bu bir halka gibi kendi üstüne kapanacaksa (ya da kare, dikdörtgen) Max uzaklık 5 mt ye düşüyor. Bu durumda pikaçunun dediğine göre tek noktadan besleyebilirsin.

Ancak yine de o kabloya güvenmezdim. Genelde ses sistemlerinde kullanılan bir kablo gibi geldi bana.

Kare şekilde çekilecek görüntü kirliliği oluşturucağı için paralel bağlantı yapamam tek giriş yapacağım köşeleri dönerken kablo ile kesip ek yapmayı düşünüyordum vazmı geçsem diye düşündürmedi degil.

Kare şekilde çekilecek görüntü kirliliği oluşturucağı için paralel bağlantı yapamam tek giriş yapacağım köşeleri dönerken kablo ile kesip ek yapmayı düşünüyordum vazmı geçsem diye düşündürmedi degil.
Başlangıç yeri ile bitişi birleşip, bu birleşim noktasından besleyeceksen bence sorun olmayacaktır. 10m değil 5m olacak uzaklık gerilim düşümü 5m ile aşağı yukarı aynı olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı