1.0 Turbo Motor vs 1.4 Motor

Türkiye'de bazı modellerde Turbo araç almak büyük kumar, bazı markalarda da 2-3 yıllık bir göze alınacak risk olabilir. Mesela Leon gibi bir aracı 5 yaşında Turbo motorlu alırsan büyük ihtimalle yakın zamanda Turbo'suna 10-15 bin TL arası bir para sıkışacaktır. :D

Hocam çok haklısınız araştırmamla birlikte mesela örnek vereyim kronik arızası olan araçlardan bir tanesi cla 180 Turbo'su arızalanan onlarca insan var.
Peki sana samimi şekilde bunlara kaç kişinin dikkat ettiğini sorsam? Türkiye'de eğer araştırmayı seven bir insan değilseniz genelde araba bilginiz sahip olduğunuz motor hacmiyle sınırlı kalıyor. Atmosferik ve Turbo ayrımını bilmeyip de trafikte yıllarını harcayan insanlar olduğunu kanıtlayamam ama yemin edebilirim.

Benim için ilk kalkışta 2-3 dakika rölantide beklemek, 30 dakikadan fazla araba kullandıktan sonra da 2-3 dakika stop öncesi rölantide beklemek sorun değil ama bunu yapmayan binlerce Turbo kullanıcısı var. Turbo bakımından haberdar olmayan binlercesini katmıyorum bak. Sonra araba bir yere kadar dayanıyor ve en sonunda Turbo yamuluyor.

Bizim vatandaş hacme bakar, Km'de ne kadar yaktığına bakar, bakım giderine, bir de vergiye bakar. Ondan sonrası mühim değildir.

Ben bunu turbosuz aracımda da yapıyorum az yakması vsden dolayı sadece turbolulara özel yapılmaması lazım.

@Ercan OZAN Baktım konu iyice sapmış, saptırdığı konu üzerinden bir şey öğrensin de boşa sapmasın dedim.

Türkiye'de bazı modellerde turbo araç almak büyük kumar, bazı markalarda da 2-3 yıllık bir göze alınacak risk olabilir. Mesela Leon gibi bir aracı 5 yaşında turbo motorlu alırsan büyük ihtimalle yakın zamanda turbosuna 10-15 bin TL arası bir para sıkışacaktır. :D
Yine de boşa sapmış gibi görünüyor. Hem öyle olsaydı EDS cezası yerdi.

Evet, gençlerin kullandığı ve tork'lu araba diye sürekli birilerini geçme isteği olduğu için, bizim gibi yeri geldiğinde veya arada keyif amaçlı gaza basan kullanıcıların turbo sağlıkları ile bir olmayacaktır.

Edit: Şair burada ne anlatmak istemiştir? Yukarıda belirttim. @Talha murat

Yine de boşa sapmış gibi görünüyor. Hem öyle olsaydı EDS cezası yerdi.

Evet, gençlerin kullandığı ve Tork'lu araba diye sürekli birilerini geçme isteği olduğu için, bizim gibi yeri geldiğinde veya arada keyif amaçlı gaza basan kullanıcıların Turbo sağlıkları ile bir olmayacaktır.

Edit: Şair burada ne anlatmak istemiştir? Yukarıda belirttim. @Talha murat

Peki anladım anlayacağımı merak etmeyin :)

Rölantide daha sessiz çalışsa keşke. Geçen yaz forumdaki eski yöneticilerden biriyle görüştüğümde motoru dizel zannetti. :D dizel gibi değil, hoş bir mekanik notası var ama bence de biraz fazla sesli rölantide.

Bizde 1.5tsi var ancak dizel Corolla'dan geçince bayağı bir fark etti ancak başka benzinli araçla karşılaştırmadım ses açısından.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı