-1.00 göz bozukluğu düzelir mi?

Makaleler
15
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
--[Ekran Kartı]: GIGABYTE Radeon RX 6600 EAGLE 8 GB
--[İşlemci]: AMD Ryzen 5500
--[RAM]: GoodRam 8GB IRDM PRO 3600MHz CL18 DDR4 [2x8]
--[Anakart]: GIGABYTE B450M K
--[NVMe SSD] Kingston NV2 1 TB

--[Monitör] Gigabyte G24F-2
--[Klavye-Mouse] Logitech MK120
--[Kulaklık] Corsair HS50 Pro

_
Meslek
Öğrenci
Merhaba, sağ gözüm -1.00, sol gözüm ise -0.50 çıktı. Daha önce doktora gitmiştim, bana gözümün numaralı ile numarasız arasında olduğunu söyledi (gösterdiği tüm harfleri okuyabildim). Bu yüzden gözlük almadım. Bunun genetik olduğunu düşünmüyorum, geçen yıl liseden mezun oldum ve üniversite için mezuna kaldım. Dershaneye gitmediğim için evde çalışıyorum ve ekrana çok fazla bakıyorum. Sorunun artmaması için azaltmaya başladım

-1.00 olan gözüm zamanla -0.50'ye düşebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Gözlük işi daha kötü hale getirir gibi görünüyor. Şimdilik telefona bakmayı azaltmayı deneyeceğim.

Ben de bu durumu çok merak ediyorum bilen var ise lütfen cevaplayabir mi? Göz doktorları muayene sonrası gözlük verdiklerinde gözlüğe bağımlı mı kalıyoruz? Neden gözlük işi daha kötü hale getirir gibi cümle kurduğunu çok merak ediyorum hep ben de duyuyorum çevreden etraftan gözlük takılmadan önce azıcık görme yetin var ise gözlük taktiktan sonra çıkartınca görme yetin kayboluyor veya azalıyor gibi söylemler...
Hocam bilimsel tarafını bilmiyorum ama 2 sene gözlük kullandım numaram 1.5 civarı arttı her iki gözdede daha sonra 2 sene çok gerekli olmadıkça( sinemada film izlerken veya okulda tahtaya bakarken gibi) takmadım ve sadece 0.25 arttı.

Gelen cevaplara çok şaşırdım. Örneğin astigmat olup da geçeni varmış... Astigmat fiziksel bir kusurdur arkadaşlar nasıl geçsin? Lazer falan olmadıkça göz numaran asla azalmaz. Gözlüğünü kullanmaya bak, ekranlara bakarken 20-30 dakikada bir kalkıp dışarıda uzak bir yerlere bakmaya çalış. Bunlar senin numaranı sabit tutmaya yarayacaktır. Göz sorunu diye bir şey kalmadı artık. Lazer tedaviler var ve fiyatları da dönem dönem çok uygun oluyor. Burun ameliyatı gibi düşünme, üstünü bile çıkarmıyorsun 5 dakikada hallediyorlar. 1 ay sonra da gözün tamamen eski haline dönüyor. Ekleme olarak bu tip düşük derecelerdeki göz bozulmalarında gözlüğü her zaman kullanma. Örneğin bilgisayara bakarken ya da okulda tahtaya bakarken gibi durumlarda kullanman daha iyi olabilir çünkü göz bir yerden sonra kusursuzluğa alışıyor ve gözlüğü çıkarınca başın dönmeye, daha kötü görmeye başlıyorsun. Bu geçici bir şey tabii. 4 yıl önce 0.75 miyop 0.50 astigmat dendi bana. 4 yıldır da gözlüğü bu şekilde kullanıyorum ve derecem halen aynı.

Göz çizdirme olmayabilir. 2-2.5 üstünü yapıyorlar. Önemli olan göz gelişimini tamamlaması lazım bu da 22-23 yaşa denk geliyor. Ekrana bakmak göz bozukluğu yapmaz. Şehir efsanesidir bu. Ama ekrana uzun süre bakmak göz kapağının kırpma sayısı azalacağı için göz kuruluğu yapar. Göz numarası zamanla düşmez. Ya aynı numarada kalır ya da daha da artar.

5. Sınıftayken benim de -0.50 ile başladı. Şuanda üniversitedeyim -1.75 numara . 2-3 yıldır sabit duruyor. Sınava çalışırken saatlerce ekrana bakmama rağmen artmadı. Göz ve kafa yapısı gelişimini tamamladıysa ya sabitleniyor ya da ilerlemesi azalıyor. Ama ben numaraların düştüğünü duymadım.

12 yaşında gözlük takmaya başladım sol gözüm 0,75 , sağ 1,25 miyop (+ mı - mi hatırlamıyorum) 13 yaşındayım şuan aynı 1 yıl geçti ama 3-4 yıl geçse artardı bence.

2 yıl önce 1.5 olan göz derecem ile 2 yıldır ekrana uzun saatler bakıyorum ve artma söz konusu değil. Tabii gözlüğüm var ve düşmesi de söz konusu olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı