1.000 TL üzeri telefon almanın mantığı

• Konuyu başlatan Ssercanbor
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 37
  • Görüntüleme 3B
S

Ssercanbor

Ziyaretçi
Teknoloji iyice abartıldı ya.. Önceden böyle miydi? Yani arasın, mesaj atarsın, sosyal ağları kullanırsın, fotoğraf çekersin.. Gidip de çok lüks 1.000 TL üzeri telefon almanın mantığını ben hala anlayamıyorum. Cem Yılmaz diyor ki ; Adamın elinde uzaya çıkacak teknoloji var daha fotoğraf çekemiyor. O türden yani.. Teknoloji manyağı olmuşuz. ALLAH sonumuzu hayır etsin.

1000TL üzeri telefon almakta mantığa aykırı bir durum yok, 7/24 kullanacağımız bir alet tercih ederken üst donanıma sahip bir model tercih etmek fiyat/performans açısından mantıklı bir davranış bile sayılır, yeni piyasaya sürülmüş uçuk fiyatlı amiral modellerden bahsetmiyorum elbette bunu söylerken. Hatta ben de çok yakın zamanda 1,5K üzeri bir akıllı telefon alacağım kendime.

Olay tamamen tüketim çılgınlığı ile alakalı, bilinç ile alakalı. Yazılımcı olma yolunda ilerlediğim için daha iyi anlıyorum ki ; Firmaların ellerinde bulunan teknolojinin %40'ını dahi kullanmamasının yanında sunulan yazılımların uzun süreler sorunsuz çalışabilecek nitelikte olmaması da söz konusu.
Hepsi kasıtlı olarak birkaç ay sonra yavaşlatılmaya başlanıyor, en son gelen güncellemelerde bile inanın durum bu şekilde. Olayın yazılım tarafındaki firmalar tamamiyle sizi yeni ürüne yönlendirecek yazılımlar piyasaya sürüyor, 2 gün sonra desteği kesip kaderine terk ediyorlar. Çünkü o telefon yavaşlamazsa yenisini satamazlar sana. O telefonun arayüzü donmazsa, takılmazsa sana yenisini kolay kolay satamazlar :)

İnsanlar gıybet olsun diye sonundaki rakamı büyük olan modellere para akıtmaya başladılar. Pahalı telefon alınır, kesinlikle alınır. Iphone 6 alınır, Iphone 7 alınır, alınmaz demiyorum. Ama telefonu ilk aldığınızdaki performansı 2 sene sonra yok olmaya başladı diye de lütfen satıp üst modelini alma yollarına gitmeyin.

Android telefonumda bile Custom yazılımlar kullanıyorum, LG G2 deyip kötülediğiniz telefon 2013 sonlarından taaa bu yana kadar kamerası hariç her ihtiyacımı karşılıyor. Telefonu da değiştiriyor olma sebebim 50 sefer yere düşürüp haşat etmem, 3 sefer ekranını değiştirmiş olmam ve son taktığım çakma ekrandan memnun kalmamam. Custom yazılım ile halen daha tek bir takılma olmadan her işimi halledebiliyorum. Bunu da anneme vereceğim açıkçası, o da bir 5 sene kadar son derece memnun şekilde kullanacaktır eminim.

Bu yüzden pahalı telefon satın almakta yanlış bir durum yok, yanlış olan durum firmaların istediği gibi hareket etmemiz, birilerinin kuklası haline gelmemiz.

Teknoloji iyice abartıldı ya.. Önceden böyle miydi? Yani arasın, mesaj atarsın, sosyal ağları kullanırsın, fotoğraf çekersin.. Gidip de çok lüks 1.000 TL üzeri telefon almanın mantığını ben hala anlayamıyorum. Cem Yılmaz diyor ki ; Adamın elinde uzaya çıkacak teknoloji var daha fotoğraf çekemiyor. O türden yani.. Teknoloji manyağı olmuşuz. ALLAH sonumuzu hayır etsin.
Mantığı var, ama kullanacak kişiye göre değişir.

Mesela ben öğrenciyim, ve 900 TL'lik bir telefon işimi görüyor.

Ama dediğiniz doğru, teknoloji manyağı olmuşuz, hayırlısı olsun. (y)

Son düzenleme:
Eğer bir orta halli biriysen veya öğrenciysen bir telefona 3000-4000Tl vermek yanlıştır. Ancak bir iş adamı gibi birisi isen sürekli telefon ile uğraşıyorsan Note 7 gibi bir cihaza o fiyatı vermek gayet mantıklı.

Telefon seçimi kullanıcının maddi durumuna ve telefondan beklentilerine göre değişir. Bir telefona da 2000 TL üstü vermek bana doğru gelmiyor.
Ben de isterim İ Phone 7'dim olsun ama, insan bir noktada durup ''Verdiğim paranın ne kadarı bana dönecek'' diye düşünüyor.

Üstelik belirttiğim gibi, öğrenci adamız, önümüz LYS - YGS...

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı