1.5 senedir formatlanmayan laptopa format atılmalı mı?

halimoo

Decapat
Daha fazla  
Yaklaşık 1.5 senedir laptopuma format atmadım ama bir yavaşlama vs. de hissetmiyorum. Yine de format atmak gerekir mi yoksa yavaşlama vs. hissedene kadar atma mı dersiniz?

Yaklaşık 1.5 senedir laptopuma format atmadım ama bir yavaşlama vs. de hissetmiyorum. Yine de format atmak gerekir mi yoksa yavaşlama vs. hissedene kadar atma mı dersiniz?
Programlar hata vermeye başlayana kadar yeniden Windows kurmak gerekmez.
Zaten Windows 7'den beri işletim sistemleri kararlı çalışıyorlar, çökme ender oluyor.

Eğer SSD değil de HDD ile yavaşlama varsa Windows'un Disk Birleştirici diye bir aracı vardır.
Önce artık kullanılmayan program/oyun gibi diskte yer kaplayanlar silinir, sonra bu birleştirme işi yapılır. Diskin büyüklüğüne göre 3-4 saat sürebilir.
Bu işlem HDD ile sonradan oluşan yavaşlığı da ortadan kaldırır. SSD için birleştirme gerekmez.

Bir sıkıntı yoksa ve güncel sürüm Windows kullanıyorsanız, güncellemeler yaparken Windows tarafından hata almıyorsanız, Windows şişmemişse format atmanıza illa gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı