1 F-16'nın 1 Saatlik Maliyeti

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 84
  • Görüntüleme 10B
Düşmanı hafife almak bir savaşta yapılabilecek en kötü harekettir. Düşmanın hangi ülke olursa olsun ciddiyet en yüksek seviyede olmak zorunda. "6 Gün Savaşları" olarak bilinen savaş en büyük örneğidir. Tüm Arap Yarımdası küçücük İsrail'i hafife aldı ve 1 haftada ateşkes imzalamak zorunda kaldılar. "Osmanlı'nın torunlarıyız." veya "Atalarımız böyle böyle yaptı." demekle birşey değişmiyor.
Düşman derken? Ben Yunanistanı düşman olarak görmüyorum, Batı'nın şımarık çocuğu olarak görüyorum birileri tarafından bize karşı kullanılan bir silah olarak görüyorum ama önemli olan o silahın tetiğinde kimin parmağı olduğu ve o parmağın da Yunanistan'a ait olmdığını çok iyi biliyorum. Cumhuriyetin ilk zamanları bizim en iyi dostlarımızdan biriydi Yunanistan. Fakat zamanla bizi soğuttular bir birimziden. Aynı coğrafyayı paylaşıyoruz aynı denizleri aynı tarihi paylaşıyoruz peki ne diye bizi bir birimize düşman ettiler.

Gripen iyi bir alternatif olarak görünüyor.
Gripen dediğiniz uçak F-16'nın AESA radarı takılmış hali. Bizim en azından F-15 veya SU-35 seviyesi bir uçağa ihtiyacımız var. Gripen'i almayız zaten İsveç'le aramız iyi değil.

@Because Im Batman F-15 de bu siyasal durumda masada olacak bir isim olarak gözükmüyor. Rus uçakları için de altyapını baştan aşağı değiştirmen gerekecek. İkisi de çıkmaz sokak.
Amerika parayı sever eğer F-35 vermiyorlarsa bunu farklı bir uçak satarak kapatmak isteyecektir kaldı ki doğu bloğuna yanaşmamız Amerika'nın isteyeceği bir şey değil bizi kaybetmek istemeyecektir.

F-16 cidden başarılı ve kullanılırsa uzun yıllar daha kullanılabilecek bir uçak. Çünkü çok kolay modifikasyon uygulanabilen bir uçak. Bence daha uzun yıllar kullanılacak. Rus uçağı olayı çok çok zor bir proje. Yani o kadar yatırım yapılabilir mi bilmiyorum. Fakat imdiki yöneticilerin çok tuhaf bir kafası var. Yarın bir gün aldım derlerse de şaşırmam. Gripen olayı ise bence pek olasılık bir proje değil. Yani bize muazzam bir katkısı olmaz.

F-16 cidden başarılı ve kullanılırsa uzun yıllar daha kullanılabilecek bir uçak. Çünkü çok kolay modifikasyon uygulanabilen bir uçak. Bence daha uzun yıllar kullanılacak. Rus uçağı olayı çok çok zor bir proje. Yani o kadar yatırım yapılabilir mi bilmiyorum. Fakat imdiki yöneticilerin çok tuhaf bir kafası var. Yarın bir gün aldım derlerse de şaşırmam. Gripen olayı ise bence pek olasılık bir proje değil. Yani bize muazzam bir katkısı olmaz.
Başarılı ama dönemine göre artık gününüz konjonktürü değişiyor. Stealth yani hayalet uçak teknolojisi gelişiyor ve bizimde bu teknolojiye sahip olmamız şart. F-16 görevini gayet iyi yaptı. Bizim için önemli olan TF-X projesi ile Hürkuş projesi.

Gripen için F-16 benzeri demişsiniz ama o model olalak Mirage'a daha yakın değil mi?
mirage3f.jpg

Başarılı ama dönemine göre artık gününüz konjonktürü değişiyor. Stealth yani hayalet uçak teknolojisi gelişiyor ve bizimde bu teknolojiye sahip olmamız şart. F-16 görevini gayet iyi yaptı. Bizim için önemli olan TF-X projesi ile Hürkuş projesi.
Hayalet özelliğinin de bir anlamı kalmadı ki artık. Gelişen radar sistemleri F-35'i bile havada izleyebiliyor. Evet geliştirilmeli mutlaka. Bu bize yeter diye hemen bırakılmamalı işin ucu. Ama bu kadar yüksek bir proje ile TF-X olayına girmek bize biraz zaman kaybettirebilir şu an. Yani bilgi birikimimiz ve elimizdeki yeterlilik bence yeterli seviyede değil bu kadar yüksek bir proje için.

Yeni SİHA'ların gelmesiyle birlikte Hürkuş o kadar gerekli olmayabilir. SİHA'lar artık baya güçlendiler. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı