1 F-16'nın 1 Saatlik Maliyeti

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 84
  • Görüntüleme 9B
Allah'tan biz icat etmiyoruz dünyada olan bir trend bu.
Tuhaf ama n'apalım var işte:)
A-10 namı değer "Brrrrt". Mahvettiği tanklarla ve çılgın topuyla en sevdiğim savaş uçaklarından birisi, umarım biz de bu seviyelere çıkarız.
Aynen ben de bayılırım bu uçağa. Baya da işlevsel. Gerçi şimdilik bize turboprop motorlu hali de yeter ama bu seviyelere geldiğimiz de bundan bir tane isterdim açıkçası envanterimizde:)

Hava kuvvetleri bu coğrafyada oyunu değiştiren bir güç. Bildiğim kadarıyla tehditlere karşı hava-hava savunma/saldırı odaklı avcı uçaklarımız yok, bence en büyük eksiklerden birisi (Aksi durumda bilgilendirme yapılırsa iyi olur).

"Attack" dediğimiz uçak yok bizde. Yoksa önleme filoları mevcut. Saldırı filoları da mevcut. Ama Attack denilen filo bizde maalesef yok. Çünkü öyle bir uçağımız yok:) Hava üstünlüğü her yerde büyük rol oynar aynen. İkmal hattından saldırı gücüne kadar faydası çok büyüktür.

F-16 önleme filolarına mı sahibiz? Rus savaş uçağı düşürdüğümüz dönemde, Rus uçaklarına karşı, NATO F-15'leri devriye yapıyordu diye hatırlıyorum.

Bizim Eskişehir de tepemizde sürekli uçuyor bunlardan. Hatta kulaklarımızın içine ediyorlar diye sövüyoruz. Meğer adamlar o uçakları kullanabilmek için neler yapıyormuş. E hakları tabi, bende o kadar çaba gösterip bu uçağı kullanabilsem bende gezerim. Hatta garajıma bir tane F-16 alırım, hafta sonu bağlardan geçerken ara gaz falan veririm.😎 Bu zamana kadar sesinize sövdüğüm için özür dilerim F-16 pilotları. Artık laf etmeyeceğim(Çokta umurlarındaydım ya😁).

F-16 önleme filolarına mı sahibiz? Rus savaş uçağı düşürdüğümüz dönemde, Rus uçaklarına karşı, NATO F-15'leri devriye yapıyordu diye hatırlıyorum.
Hayır. O düşüren uçak Scramble uçağıydı. Yani silah yüklü ve hazır bekleyen bir F-16’ydı. Biz o görevleri de F-16’lar ile yapıyoruz.

Olası bir hava muhaberesinde elimizde bulunan F-16'lar, hava sahasını, hava muhaberesi için tasarlanan uçaklara karşı koruyabilecek kadar modernize veya güçlü mü?
F-16 hala güçlü bir avcı uçağı :) Havada ne olacağı belli olmaz tabii ki, birçok değişken var ama bizim için hala iş görecek seviyedeler.

Olası bir hava muhaberesinde elimizde bulunan F-16'lar, hava sahasını, hava muhaberesi için tasarlanan uçaklara karşı koruyabilecek kadar modernize veya güçlü mü?
Hava muharebesi avcı uçaklarla yapılır. Anormal şartlarda farklı tip uçaklar karşılaşabilir ama atıyorum bir avcı uçağını önlemek için bir bombardıman uçağını göndermez kimse:) F-16 çok yönlü ve güçlü bir uçaktır. Hatta belki de Türkiye’nin yaptığı en etkili ve doğru projedir.

hava muhaberesinde
Muhabere değil bu arada muharebe. Muhabere, haberleşme demektir. Muharebe, harp demektir. Çok karıştırılır, normal yani.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı