1 Gbps internet ile 40-45 MB/s üstü hızla oyun indirilmiyor

@EdoMinato
Steam'ın sana ayırdığı band genişliği 80 Mbps vermez ise sen o hızları alamazsın.
Belki de sana limitlidir. Veya donanımın (Harddisk'in) yetmiyordur.
Youtube de 10 Gigabit network kartı ile 350 Megabayt saniyede indirenler var.
Tabi onlar 6 tane SSD yi Raid ile paralel yapıyorlar. Artık Nvme çıktı ama zamanında bir videoda öyleydi. Nvme olsa bile boyutu az dosyaları(150-200 bayt gibi dosyaları). yavaş kopyalar. indirdiğin oyunu direk ram'e yazar ise 20 gigabayt lık oyun 16 gb ramde tıkanır. Sistem kapanır. Bunun için bir ram havuzu yapar steam. Mesela 100 megabayt ise. Dolduğunda harddiske yazar. İlla bir yerde tıkanıyordur. Bende 10 gigabit switch 2 tane pc de 10 gigabit ethernet kartı var. Program yazıp iletişim kurdurarak ram'den ram e Byte atınca 1000 megabayt saniyede atıyorken. Ağ dan klasörden dosya kopyala yapıştır da 1000 megabayt saniye olacak diye bir şey yok. 1kilobayt saniyeye düştüğü de oluyor. Sadece 1 bilgisayarda Nvme var.

1 Mbit saniyede 1 MB indirme hızı demek değildir. 1 Mbit hız ile saniyede 128KB veri transferi yapabilirsiniz. Teoriye göre 8 Mbit hız alırsanız (ki sabit değildir sürekli değişir ve gerçek dünyada kayıp çoktur.) 1 MB veri transfer edebilirsiniz. 1 gbit internette sanılanın aksine 1000 değil 1024 mbittir. Düzgün altyapı olan bir eve gelen Max hız değişken olarak 910-970 tir. Buna göre 1024 baz alınarak 1024/8= 128 MB olarak indirme yapar. Her şey teoriye uygun olmadığı için düzgün bir server a bağlanıldığında ortalama 100 MB olarak bahsedebiliriz. Steam'de serverlara kota uyguladığı için bu hızlara ulaşmanız zor olabilir. Steam içinde yükleme sunucusunu İstanbul yapın ve bant genişliği sınırını kaldırın. Origin hesabınız varsa Amazon Prime'dan Assassin's Creed talep edip indirmeyi deneyin. İstanbul'da oturuyorsanız hızlarınız en az 80 üstü olması gerekli. Olmuyorsa hattınızda veya bilgisayarınızda sorun vardır. Son olarak ssd ile paralel indirme yazma yaptığı için ssd sorunluysa ondan da olabilir.

Yorum yapan herkese teşekkürler arkadaşlar. En iyi sunucuyu bulup bir de öyle deneyeceğim. Aslında Türkiyede olduğumdan en iyi sunucu buradadır diye düşünüyordum yani mantıken ama birde diğerlerini denerim o zaman.

Sizin gibi yüksek hızlı kişiler sunucuları sömürüp diğer kullanıcıların indirmelerini yok etmesin diye hız sınırı koyuyor sunucu. Sıkıntı yok yani.

Ha yine de farklı sunucularda daha iyi sonuçlar alabilirsiniz ama çoğu sunuculae bunu yapıyor bu yüzden.

Sizin gibi yüksek hızlı kişiler sunucuları sömürüp diğer kullanıcıların indirmelerini yok etmesin diye hız sınırı koyuyor sunucu. Sıkıntı yok yani.

Bunu sadece belirli kişilere mi uyguluyorlar? Ben yıllardır 500 Mbps internet kullanıyorum. Aldığım hız sürekli ortalama 58-60 MB/s arası. Hiç daha aşağısına kısıtladıklarına rastlamadım.

Hocam Newyork gibi sunucularda zaten yüksek hızla indirebilirsiniz ama Türkiye sunucuları gibi sunucularda gigabitlik internete sahip olanlara karşı böyle kısıtlamalar koyuluyor. Ki gayet normal ve gerekli bir kısıtlama.

GeForce Now'ı en ilk kullandığım zamanlarda GeForce Now sunucularında gigabitlik internet vardı ama Witcher 3 indirmek için beklemiştim. Çünkü maksimum 24-30 Mb/s ile indiriyordu. İlk önce 70-80 MB/s ile başlıyor sonra dediğim değerlere düşüyordu. Hem yüksek hıza sahip olanlar sömürmesin diye hem de DDOS saldırılarına karşı kendini korumaya almak için kısıtlıyor.

Bunu sadece belirli kişilere mi uyguluyorlar? Ben yıllardır 500 Mbps internet kullanıyorum. Aldığım hız sürekli ortalama 58-60 MB/s arası. Hiç daha aşağısına kısıtladıklarına rastlamadım.
GeForce Now'da epey karşılaştım bu durumla hocam. Hatta sebebini araştırdığımda üstte yazdıklarım yüzünden olduğunu öğrendim.

Hocam Newyork gibi sunucularda zaten yüksek hızla indirebilirsiniz ama Türkiye sunucuları gibi sunucularda gigabitlik internete sahip olanlara karşı böyle kısıtlamalar koyuluyor. Ki gayet normal ve gerekli bir kısıtlama.

GeForce Now'ı en ilk kullandığım zamanlarda GeForce Now sunucularında gigabitlik internet vardı ama Witcher 3 indirmek için beklemiştim. Çünkü maksimum 24-30 Mb/s ile indiriyordu. İlk önce 70-80 MB/s ile başlıyor sonra dediğim değerlere düşüyordu. Hem yüksek hıza sahip olanlar sömürmesin diye hem de DDOS saldırılarına karşı kendini korumaya almak için kısıtlıyor.

GeForce Now'da epey karşılaştım bu durumla hocam. Hatta sebebini araştırdığımda üstte yazdıklarım yüzünden olduğunu öğrendim.
Geforce Now ile hız kısıtlamanın ne alakası var. Geforce Now üzerinden oyunu oynamak için oyunu neden indiriyorsun. Bende ne GFN'de ne Steam'de ne de diğer oyun indirme platformlarında herhangi bir kısıtlama yok.

Geforce Now ile hız kısıtlamanın ne alakası var. Geforce Now üzerinden oyunu oynamak için oyunu neden indiriyorsun. Bende ne GFN'de ne Steam'de ne de diğer oyun indirme platformlarında herhangi bir kısıtlama yok.
En ilk zamanlarda Steam seçeneği de vardı ve ben sunucularında yüklü olmayıp da desteği olan oyunları indirip oynuyordum hocam. Oradan biliyorum. İsterseniz araştırın ben gördüğümü size söylüyorum. Siz bunu aşmanın yolunu bulduysanız amenna.

Ayrıca yazımı tekrardan okumanızı tavsiye ediyorum. Tam okumadınız sanırım.

Yeni konular

Geri
Yukarı