1 Günde 3 ATAK!

InJustice

Kilopat
Yer
Troposfer
TÜRK Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), bir günde 3 adet T129 ATAK tipi taarruz helikopterini Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim ederek rekor kırdı. Böylelikle TUSAŞ imalat hattından çıkan ATAK helikopteri sayısı, 40'ı Kara Kuvvetleri, 3'ü de Jandarma Genel Komutanlığı olmak üzere 43'e ulaştı.

ATAK projesi Türkiye'nin genel maksat ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik tartışmasız iyi bir proje bence. Tartışılır tarafları projenin kendisi değil izlenen siyasi politikalar oluyor ama oraya girmeyeceğiz tabi :) Dileğim odur ki bir günde 3 ATAK teslim edilebildiği gibi bir günde 3 HürJet'in, 3 Hürkuş eğitim uçağının, 3 TF-X'in teslim edildiği günleri de görürüz inşallah.

hrmandalı1.jpg

Haber kaynağı için buraya tıklayabilirsiniz.

Savaş çıksın günde 3 tane teslim etmek değil. Günde 20 tane üretirler. Bir belgesel izlemiştim çok büyük bombardıman uçakları yapılırken 3 ay mı ne sürüyordu galiba ama savaş durumunda bugün de tam sayısını hatırlamıyorum ama 1 günde 10 tane falan üretiyorlardı sanki. 2. Dünya savaşıydı galiba.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu helikopteri biz mi üretiyoruz yoksa yabancı firmaların ürettiği parçaları yapboz gibi birleştiriyoruz mu?
Motoru yabancı ama iskeletini biz yapıyorduk galiba. Aynı zamanda elektronik sistemi de bize aitti.

Son düzenleyen: Moderatör:
@revo61 Amerika bile F-35'in bütün parçalarını üretemezken bizim böyle bir güce sahip olmamız söz konusu değildir fakat yerlilik ve millilik bakımdan tarihin en güzel örneğidir ATAK.

Savunma sanayide ATAK gibi ciddi bir oluşumda %100 yerlilik çok zor. En basitinden motor kısmı, bir tank için top, bir uçak için jet motoru yapmak tek ülkenin altından kalkacağı bir iş değil. Ortaklıklar olması gerekli.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı